AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Enciclopedia - Lumea Aviatiei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
RATus
Administrator

Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 33
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Vin 09 Oct 2009, 13:49

Pun acest subiect ca si stire pentru ca e o publicatie noua.

Probabil unii dintre voi ati observat deja si ati si cumparat primele doua numere ale acestei reviste / enciclopedii.

Pentru cei care nu stiu, "Lumea Aviatiei" este o publicatie periodica aparuta recent si oarecum pe furis in locurile de distributie a presei in Romania. Revista prezinta materiale grafice de calitate si articole de complexitate medie (dupa aprecierea mea, care poate fi subiectiva ) si consider ca merita atentia noastra din plin.

Din pacate se pare ca cel putin pe moment, distributia si organizarea publicatiei are de suferit la capitolul seriozitate, de exemplu in Cluj Napoca inca nimeni din distributia presei nu a auzit de Lumea Aviatiei cu toate ca in Brasov de exemplu a aparut si Numarul 2.

In consecinta am sunat la numarul afisat in revista - 021 4010888 pentru a intreba de posibile comenzi ale numraului 1 sau 2 care deja au aparut si despre posibilitati de abonare.

Raspunsul a fost unul cel putin dezamagitor - Mi s-a comunicat ca DeAgostini Romania habar nu are ce se intampla cu distributia publicatiei pe moment, si in plus nu stiu nici cate numere va avea ... deci pe moment nu se cunoaste stocul disponibil si nici cate numere vor fi publicate pe viitor. Pe scurt mi-a fost taiata macaroana scurt de tot, nu putem face nici comenzi si nici sa ne abonam, deci trebuie sa pandim ghiseele de presa... Mi s-a mai spus de asemenea sa revin cu telefon in ..... .. .. 3 - 4 saptamani !! cand se pare ca vor fi mai clare lucrurile...

Vedeti si voi ce mai puteti face si postati aici stiri in legatura cu aceasta enciclopedie pe care e posibil sa o putem cumpara doar pe farame din cauza organizarii precare.
Sus In jos
electric
Membru activ

Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Vin 09 Oct 2009, 13:54

same in bucharest.
Noi ne-am propus sa ne implicam intr-o colaborare cu ei, dar nu stim sa dam de ei. inca!
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4771
Varsta : 46
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Vin 09 Oct 2009, 13:56

Am sunat si eu exact luni pe 5 octombrie si am rugat-o pe doamna care a raspuns la telefon sa-mi spuna cum as putea face un abonament, eventual sa dau si o comanda pentru numarul 1 al revistei, pe care nu l-am gasit. Raspunsul a fost nu dezamagitor, ci uluitor.... nici nu stia ca Ed. DeAgostini a scos asa ceva!!!! Acesta fiind raspunsul n-am mai insistat cu intrebarile.
Sus In jos
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Vin 09 Oct 2009, 15:51

Nici in Resita nu a aparut nimic, imi pare tare rau. Chiar as vrea sa le am.
Sus In jos
electric
Membru activ

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Vin 09 Oct 2009, 16:22

Victorie!

Am reusit sa contactam editura (prin Marketing Manager).
Urmeaza ca saptama viitoare sa avem o intalnire intre reprezentantii Asociatiei si Marketing Manager si sa vedem cum putem colabora cu revista.

Vom incerca sa venim si cu raspunsuri la intrebarile : cate numere vor aparea, cand, cum se distribuie, cum se comanda...

Ce m-ar interesa de la voi, cei care aveti ceva de spus , sunt cateva raspunsuri, chiar daca sunt presupuneri:
- care credeti voi ca este dimensiunea pietei - cumparare ocazionala - (cati ar cumpara revista?)
- care credeti voi ca este dimensiunea pietei - abonamente - ( cati s-ar abona? )
- v-ar ajuta ca interesele voastre ale publicului, sa fie "propagate" si reprezentate de Asociatie?
Va rog, daca doriti sa raspundeti, faceti referire la cele de mai sus si evitati notele si remarcile sterile...

Noi vom incerca sa comunicam editorului un estimat de piata asa cum il vede Asociatia, in conditiile promovarii si distributiei asa cum o vede Asociatia. ( nu va dau cifrele ca nu vreau sa va influentez (negativ sau pozitiv Wink )

multumesc enorm,
DD

later edit: discutia de forumul Asociatiei, cu detalii: http://www.aripiromanesti.ro/forum/viewtopic.php?f=43&t=4987
Sus In jos
puma330
Fotograf

Numarul mesajelor : 279
Varsta : 39
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Vin 09 Oct 2009, 23:30

si la timisoara raspunsul a fost negativ pe unde am intrebat de revista
in alta ordine de idei sa stiti ca exista o comunitate serioasa de amatori de aceasta aparitie, deci mizez pe cel putin 25 de numere/numar.
daca e, putem face o colaborare exclusiva.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2376
Varsta : 60
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Sam 10 Oct 2009, 09:32

In metropola Rosiorii de Vede inca nu s-a auzit de revista in discutie, asa ca, pentru cei care au apucat sa o rasfoiasca, am o intrebare:
- revista fiind realizata de o editura straineza, are referiri la aviatia romana? (intreb asta pentru ca alte publicatii aparute la noi in traducere, ca National Geografic sau Arborele vietii, cand au avut materiale din domeniul aviatiei au sarit nonsalant peste numele pionierilor romani; mai ales pentru ca se adreseaza unui public romanesc asta mi s-a parut inacceptabil!).
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 32
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Sam 10 Oct 2009, 10:16

mihaiatanasie a scris:

- revista fiind realizata de o editura straineza, are referiri la aviatia romana?

eu am doar numarul doi al revistei, iar in acest numar, este un articol frumos despre IAR-80 si unul despre IAR-93/ORAO destul de bine structurate cu poze si profile color
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Sam 10 Oct 2009, 10:33

Electricule, facem un "studiu" de piata sa vedem cam cati s-ar aduna de la noi? Ma refer la amatori pentru abonamente...
Personal m-as abona si as dori bineinteles si Numarul 1 pe care pe aici nu-l gasesc!
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2875
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Sam 10 Oct 2009, 10:40

Eu unul as cumpara-o saptamanal sau chiar mi-as face un abonament si asa cum spunea si Cata, vreau si nr 1 si 2 ca nu le-am gasit. Cat despre dimensiunea pietei nu stiu ce sa spun, teoretic is destui interesati de aviatie si din cate am vazut sunt si destui parinti care vor sa isi invete copii despre cat mai multe, inclusiv aviatie.
Sus In jos
electric
Membru activ

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Sam 10 Oct 2009, 12:05

@dylan, da, facem. eu o sa va spun cifrele la care ne gandim noi (asociatia), si le mediem cu ce ziceti voi. O sa intreb si pe editorii Modelist/Modelism/TopGun/Pilot Magazin (ordine aleatoare) despre piata lor.
@virusache: cine a scris articolele despre aviatia romana?

Nota: Orizont Aviatic nu se pune, nefiind distribuita si editata de editura (ce de dl Marandiuc) - ceea ce ma face sa ma gandesc ca am putea "salva" Orizont Aviatic in loc sa ne chinuim cu ceastalalta....

Suceava, Timisoara, Resita, Cluj, Bucuresti, Rosiori- lipsa distributie - ma gandesc sa le spun ca le putem distribui noi Smile))
Brasov is ok, am auzit ca a iesit NR3!!!!
Sus In jos
hayabusa
Membru activ

Numarul mesajelor : 904
Varsta : 34
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Dum 11 Oct 2009, 19:17

Nici in Oradea nu au revista. Eu nr 1 l-am cumparat din Satu Mare, intamplator pt ca era expus la un chiosc, si mi-a sarit in ochi "Lumea.." care era aseamanatoare cu reclama de la Tv legata de "Lumea Animalelor"

La 3lei cat a costat nu am stat pe ganduri.
Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Dum 11 Oct 2009, 21:51

Azi am numarat al 20-lea chiosh de ziare si reviste care nu a auzit de revista respectiva. Sincerc cred ca ma las pagubas...
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Dum 11 Oct 2009, 21:55

Nu tre' sa ne lasam pagubasi!!! Macar un exemplar, doua sa fie in tara la baietii nostri si dupa aia le copiem daca nu gasim numarul asta 1 fantomatic...
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 149
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Dum 11 Oct 2009, 22:03

In Brasov am cautat revista pe la o gramada de chioscuri si doar la unul dintre ele stia vanzatorul de existenta ei si spunea ca nu a mai primit de mult timp (chioscul de la iesirea din Metro Ghimbav). Mai am de cautat la magazinul din interiorul garii Brasov si apoi mi-am cam epuizat posibilitatile.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2376
Varsta : 60
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Dum 11 Oct 2009, 22:19

Cand eram copil, la kioscul de pe Rep, unde e si o oficiu de telefoane, se gasea tot ce nu era in restul Brasovului.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Dum 11 Oct 2009, 22:48

Vreauinaer a scris:
Mai am de cautat la magazinul din interiorul garii Brasov si apoi mi-am cam epuizat posibilitatile.
Exact de la chioscurile din fata garii, langa parcarea cu plata am gasit si noi numarul 2! Rolling Eyes
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Dum 11 Oct 2009, 23:28

dylan a scris:
Vreauinaer a scris:
Mai am de cautat la magazinul din interiorul garii Brasov si apoi mi-am cam epuizat posibilitatile.
Exact de la chioscurile din fata garii, langa parcarea cu plata am gasit si noi numarul 2! Rolling Eyes

maine dimineata acolo sunt. multam de pont.
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Lun 12 Oct 2009, 15:09

Am gasit numarul 3 la chioscurile Pres Com din Brasov (am vazut in Livada Postei si am cumparat de pe strada Grivitei in diagonala fata de Onix) si ma duc la sediul lor sa-mi dea numarul 2 cu biblioraft. Numarul 1 se pare ca nu-l mai au dar ma duc sa cercetez toate retururile. Imi urez succes!
Sus In jos
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Lun 12 Oct 2009, 15:48

Dar prin telefon nu se poate comanda? Am intrebat la Resita la choscuri si nimeni nu stie de revista.
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Lun 12 Oct 2009, 17:41

Am fost la Prescon Brasov si mi-am cumparat numarul 2. Numarul 1 din pacate nu-l mai au si am sunat la editura si mi-au spus ca nu pot sa-l comand prin telefon deoarece se vinde numai la chioscuri. Si mi-au mai spus ca apare in fiecare marti deci maine ar trebui sa apara numarul 4. In Brasov inca se mai gaseste la chioscuri nr. 2 cu biblioraft si nr. 3.
Daca sunt doritori pot sa le cumpar si sa le trimit cu trenul sau cu posta cu plata ramburs (deplasarea mea e voluntara dar se poate rasplati cu bere la proxima intalnire). nr.2 -7,5 lei si nr.3-7,5 lei.

L.E. Tinand cont de faptul ca numarul 1 nu mai poate fi cumparat as dori sa stiu daca cineva de pe forum poate sa faca un scan si sa-l posteze pe undeva ca sa-l putem descarca. Daca este ilegal si contravine legii copyright-ului imi cer scuze si rog moderatorii sa stearga aceasta parte a mesajului, dar nu mai stiu alta solutie sa gasesc numarul 1.
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

Numarul mesajelor : 738
Varsta : 34
Data de inscriere : 15/03/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Lun 12 Oct 2009, 23:48

merita revista asta?
n-am apucat s-o vad
Sus In jos
mihai
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 178
Varsta : 45
Data de inscriere : 09/03/2009

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Mar 13 Oct 2009, 15:03

Numarul 1 l-am cumparat din Brasov pe data de 16 septembrie de la un chiosc de langa gara. Aparuse cu o zi inainte.

Am tot asteptat numarul 2 si nimic iar vineri 9 octombrie am sunat la redactie la DeAgostini si mi-au spus ca nu stiu cand va apare in Bucuresti dar din momentul in care apare primul numar la 2 saptamani va incepe aparitia saptamanala a revistei. Nu cunostea ca in Brasov deja aparuse si nu stia nimic altceva.

Eurofighter : din punctul meu de vedere se merita, am vazut ca unul din colaboratori este Dl. Craciunoiu de la revista Modelism. Are un format sa zic mai ciudat, pentru ca fiecare numar va trebui " dezmembrat " deoarece paginile fiecarui numar fac parte din diferite fise...la un moment dat parca in numerele 6 si 9 se vor da separatoare pentru fise. Aceste separatoare sunt pe culori iar aceste culori se regasesc pe marginea fiecarei pagini din revista. Nu stiu daca ati inteles ceva.

Daca este voie eu sunt dispus sa o scanez si sa o postez aici.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Mar 13 Oct 2009, 15:22

Aha, e ca si atlasul ala de tot puneai diferitele articole in ordine intr-un biblioraft. Nu e rau. Daca articolele sunt interesante si de calitatea atunci merita din plin. Oricum numarul publicatiilor de gen din Romania este mult prea mic, parerea mea.
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Mar 13 Oct 2009, 15:27

YR-DNY a scris:
Aha, e ca si atlasul ala de tot puneai diferitele articole in ordine intr-un biblioraft. Nu e rau. Daca articolele sunt interesante si de calitatea atunci merita din plin. Oricum numarul publicatiilor de gen din Romania este mult prea mic, parerea mea.

Asa e! Este gen "Arborele Lumii". Si articolele sunt destul de bine scrise, iar in cele 2 numere pe care le am eu sunt prezentate detaliat Me 109 si mig 29, detaliat insemnand inclusiv cu o schita cu descrierea componentelor format A3. Aseara am stat vreo 3 ore admirand atlasul.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   

Sus In jos

Enciclopedia - Lumea Aviatiei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 14Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dieta pentru toata lumea.
» LUMEA FILMULUI
» PC Games... sau ce se joaca lumea?
» Vibratia ta energetica poate schimba lumea !
» Noutati in lumea virtuala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Aviation Hobby-
Mergi direct la: