AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: singapore   Mier 23 Sept 2009, 12:46

Azi am mai gasit timp sa mai continui, cu Singapore.
Cateva lucruri: Singapore este un oras-stat, intins pe toata suprafata insulei pe care o ocupa. A fost colonie britanica, apoi a facut parte din Malaezia, apoi si-a declarat independenta. Standardul de viata este f. ridicat chiar comparat cu standardele vest-europene, de cele asiatice ce sa mai zic.
Avand in vedere ca statul este multi-etnic, cu un mix de indieni, malaezieni, tailandezi, chinezi, etc, pentru a-i uni pe toti sub umbrela unei singure natii si a se putea intelege intre ei, limba engleza a fost declarata limba oficiala.
Singapore este faimos pentru legea foarte bine impusa si restrictiile, uneori ciudate. Astfel, sunt interzise prin lege o gramada de lucruri care in restul lumii sunt dictate doar de legea bunului simt.
Asadar, sunt interzise, printre multe altele:
mancatul sau bautul in mijloace de transport in comun
scuipatul, aruncatul de gunoaie pe strada*
traversarea neregulamentara* (500$ amenda)
bacsisul
fumatul in mai toate locurile publice (inclusiv statii de autobuz, de exemplu)
antenele de satelit
guma de mestecat (interzisa introducerea in tara)
Pedeapsa cu moartea este obligatorie pentru detinerea de droguri (se considera trafic), inchisoarea de 10 ani si amenda pentru consum (daca ti se iau probe de sange care contin urme de stupefiante, asta daca vreunui politist i se pare ca esti drogat).

Ca impresie generala, regulile enumerate mai sus sunt aplicate. Orasul este extrem de curat, taximetristii iti dau restul la cent (daca n-au rotunjesc in favoarea ta), standardul de viata ridicat se vede la tot pasul (doar in Luxemburg am mai vazut atatea Ferrari, Bentley, Lamborghini la tot pasul). Avand in vedere ca mai toata lumea are bani sa-si permita o masina si ca, evident, n-ar avea loc toti pe strazi, s-a aplicat un procedeu simplu: fiecare masina are un transponder, care, la trecerea pe sub puncte de control aflate la tot pasul, in functie de ora din zis si de zona tranzitata este taxata, printr-o factura care vine acasa, la sfarsitul lunii. Complementar, transportul public este extrem de bine organizat si dezvoltat.
De facut prea multe in Singapore n-ai ce sa faci, totul da impresia unui oras de afaceri (port major), unde au creat niste atractii pentru ca locuitorii sau cei care vin cu treaba sa aiba unde-si omora timpul. Gradina zoologica e f. frumoasa, exista un complex imens intr-o jungla unde se organizeaza renumitul "Night Safari", un tur noaptea printre animale, destul de dragut. Apoi este Orchard Road, strada de shopping, insa daca vroiam sa cumpar un costum Armani nu bateam atata drum. Orasul este scump fata de standardele asiatice, mai apropiat de preturile europene. Preturile la hoteluri sunt iarasi mari.

Ok, ceva poze:

Hotelul unde am stat, Holiday Inn Atrium, foarte bun.

Vedere din camera de hotel, observati terenul de tenis de pe bloc si piscina care inconjoara blocul. In imagine se observa si raul Singapore.

Orhidee la tot pasul, Singapore este tara orhideelor, ei le-au creat practic.

Gradina botanica de orhidee a Singapore, mii de soiuri de orhidee

Amenzi

Era ziua nationala, deci stegulete erau peste tot.

Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Ha Noi   Vin 25 Sept 2009, 12:20

Azi e randul Hanoi-ului, o sa pun ceva mai multe poze fiindca, cel putin eu, am gasit destul de putine informatii referitor la ce sa ma astept inainte sa plec spre Vietnam.
Pentru VietNam este necesara viza, se ia de la (imensa) ambasada a Vietnamului de pe CA Rosetti. Viza costa 30$ pentru 15 zile, se elibereaza fara probleme intr-o saptamana.
Dupa cum am spus si mai sus, in categoria "avioane", zborul la dus l-am facut cu Tiger, din Singapore, costand 240 S$ pt amandoi, iar la intors am mers cu Malaysia (mai bine alegeam AirAsia), biletul fiind de 170$ pt amandoi, HAN-KUL.
Hotelul a fost 20$/camera, evident ca nu corespundeau pozele de la cel rezervat pe net cu ce am gasit la fata locului. Domestos-ul luat de nevasta de-acasa si-a dovedit utilitatea, in rest mobila ok. Dupa cum cred ca am mai zis, notiunea de curatenie e diferita intre Europa si Asia.
Atmosfera in Hanoi e destul de "incarcata", foarte cald si umed coroborat cu o forfota care nu inceta decat intre orele 2 si 5 dimineata. Cred ca fiecare cetatean are scuterul lui, cu care se merge absolut peste tot. Regulile de circulatie sunt haotice at best, trecerile de pietoni o gluma, in general nimeni nu opreste decat cand ajunge la destinatie.
Traversatul ne-a luat o zi sa-l invatam, trebuie sa treci prin marea de scutere si din cand in cand masini fara sa te opresti si fara sa schimbi ritumul, adica trebuie sa fii previzibil. In rest te ocolesc ei.
Trotuarele sunt ocumpate de scutere parcate si de cetateni care vand, in general, mancare. Locul ramas liber pe trotuar e ocupat de rogojini pe care, mai ales seara, mananca, beau si discuta restul cetatenilor, cei care nu vand cate ceva.
Preturile sunt f.f. mici, marele dezavantaj e ca nu te ajuta deloc fatza. Asa ca ajungi sa platesti preturile umflate de 2-3 ori, chiar si asa fiind destul de mici. Ca sa va faceti o idee, un fel de mancare la restaurantele frecventate de straini era cam 80-100.000 de dongi, cursul fiind cam 20000 VND/$. O bere la restaurant era vreo 15000.
Din cate am observat, datoria oricarui vietnamez este sa te arda pe tine, occidentalul. Cel mai bine era sa observi cand cumparau ceva vietnamezi de undeva si sa platesti acelasi pret. La taxi mi-am luat 10 secunde ochii de pe aparat (ma uitam la ambasada Romaniei, asezata fix langa mausoleu si fiind destul de mare) ca a si sarit pretul de 3 ori. In aeroport a vrut nevasta-mea sa cumpere niste cercei cu perle, cand sa plateasca i s-a cerut dublu, explicatia fiind ca pretul este per cercel. In Malaezia, nu mai vorbim de Singapore, nu mi s-a intamplat niciodata asta. Solutia este sa te obisnuiesti, e normal, oricum, chiar si umflate, preturile sunt mici, mai mici ca-n alte parti.

In prima zi am luat o excursie spre Perfume Pagoda, un templu budist aflat in inima muntilor, intr-un loc de vis. Costul de 20$/persoana a inclus transportul cu microbuzul (vreo 2h), 2 mese, transportul cu barca si telecabina.

Atmosfera din Hanoi, strada din cartierul vechi (Old Quarter) unde aveam hotelul, oarecum zona "turistica"

Urmatoarele 2 zile am luat o excursie in Ha Long Bay, loc inscris in UNESCO pentru frumusetea lui, pe buna dreptate. Excursia a costat 45$/persoana si a inclus transportul (vreo 3h30' din Hanoi), taxe de intrare, cazare pe vas in camera dubla cu baie si ac, toate mesele, 2h de kayaking.
Un loc de o frumusete rara. O mie si ceva de insulite, nelocuite, intr-un golf din Marea Chinei de Sud. Las pozele sa vorbeasca.

Jetty-ul

Junk-ul pe care suntem cazati si cu care ne vom plimba

Carciuma "comunala" a unui sat de pe apa

Sat pe apa

Camera de pe vas

Crescatorii de pesti, iti alegeai pestele care-ti place si-l mancai pe vas

Incepe apusul

A doua zi

Yours truly

La intoarcerea in Hanoi

Un desert foarte bun, un pahar cu gheata plus toate cele vedeti in poza, pentru numai 8000 de dongi (1,3 lei)

La fezandat, probabil

Mausoleul lui HoChiMinh, un must-see in Hanoi. Accesul fara plata. Sub nici o forma nu te lasau cu aparat foto sau camera, trebuia sa le lasi la intrare. Tinuta trebuia sa fie decenta (pantaloni lungi la barbati, femeia cu umerii acoperiti) Accesul se facea in flux continuu, nu te opreai. Afara 40 de grade, cum intrai erau vreo 12-13, apoi in camera cu tovarasul (pazit continuu de garda) vreo 6-7, estimativ. Tovarasul pastrat impecabil, jurai ca doarme. Evident, n-am nici o poza cu el Smile. Asadar, poze de-afara:

Muzeul lui Ho Chi Minh, cateva repere usor identificabile cu cele care au fost la noi Smile.

Scuze daca am pus prea multe poze, nu vreau sa plictisesc, insa mi s-a parut o locatie demna de a fi descrisa. Ca tara, mie mi-a placut foarte mult, mai ales Ha Long, in HaNoi nu prea ai ce face, plus ca trebuie sa stai cu ochii in 14 sa nu te ia vreun vietnamez pe scuter. Sotiei i-a placut si nu prea. Era destul de nerabdatoare sa plecam spre insula...
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 30
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Vin 25 Sept 2009, 13:25

Felicitari!
superb tr. sper sa apuc si eu sa ajung prin zona aia. De vreo 2 ani tot ma gandesc cum sa ajung pe acolo, si cum sa rezolv cu "timpul"
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Sam 26 Sept 2009, 14:00

frumoasa vacanta ai mai avut.
cateva lucuri despre singapore daca-mi permiti.
e un oras stat cu 3 mari comunitati: chineza (cca 50%), malay (20%) si indieni (20%, care sunt tamili), restul de 10% sunt expati. singapore e un fel de elvetie a Asiei.

chestia cu guma de mestecat si mie mi s-a parut aiurea prima data cand mi s-a spus si am intrebat un amic de ce e interzisa. motivul este ca sa nu fie aruncata pe trotuare si sa se lipeasca de talpile pietonilor.
nu stiu cate zile ai stat la singapore insa desi e relativ micut sunt destule de facut. iti doresc sa mai mergi o data.
pe Sentosa ai ajuns?
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 35
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Sam 26 Sept 2009, 14:16

foarte frumoase pozele, iar comentariile de folos...
se vede ca te-ai distrat ceva. excelent trip report!
Sus In jos
flightfear
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 41
Varsta : 39
Data de inscriere : 08/05/2009

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Sam 26 Sept 2009, 14:32

Super tare trip report-ul!!!
Asa ceva nu stiu de cate ori poti sa faci intr-o viata cheers
Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 49
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Sam 26 Sept 2009, 18:23

Foarte frumos acest TR alexxxxx !!

Extrem de variat, multe locatii, comp. aeriene, explicatii. Imi place in mod deosebit partea cu Vietnam-ul,

Am o nedumerire, de ce Singapore este marea ta dezamagire ? Poti detalia un pic ce ai vizitat in Singapore, ceva impresii, etc. ?? Nu cred ca deranjeaza pe cineva, fiind vorba despre aria TR.

Thx !
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Sam 26 Sept 2009, 18:41

Intr-adevar, Singapore este o mica Elvetie a Asiei, atat din punctul de vedere al multi-etnicitatii, cat si din punctul de vedere al nivelului de trai, desi diferenta acolo fata de tarile din jur e mai flagranta decat la Elvetia fata de vecini.

Din cate am citit (si dintr-un documentar de pe Discovery) au interzis guma de mestecat fiindca o lipeau pe niste senzori de la MRT (metroul lor) si se bloca transportul in comun. Probabil sunt mai multe explicatii. Acum se gaseste doar la farmacie, pe reteta Smile.

Am stat doar 2 zile full, insa imi doream sa plec cat mai repede. Impresia generala e ca acolo e un oras in care majoritatea "outsiderilor" sunt cu treaba, si statul a construit niste atractii ca sa-i distreze. Nimic nu mi s-a parut original, specific singaporez.
Am fost pe Sentosa, mi s-a parut un aparat intreg de jumulit turistii. Si n-a fost numai parerea mea, am mai intalnit cateva cupluri de englezi prin Vietnam care aveau aceiasi parere. De la telecabina pana la absolut totul pe insula gandit in sensul asta. Parerea mea - mult overrated.
Marea dezamagire a fost ca-n Singapore n-am simtit mai nimic din Asia, ca in Malaezia, de exemplu. In zona de shopping erau aceleasi marci ca la Milano sau Paris, de exemplu, gradina zoologica frumoasa dar atat, night safari dragut, insa ideea complet idioata - te plimbi cu un trenulet printr-un parc cu tarcuri cu animale, luminate destul de vag, si care, majoritatea, dorm, nefiind animale nocturne. Niste show-uri de toata jena, ingramadeala, etc. Repet, orasul foarte frumos si ingrijit, insa foarte steril (opinie pur personala), destul de scump, plus ca n-am zburat atatea ore ca sa vad civilizatie ca-n Luxemburg. E de vazut, insa nu m-as mai intoarce sa-l revad. In KL sau Vietnam, spre exemplu, m-as intoarce oricand.

In urmatorul post o sa pun si ceva poze de pe Perhentian, insula-paradis unde am stat o saptamana, avand in vedere ca scopul declarat al vacantei a fost de honeymoon.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 36
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Mar 06 Oct 2009, 01:22

Un trip report care merita nota 11. Ai calatorit printre unele locuri care eu imi visez sa le vad de ani de zile.

Scaunele mult mai bune decat MD-ul Finnair cu care am zburat de la Helsinki catre Guangzhou, cu alta ocazie.

Am zburat cu Finnair de la Toronto la Helsinki cu MD-11 al lor si mi s-a parut destul de comfortabil, dar mai zgomotos decat Airbus-urile. Am observat si eu ca nu au schimbat inca scaunele de la Air Canada. Tot acea culoare o au… Frumos Airbusul de la Air Asia.. Ciudat ca e pictat in Oakland Raiders… Oare de ce? Fotbalul American este bine primit in Asia?

O sa va plictisesc acum intr-un mini-post cu ceva imagini din calatoria cu trenul. Sunt pasionat de trenuri de mai mult timp de cand am devenit interesat de avioane, si mie mi s-a parut o experienta in sine calatoria cu trenul intre Kuala Lumpur si Singapore. Si, in plus, ca sa inchid cercul calatoriei, ca doar nu m-am teleportat de la KL la Singapore...Poate veti gasi pozele/informatiile interesante, desi n-au legatura cu directia forumului. Daca considera cineva ca nu-si au locul aici, poate sa le stearga, nu ma supar.

Am si eu un trip Report din Korea de Sud, cand am mers cu trenul (KTX) de la Busan la Seoul. Vei gasii in partea 2 din 2 pozele / excursia cu trenul.

Partea 1 din 2
http://romanian-spotters.forumer.ro/trip-reports-f9/excursia-mea-in-korea-de-sud-460-poze-partea-1-din-2-t2058.htm

Partea 2 din 2
http://romanian-spotters.forumer.ro/trip-reports-f9/excursia-mea-in-korea-de-sud-460-poze-partea-2-din-2-t2085.htm

Nimerim si intr-o furtuna asa-zis tropicala. Cert e ca acolo am inteles termenul de "turbulente". Desi avionul este la 10000 de metri, deci teoretic deasupra furtunii, tremura ca la balamuc, prima oara cand mi s-a facut frica in avion. Dupa ce ne-am stresat putin eu si nevasta-mea, ne-am linistit vazand ca suntem singurii speriati, oarecum, restul lumii n-avand nici o problema. Asemenea fenomene erau la ordinea zilei, dupa cum aveam sa vedem...

Da. Turbulenta in jurul Ecuatorului este mult mai mare decat cu ce suntem noi obijnuiti. Din cand in cand se mai intampla sa fie ceva zdruncinaturi cand zbor peste Rocky Mountains.

Cladirea turnurilor cuprinde, pe langa birouri, un mall de lux (KLCC Suria) cu marci de top (Chanel, Armani, LV, etc), Filarmonica din KL si Acvariul din KL, care este absolut fabulos, avand un tunel ce merge pe dedesuptul acvariului.

Extraordinar acvariul cu rechini si pisici de mare, si evident turnurile gemene.

Pedeapsa cu moartea este obligatorie pentru detinerea de droguri (se considera trafic), inchisoarea de 10 ani si amenda pentru consum (daca ti se iau probe de sange care contin urme de stupefiante, asta daca vreunui politist i se pare ca esti drogat).

Asta est e singurul motiv care m-ar face sa nu ajung acolo. Nu ca as avea eu intentii ilegale, dar sunt cam inapoiati cu timpurile. Tarile care aplica pedeapsa cu moartea pentru niste droguri amarate, sunt inca in “middle-ages”. Bine ca nu ard pe rug in centrul orasului…

In rest, mi-a placut mult de tot pozele cu insulele din Vietnam si satele pe apa. Parca

Carciuma "comunala" a unui sat de pe apa

Ce misto!!! As sta acolo toata ziua cu “Hang”, “Dang” si “Trom Pho” hahaha! Super!
Sus In jos
nrares
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 47
Localizare : Cluj-Napoca RO, Crema IT
Data de inscriere : 11/08/2008

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Mar 06 Oct 2009, 03:05

Superb TR. Apropo de satul ala pe apa? Nu cumva acolo a fost filmat un episod din Top Gear unde "nebunii" incercau sa ajunga cu mijloace proprii?
Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Mar 06 Oct 2009, 10:56

Citat :
Superb TR. Apropo de satul ala pe apa? Nu cumva acolo a fost filmat un episod din Top Gear unde "nebunii" incercau sa ajunga cu mijloace proprii?

Se prea poate, imi amintesc ca am vazut si eu o emisiune in sensul asta... Satele erau destul de dese, "arhipelagul" destul de mare, din cate ne spunea ghidul 70% din oamenii aia n-au mers niciodata altundeva decat prin satele de pe apa. Un alt mod de viata, asta-i clar... Marea sursa a lor de venit este piscicultura in crescatorii... Dupa cum stiti, de-acum celebrul "pangasius", pe care l-am vazut pentru prima data cum arata in Vietnam (pana atunci nu l-am vazut decat sub formad de "file) a fost creat de vietnamezi....

Citat :
Am si eu un trip Report din Korea de Sud, cand am mers cu trenul (KTX) de la Busan la Seoul. Vei gasii in partea 2 din 2 pozele / excursia cu trenul.

Foarte tari pozele din Korea. Cred ca-i cam scump trenul pe-acolo, desi nu chiar ca-n Japonia...

Citat :
Asta est e singurul motiv care m-ar face sa nu ajung acolo. Nu ca as avea eu intentii ilegale, dar sunt cam inapoiati cu timpurile. Tarile care aplica pedeapsa cu moartea pentru niste droguri amarate, sunt inca in “middle-ages”. Bine ca nu ard pe rug in centrul orasului…

Asta cu drogurile tine de faptul ca, cel putin Malaezia, e tara musulmana. In rest, desi am fost in cel mai "musulman" stat din Malaezia, Terengganu, n-am simtit nici un "inconvenient" al islamului. Doar ca berea era rara si foarte scumpa (la seven-eleven era cam 15 ringgiti sticla, aprox. 12 lei...)

Acum, dupa cum am zis, pun niste poze din Perhentian. Cum main purpose-ul a fost honeymoon, 6 zile am stat pe insula asta din marea Chinei de Sud. Am cautat ceva timp sa gasesc un loc cald, cu plaja cu nisip de corali (alb), mare azurie ca-n vederi si, mai ales, cat mai izolat si nepopulat. Nu mi-am dorit sa aud muzica, aglomeratie, sa vad "resort-uri", tarabe cu suveniruri, masini, scutere. Pentru astea am rezervat prima parte a excursiei.
Sincer sa fiu, am gasit mai mult decat ma asteptam. O plaja cu 10 "casute" sau "chalet-uri", un restaurant si atat. Nu muzica. Fiecare cuplu din fiecare casuta statea sub palmierul propriu din fata casei. De pe veranda pana in apa 10 metri. La restaurant nu se punea muzica. Avand in vedere ca era rezervatie naturala (recif de corali), nu erau skijet-uri (interzise), barcile treceau destul de departe in larg (zona dinspre plaja era delimitata cu balize).

Din cele 10 casute, am inchiriat "apartamentul", care era o casuta dubla, cu "living" si dormitor, si care avea in plus fata de celelalte televizor cu antena satelit. Erau absolut toate utilitatile, curent prin generator 24/7, aer conditionat, frigider, apa calda (cu instant). La intrare o cismea unde te spalai pe picioare de nisip.

Bun, n-o mai lungim:

Apartamentul nostru:

Plaja, cam asta era gradul de "aglomerare".

Restaurantul. Serveau absolut toate tipurile de mancaruri, western si malay. Probabil datorita faptului ca exista o agentie de turism in Italia care colabora cu cei de pe insula, era plin de italieni. Care, dintre toate mancarurile posibile si imposibile, comandau invariabil spaghetti si/sau hamburgheri cu cartofi prajiti. Seara faceau gratar de calamari, rechin, macrou, homari, etc. O portie de homari cu orez si salata, totul la discretie, pentru numai 18 RM (vreo 14 lei) facea absolut toti banii. Resortul fiind al unei familii musulmane, nu serveau alcool, in speta bere. In schimb, aveau fresh-uri de toate fructele tropicale, la numai 5 ringgiti. Pt. bere trebuia sa mergi vreo 300 de metri pana la carciuma unui japonez, care servea si bere, la 10 ringgiti, de 4 ori mai mult decat o cola.

Daca ti se parea aglomerata plaja din fata cotetzului, trebuia sa mergi cam 50 de metri si dadeai de o plaja complet goala.

Carciuma lui Yamamoto....

In concluzie, am cautat si am gasit mai mult decat ma asteptam. Prima optiune a fost Bali, insa cazarea gasisem doar la resort-uri, si nu mi-am dorit "tarc". Nu vroiam sa ma bat pe sezlonguri. Bali ramane ca excursie pentru viitor, insa pentru relaxare tot aici imi doresc sa ma intorc.

Avand in vedere ca insula e renumita pentru recifurile de corali si pentru snorkeling, am facut si cateva excursii in acest sens. Cum pt. aparatul digital nu aveam husa subacvatica, am cumparat un aparat cu film subacvatic de unica folosinta. Cum le scot, le scanez si le pun si pe-aici, ar trebui sa fie destul de spectaculoase, a fost foarte tare sa facem snorkeling printre rechini (in ultima poza aia se jura ca rechinii lor sunt vegetarieni Smile ) si sa inotam cu testoasele.
Sus In jos
Balki
Moderator

Numarul mesajelor : 1682
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/10/2008

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   Mar 06 Oct 2009, 14:37

bounce bounce extraordinar. FELICITARI!!!!!
Sus In jos
http://panourituristice.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU   

Sus In jos

Exotic trip: BBU-STN-KUL-SIN-HAN-KUL-KBR-KUL-STN-BBU
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: