AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
puma330
Fotograf

Numarul mesajelor : 279
Varsta : 39
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Dum 27 Sept 2009, 13:51

Planuita de ceva timp, in sfarsit, aceasta vizita de o zi la Belgrad s-a infaptuit.
Am plecat cu masina la 7:15 din TM, in jur de 9(ora locala) eram in "pozitie de tragere" la eroport.
Muzeul aeronautic se afla in apropiere de Aeroportul "NIKOLA TESLA" .
Intrarea: 450 dinari (sau poti plati in euro, dar platesti 5 euro) - rata de schimb 1 euro=93 dinari
Opening hours: (apr-oct)mon:09:00-15:30, thu-sun:09:00-18:30 / (nov-mar) mon-sun:09:00-15:30
drumul pana acolo este ok, desi pare a fi o autosdrada limita de viteza este de 80km/h.
parere generala despre muzeu este buna.
ce nu mi-a placut a fost ca nu au avut pliante in engleza si faptul ca magazinul de suveniruri era inchis!!!(erau acolo nishte patch-uri si nishte tricouri... ).
am impartit pozele de la muzeu in 3 parti. prima este generala, a doua dedicata NATO vs JUGOSLAVIA, ultima este dedicata orasului Belgrad.
PRIMA PARTE

o aparitie inedita prin muzeu

revenim la pasarile metalice

cateva exponate din exterior

A DOUA PARTE: NATO vs JUGOSLAVIA
Anul asta s-au implinit 10 ani de la operatiunile NATO in JUGOSLAVIA.(Operation Allied Force)
Am constatat ca cei de la muzeu au alocat ceva spatii si pentru victoriile lor din acest razboi.
dar hai sa vedem cele cateva poze dedicate victoriilor din razboi:

...urmeaza, in curand, partea a 3-a cu ceva poze din Belgrad.
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 43
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Dum 27 Sept 2009, 20:55

Interesanta cladirea muzeului, in primul rand, iar exponatele din interior arata mult mai ingrijite si bine conservate decat cele din exterior. Per ansamblu ma asteptam sa fie mai multe "piese" din armata sarba a aerului, dar oricum in mare arata destul de bine. Multam Andy.
Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Dum 27 Sept 2009, 21:57

Mi se pare interesant deoarece nu prea vezi in muzee UAV-uri gen Predator sau cupole de F117...chiar daca sunt ramasite. La capitolul asta muzeul mi se pare foarte original. Incredibil dar si ramasitele avionelor scot bani.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Dum 27 Sept 2009, 23:35

Este rusinos pentru noi ca n-am putut pastra prea multe dintre aeronavele celebre care au facut gloria aviatiei romanesti. Avem cate ceva la MAV... Si la Muzeul militar. Dar e doar putin mai mult decat nimic... Sarbii au avut sansa sa se descurce mai bine. Felicitari pentru fotografii!
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
horizob
Fotograf

Numarul mesajelor : 820
Varsta : 29
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 00:08

Foarte faine fotografiile. Muyeul e tare interesant și mă surprinde cantitatea de tehnică militară vestică (americană în particular) din patrimoniul muzeului, fie aparate întregi sau bucăți. Și clădirea în care este amplasat muzeul este o atracție în sine!
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 301
Varsta : 41
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 09:32

Daca se poate, nu cumva ai pozat si hidroavionul, Grumman "Goose", ce apare in cateva poze, pare destul de interesant. Multumesc
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2373
Varsta : 60
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 10:56

Imi place cum arata Muzeul, oare avioanele alea istorice sunt adevarate, sau replici? Interesant cum or fi facut ei rost de avioane intregi din WW2, (e drept ca le-am avut si noi, dar ... de ...) dar si americane recente. In ce priveste resturile avioanelor NATO de acum 10 ani, mai bine nu le-ar fi avut de loc, nici pe cerul lor, dar asta e alta poveste.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 11:33

De curand am citit despre "micul conflict"..de la sf. WW2, intre yugoslavia si italia, referitor la zona orasului Trieste...in acele vremuri sarbii au avut cateva escadrile de Me 109, cumparate de la cehi, tot in acele vremuri si Israel a cumparat mai multe avioane.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2373
Varsta : 60
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 11:36

Care Israel la sfrasitul WW2?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 11:53

Avia S-199 Mezek = Me-109 construit de cehi sub licenta.

Israelul si-a proclamat independenta la data de 14 mai 1948.

Intradevar muzeul este foarte frumos fapt ce e confirmat de fotografiile de mai sus.
Sper sa il vizitez si eu cat mai curand.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 14:36

foarte frumos muzeul. curat si cu exponate ingrijite, cum nu ma asteptam.
multumesc ptr poze
Sus In jos
puma330
Fotograf

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 20:36

revin cu PARTEA a 3-a, cateva imagini din BELGRAD.
o camioneta f veche...ceva normal pe sosele Serbiei.( la capitolul masini nu o sa ai surpize gen super masini de lux sau stiu eu ce; am vazut foarte multe masini RENAULT 6)

UN SUPER MAGAZIN "MILITARY SHOP" M-a impresionat prin diversitatea produselor de aviatie, in special machete.

preferatele mele-emblemele de aviatie(le-as fi cumparat pe toate dar, bugetul era foarte limitat)

cateva imagini din renumitul (acum inteleg de ce) KALEMEGDAN ( cuvant turcesc "kale"=cetate, "megdan"= teren)

vedere panoramica a confluentei raului SAVA cu DUNAREA

cam atat, din pacate.
parerea generala foarte buna, oameni simpli, buni organizatori, foarte primitori si osptilalieri, infrastructura, spre surpinderea mea, foarte buna, preturi rezonabile(o masa buna la restaurant undeva la 1000 de dinari, o pizza 600.)
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 20:51

mihaiatanasie a scris:
Care Israel la sfrasitul WW2?

Cred ca nu am fost inteles...si o sa incerc sa fiu mai explicit acum.

- Yugoslavia in 1944 - 1945 a capturat mai multe escadrile de Me109, ale armatei germane, au avut chiar 2 aerodromuri. In timpul conflictului cu Italia referitor la zona libera Treiste, au achizitionat mai multe exemplare de "Mezek-uri", multumesc lui Octavian, din Cehia.

- Iraelul in timpul razboiului de independenta, a achizitionat tot din Cehia aceleasi avioane, dar in 1948...perioada care pot sa zic ca era imdeiat dupa cel de-al doilea razboi mondial lol! lol! lol!

Ca fapt divers e bine ce ai zis domnule Tanasie, referitor la Me-urile noastre, si noi am avut o gramada de Me 109, chiar am construit, vre-o 30 de bucati, si a fost principalul vanator romanesc pana prin 1947 si a fost in serviciu pana in 1959...chiar ma mira faptul ca nu s-a mai pastrat niciun exemplar, nu mai zic de fotografii...eu unul nu am vazut o fotografie a unui Me109 dupa 1945.

Ultima editare efectuata de catre claudiu_ne2000 in Lun 28 Sept 2009, 21:12, editata de 1 ori
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Lun 28 Sept 2009, 20:57

vin si eu cu o mica completare...acel KALEMEGDAN ...e defapt cetatea Zemun, iar la acea poza unde se poate vedea Sava si unde e mai multa padure, acolo a fost celebra lupta de la Belgrad, a lui Iancu de Hunedoara cu turcii, in 1456, loc unde a si murit.

Inca odata felicitari pentru pozele atasate, sunt foarte frumoasa si mai mai ca-mi fac si mie o invitatie pana acolo
Sus In jos
Valy
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mar 29 Sept 2009, 08:17

Am vazut si eu muzeul acum 2 ani.Este FANTASTIC! Pentru cei din vestul tarii este chiar aproape. Pentru fanii WW II, o vizita acolo este absolut obligatorie. In afara de primul lor avion (Sarici) ,toate avioanele sunt originale! De unde au atatea? Pai in primul rand ,nu sunt romani...Apoi au trecut prin mai multe faze. Avioanele interbelice nu au supravietuit ocupatiei germane decat cateva piese disparate. Dupa eliberare ,noua creata armata a lui Tito s-a dotat cu ce a gasit (Me 109 ,Fw 190,Fi 156,Ju 52,etc) si ce a primit de la sovietici(Iak 3, Il 2, Li-2,Po 2 ,etc).Incepand sa se deterioreze relatiile cu rusii ,Tito,a creat primele fabrici de avioane(Ikarus o copie dupa Iak 3 zic eu...) si sa primesca de la noii (si fericitii) aliati ,echipament la greu(Hurricane,Spitfire,P-47,Mosquito,F-84,F-86,etc).Reincalzindu-se relatiile cu sovieticii primesc primul Mig 21 F 13,urmat apoi de mai multe variante si prin anii 80 de Mig 29.Inutil de precizat ca nu au stat sa viseze si au construit Galeb,Iastreb,Orao,Super Galeb,unele cu real succes la export...
Muzeul din pacate, este afectat de reduceri de fonduri ( nu mai e Yugoslavia...),si are prin beciuri ,nerestaurate,adevarate raritati (unicul Fiat G 50 existent,Fw 190,P-38 Lightning,etc). Sub ciuperca de sticla uriasa afara, in partea stanga poate fi recunoscut cu aripile demontate un Mosquito.In urma scoaterii din uz ,multe Orao ,Galeb,Iastreb au fost aduse la muzeu si nu au fost taiate pentru cateva tone de metal--vezi Craiova...Se mai poate vedea si un Mig 23, irakian ,adus la reparatii si care nu s-a mai inapoiat,probabil din cauza razboiului...
Mai jos cateva poze cu un Me 109 ,nr 44 ce a fost vandut unui muzeu din America si dupa restaurare a ajuns in culorile lui "bubi" Hartman si Mosquito
Merita fiecare kilometru pana acolo!
Vali

Sus In jos
puma330
Fotograf

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mar 29 Sept 2009, 08:32

Merci mult de completari lui Valy si lui claudiu_ne2000, binevenite adaugirile.
Sus In jos
Valy
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mar 29 Sept 2009, 08:36

Si pentru Claudiu 2000,fiindca tot are legatura cu Yugoslavia ,o poza de pe net cu un Me 109 fabricat la Brasov si dezertat la vecini... Acest nr 319 ,este subiectul unei coli de decal al lui Radu Branzan ,ce va fi aplicata pe viitorul meu Me 109 Ga-6 ,1/32.

Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mar 29 Sept 2009, 08:51

Valy...chiar ca ai facut sa mi se faca pielea gaina...poate ca eram in cumpana, pana acum sa ma duc pana la Belgrad la muzeu, dar dupa ce ne-ai zis...ma duc sa-mi fac pasaport...ca altfel nu pot trece granita...

..multumesc mult pentru fotografii... cheers cheers cheers
Sus In jos
allex
Membru activ

Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 44
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mar 29 Sept 2009, 11:11

.....frumos muzeul.....m-ai convins tra sa ajung si eu neaparat ,piesele expuse sant de exceptie si nu le vezi oriunde...impresionant tunul de 88 din curte ....bunicul meu a luptat pe el la cotul Donn-ului....iar povestile de la gura sobei l-au facut celebru in mintea mea....superb!
Sus In jos
Baron
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 03/03/2010

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mier 09 Noi 2011, 20:08

Romania... noi nu am avut caracteru sa tinem un IAR 80/81... unul... Neutral

Toate tarile din jur au cate un muzeu mai serios... noi... avem biserici in schimb Wink
Sus In jos
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 143
Varsta : 22
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Vin 25 Noi 2011, 19:00

bine zis! Neutral
Sus In jos
Eich
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 63
Varsta : 30
Data de inscriere : 20/07/2009

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mier 09 Mai 2012, 16:56

Am fost la Belgrad zilele trecute si pe langa celebrul muezu de aviatie am vazut din autobuz la plecare chestiile astea la marginea pistei:

http://static.panoramio.com/photos/original/7717044.jpg
(fotografia nu imi apartine)

Zaresc acolo 2 DC-3/Li-2 si un 4-motor pe care nu am reusit sa il identific. Are o aliura de Dc-6, dar carenajele motoarelor sugereaza o propulsie reactiva.
Are cineva idee ce poate fi?
Sus In jos
http://www.panoramio.com/user/28044
Eich
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Joi 10 Mai 2012, 13:41

L-am gasit.
Este o varianta de Convair 440.
Varianta de baza avea motoare cu piston, dar au fost si variante cu 2 motoare reactive, acesta este singurul exemplar pe care l-am gasit cu 4 motoare; din cate am inteles a fost folosit intr-un film.
Mai multe poze am gasit pe Airliners.
Sus In jos
babacu
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 90
Varsta : 40
Localizare : Tîrgoviște
Data de inscriere : 29/07/2008

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mar 29 Mai 2012, 01:25

Ești sigur? Eu personal nu știu ca avionul Convair-440 să fi avut și variantă cu 4 motoare. Parcă seamănă cu un Lockheed L-188 Electra.
Sus In jos
Eich
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   Mar 29 Mai 2012, 09:31

La o prima vedere poate fi vorba de un avion cu 4 motare cu reactie sau 4 motoare cu elice la care au fost scoase elicele.
Din pacate fotografia mentionata in primul post ascunde multe detalii, dar forma carenajelor motoarelor si ampenajul vertical ("mai triunghiular" la 440 fata de Electra) ma fac sa inclin spre Convair.
Am gasit aici o poza mai buna:
http://www.planepictures.net/netsearch4.cgi?srch=YU-ADO&srng=2&stype=reg
Nu am reusit sa gasesc titlul filmului si nici nu imi fac prea mari sperate in privinta asta dar banuiesc ca "motoarele" de pe exterior sunt doar niste carenaje false si e posibil ca avionul in configuratia asta nici sa nu fi zburat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA   

Sus In jos

AERONAUTICAL MUSEUM BELGRAD - SERBIA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Muzee de aviatie - Aviation Museums-
Mergi direct la: