AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Restaurare?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Restaurare?   Dum 13 Sept 2009, 22:46

Oare se vor gasi odata in Romania oameni cu initiativa sa faca lobby pentru restaurarea unor avioane legendare? Mai ales cele de fabricatir romaneasca ca IAR80 dar si altele. Am zburat cu LI2 cu PO2 - cu Fiesler la Tg.Mures unde pana la urma a fost capotat in lanul de porumb - in acele avioane minunate a fost "poezie". Eu sunt un "mos" uitat dar sper ca noua generatie de iubitori de aviatie vor face asta. Asa simt ca Aeroclubul Romaniei ar trebui sa demareze [ la Baia Mare un hangar nu demult inca a fost ticsit de Blanik - uri, de IAR824, de Zlin - uri - acum nu prea mai sunt.... Macar ce mai sunt dosite in Tara ici - colo sa fie in evidenta si nu "canibalizate". Aici a fost si Fisler, MR2, AERO45 - acum nu mai sunt... In toamna anului 1944 la marginea aeroportului actual a aterizat "pe burta" un B17 - a fost canibalizat de localnici - eu am salvat o bucata mare din aripa - a fost folosit drept acoperis la cotetul de gaini (taiat cu securea) si pastrez si azi. "Cine nu respecta trecutul - nu merita viitorul" (citat...) Evil or Very Mad
Multumesc de raspuns.
Sus In jos
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

MesajSubiect: Re: Restaurare?   Lun 14 Sept 2009, 11:25

Din pacate pentru asemenea actiuni pe langa vointa mai trebuie bani si timp. Iar ingredientele astea cam lipsesc la cei mai multi oameni de pe la noi.
Dar cel mai des nici vointa nu exista: la Craiova a stat pentru ceva ani o Foka. Am inteles ca a fost planorul cu care s-a facut recordul de castig de inaltime in Romania. Dupa ce s-a prafuit cativa ani prin hangar a fost scos afara si a plouat pe el si s-a facut ca naiba inainte sa fie dus de acolo. Acum cred ca e bun cel mult de display daca ar fi restaurat. Daca nu ar fi fost scos afara putea fi restaurat foarte usor, poate chiar zburat, pentru ca era in stare foarte buna, numai aparatele de bord erau demontate.
Sus In jos
http://www.n-am.ro
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: Restaurare?   Lun 14 Sept 2009, 13:37

De restaurat optzeciurile nu poate fii vorba,pt.ca nu mai exista nici unul.Exista,in schimb,doua replici,mai mult sau mai putzin corecte ,la Muzeul Aviatziei si Muzeul Militar.Desigur avetzi dreptate,s-a distrus un intreg patrimoniu istoric natzional si actziunea continua !
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Restaurare?   Lun 14 Sept 2009, 20:38

Nu e vorba de replici, ci de machete la scara 1:1. Replicile sunt avioane identice cu originalul, zburatoare. Aici nu putem discuta de asa ceva.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 35
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Restaurare?   Lun 14 Sept 2009, 20:47

Buna domnul Iuliu,

Aveti dreptate dumneavoastra cu restaurarea unor avioane istorice, dar din pacate acestea costa bani si inca sunt putini iubitori de aviatie in Romania, ca si guvernul sa investeasca bani pentru asa ceva. Mai repede vor aloca fonduri pentru alte proiecte, muzee de istorie, biblioteci, etc.

In Canada, majoritatea fondurilor pentru a restaura aceste avioane vechi, vin din donatii de la public. Muzeul de aviatie din Calgary, Alberta, organizau meetinguri cu gratar, bere, etc si banii, etc stransi erau folositi pentru asa ceva. Eu crad ca singura solutie e sa obtina donatii de la iubitorii de aviatie, iar din pacate, multi nu isi permit asa ceva.

Va mai trece ceva timp pana atunci...

Eu sper totusi sa se imbunatateasca situatia,

Numai bine, si bun venit pe site la noi.

Vio
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Restaurare?   Astazi la 12:35

Sus In jos

Restaurare?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Mobilier reconditionat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum