AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

RadarBox - discutii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 22  Urmatorul
AutorMesaj
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 93
Varsta : 48
Localizare : Barcea-Galati
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Lun 07 Dec 2009, 09:25

Salut,cum pot afla inmatricularea avionului(registration),ca sa pot cauta poze pe net,eventual si ceva setari,sau ce reprezinta filtrele de aici http://www.radarvirtuel.com/

Sus In jos
shouriken
Administrator

Numarul mesajelor : 3379
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Lun 07 Dec 2009, 09:49

dan.smarandoi a scris:
Salut,cum pot afla inmatricularea avionului(registration),ca sa pot cauta poze pe net,eventual si ceva setari,sau ce reprezinta filtrele de aici http://www.radarvirtuel.com/

Dupa cum am spus intr-un post anterior, inmatricularea se poate afla folosind http://www.airframes.org/ .
Ex: codul ICAO din poza de mai sus ( 4D0110) se introduce la "ICAO24 adress:";
dupa click pe "Submit" se obtine rezultatul de mai jos

Mai departe se face click pe "LX-RCV" si se obtin informatii suplimentare, inclusiv poze.

O alta sursa pentru translatia cod ICAO/inmatriculare este http://www.libhomeradar.org/databasequery/index.php .

In legatura cu filtrele este foarte simplu: selectezi un filtru, introduci conditia de filtrare si vor fi afisate doar zborurile care o indeplinesc.

Liviu
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Lun 07 Dec 2009, 10:31

Multumesc,foarte util,mai am totusi o intrebare,de ce uneori vad avioane deasupra Chisinaului de exemplu,si pe cele din zone mai apropiate de Bucuresti(Galati-Focsani)in cazul meu,sau chiar dobrogea,care sunt mai aproape de radarul tau,nu se vad?
Sus In jos
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Lun 07 Dec 2009, 11:12

Totul depinde de pozitia antenei si de obstacolele din jurul ei.
Zborurile din sudul Moldovei, nordul Dobrogei, Moldova de peste Prut si Bulgaria provin de la vic_atc.

Diagrama de directivitate de la mine:

Liviu
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Lun 07 Dec 2009, 11:22

Eu vreau cu rusii, Very Happy pune-o si tu sa vedem si parte asta de tara.Deci sa inteleg ca ce am vazut peste moldova e tocmai de la cluj?
Sus In jos
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Lun 07 Dec 2009, 11:40

dan.smarandoi a scris:
Deci sa inteleg ca ce am vazut peste moldova e tocmai de la cluj?

Nu; in zona Bucuresti se vad pe harta 2 buline: una corespunde RB-ului meu si cealalta este al lui vic_atc.
S-a mai discutat asta pe pagina 1 a acestui topic.

Liviu
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Lun 07 Dec 2009, 15:48

Nu merge chiar mereu,dar e foarte util,am reusit sa identific destule avioane in timp real,inclusiv de unde vin si incotro merg
Sus In jos
vic_atc
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 168
Varsta : 33
Data de inscriere : 11/06/2008

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mar 08 Dec 2009, 10:23

Salutare,

Cu parere de rau anunt ca, din motive tehnice, stream-ul de RB localizat in N Capitalei va fi oprit pana vineri. Astfel, nu vor mai putea fi vazute pe www.radarvirtuel.com zborurile din Dobrogea, sudul Moldovei, etc.

Numai bine!
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mar 08 Dec 2009, 15:04

Da...oarecum ca la alegeri,entuziasmul de ieri sa transformat in dezamagire azi,bine ca-i pana vineri macar.Astazi in zona e inorat.Oricum faceti o treaba buna,pacat ca nu mai sunt 2-3 aparate din astea in toata tara
Sus In jos
MethodRO
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 34
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 09/12/2009

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mier 09 Dec 2009, 13:04

Salutare.
Am avut si eu un RADAR BOX si a mers super ok. Poti mari raza de actiune a acestuia daca antena o pui pe plafonul masini, asta daca ai un laptop. Am prins zboruri pana la Carpati, cu toate ca punctul din care urmaream traficul avea o elevatie de 50m. Cand folositi RADAR BOX e bine sa mai ai si un tab de IE deschis cu liveatc.net unde poti sa asculti in timp real discutiile controlorilor. In viitor am in plan sa imi achizitionez unu sa fie al meu.
Un lucru nasol al acestui aparat este ca nu vede traficul sub 5000 de picioare. In rest numai de bine de RADAR BOX

L.E. Am uitat sa precizez ca RADAR BOX vede numai transponderele MODE S.
Sus In jos
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mier 09 Dec 2009, 13:29

Am remarcat un RB la Constanta in jurul datei de 20 octombrie.

Afirmatia in legatura cu 5000ft este eronata. Daca ai vedere directa, se vede si miscarea aeronavelor de la sol.

Liviu
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mier 09 Dec 2009, 14:45

shouriken a scris:
Daca ai vedere directa, se vede si miscarea aeronavelor de la sol.

XPNDR nu se pune pe STBY cand iese de pe pista?..
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Varsta : 43
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mier 09 Dec 2009, 15:25

Transponderul trebuie oprit/pus pe stand by dupa ce iesi de pe pista. Motivul pentru care a aparut procedura asta este decongestionarea ecranului controlorului de trafic de la TWR.

Si in rulajul catre pista transponderul e pe stand by pana la indicatiile controlorului pentru afisarea unui anumit cod alfa. Pentru zborurile VFR, daca nu ti-a fost alocat un cod alfa cand ai fost trecut de la frecventa de Ground la TWR, afisezi dupa decolare 1200, conform regulilor internationale. Insa in Romania exista regula cu cod alfa 2000. Nu inteleg nici eu de ce...

Ultima editare efectuata de catre propellerdream in Mier 09 Dec 2009, 15:31, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
shouriken
Administrator

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mier 09 Dec 2009, 15:26

Nu cunosc procedurile, dar iata un citat din "Minimum Operational Performance Standards for
1090 MHz Extended Squitter Automatic Dependent Surveillance – Broadcast (ADS-B)
and Traffic Information Services – Broadcast (TIS-B)"

Citat :

A departing aircraft on the ground begins broadcasting its position and velocity via the 1090
MHz ADS-B System. This broadcast is received by other aircraft and the ground based
receivers. The broadcasting aircraft also receives other aircraft broadcasts. The aircraft
processes this information for use by applications that may involve Cockpit Display of
Traffic Information (CDTI). As the aircraft taxis to its holding area, it monitors the
movement of other aircraft on the surface as well as those in final approach. The aircraft on
approach can also monitor the ground traffic and watch for a potential runway incursion
and/or a blunder on a parallel approach area

Liviu

LE. Iata si o poza de la EGLL

Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mier 09 Dec 2009, 15:41

ADS-B si TIS-B sunt sisteme avansate si nu implica doar transponderul. Fie el chiar si Mode S. ADS-B include sisteme mai complicate de comunicare a parametrilor, inclusif GPS. Si nu este un standard universal in momentul asta. E inca SF, ca sa zic asa. Inca sintem in epoca lui Mode S si TCAS. ADS-B este o metoda care imbunatateste TCAS. Mareste factorul "situational awareness" in sensul ca pilotii au o reprezentare mai clara a avionului propriu in relatie cu aeronavele aflate in acelasi spatiu cara apar in felul asta reprezentate clar pe un ecran. La TCAS e mai rudimentara treaba. In plus, datorita frecventei pe care opereaza ADS-B, in momentul in care este integrat cu TCAS este crescuta aria de sensibilitate a sistemului.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
arianne
Moderator

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Mier 09 Dec 2009, 15:53

propellerdream a scris:
Si in rulajul catre pista transponderul e pe stand by pana la indicatiile controlorului pentru afisarea unui anumit cod alfa. Pentru zborurile VFR, daca nu ti-a fost alocat un cod alfa cand ai fost trecut de la frecventa de Ground la TWR, afisezi dupa decolare 1200, conform regulilor internationale. Insa in Romania exista regula cu cod alfa 2000. Nu inteleg nici eu de ce...

Pai pentru IFR squawk se odata cu IFR clearance, adica de obicei inainte de pushback. La OTP din ce am auzit e incurcata rau treaba, intai se da pushback & startup, apoi IFR clearance in timpul taxi-ului. Mi se pare o procedura stupida care creste workload-ul pilotilor. De altfel la fel mi se pare si faptul ca la decolare la OTP controlorul zice urmatoarele chestii, pe care, pilotul, in loc sa se pregateasca de decolare, checklists, etc. trebuie sa le memoreze sau sa le noteze:
-cleared for tkoff,
-wind,
-after departure left to NILOV/rwy heading...
-contact Buc Apch 118.25

ultimele doua putand fi comunicate fara probleme dupa decolare.

In Belgia codul pentru VFR e 7000...
Sus In jos
MethodRO
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 34
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 09/12/2009

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Joi 10 Dec 2009, 08:42

Liviu
Radar Boxul pe care l-am avut eu era din 2007. Pana acum au mai iesit 2 variante. Varianta care am avuto eu nu vroia sub nici o forma sa vada traficul sub 5000ft. Am verificat aseara site-ul producatorului si am vazut ca noile modele au aceasta posibilitate. L-am intrebat pe un prieten din Portugalia care si-a achizitionat anul asta unu nou si mi-a spus si el ca cu asta nou poate vedea totul.

Ionut

shouriken a scris:
Am remarcat un RB la Constanta in jurul datei de 20 octombrie.

Afirmatia in legatura cu 5000ft este eronata. Daca ai vedere directa, se vede si miscarea aeronavelor de la sol.

Liviu
Sus In jos
comvhf_lrop
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 54
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/03/2009

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Vin 11 Dec 2009, 22:01

Astazi, cei trei muschetari de la Bucuresti adica comvhf_lrop (eu) , vic_atc si asau127.9 au montat impreuna o antena speciala de exterior la o inaltime de 15 metrii de sol, pentru radar boxul de la moara vlasiei, imbunatatind substantial calitatea semnalului receptionat.
Tot traficul care se vede pe deasupra Romaniei , Bulgariei, Moldova este receptionat de radarul boxul de la Moara Vlasiei.

PRVITI SI VA MINUNATI !!!
( www.radarvirtuel.com )

In rest ce sa mai zic NO COMMENTS Very Happy
Sus In jos
vic_atc
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 168
Varsta : 33
Data de inscriere : 11/06/2008

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Vin 11 Dec 2009, 22:54

Seara buna tuturor,

Dupa cum v-a informat comvhf_lrop, dupa o zi lunga si plina de evenimente, am reusit sa inaltam o antena pt RB-ul din Moara Vlasiei. Acoperirea este excelenta, singura bariera o constituie Carpatii. Probabil ca bulgarii vor fi suprinsi atunci cand vor accesa site-ul radarvirtuel Very Happy
Multumesc inca odata tovarasilor comvhf_lrop si asau127.9 pt tot ajutorul acordat. Am fost o echipa, toti 3 am contribuit in egala masura si zic eu ca am facut un cadou frumos pasionatilor de aviatie din tara.
Incurajez si pe cel cu RB-ul de la Cluj sa faca ceva asemanator. In acest fel vom reusi sa acoperim complet Romania.

Pana atunci... Sarbatori fericite si sa auzim de bine!

Victor

Ultima editare efectuata de catre vic_atc in Sam 12 Dec 2009, 00:19, editata de 1 ori
Sus In jos
aegean
Membru activ

Numarul mesajelor : 848
Varsta : 37
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Vin 11 Dec 2009, 23:42

Bravo baieti! cheers Ati facut o treaba excelenta!!!Multumim mult.Intr-adevar, acoperirea e extraordinara.."se vede" pana spre RIXEN, RODOP, MAKOL si ADORU ...super tare!
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Vin 11 Dec 2009, 23:46

Diferenta mare,multumim mult!
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Sam 12 Dec 2009, 16:13

Super treaba facura-ti!
FELICITARI!!!

P.S. Multumim...

Ultima editare efectuata de catre eugen in Sam 12 Dec 2009, 19:18, editata de 1 ori
Sus In jos
arianne
Moderator

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Sam 12 Dec 2009, 17:26

Excelent! Pai ar trebui anuntat pe bgspotters drept cadou de Craciun, cred ca s-ar bucura baietii...
Sus In jos
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Sam 12 Dec 2009, 20:40

Ce s-o fi intamlat cu turcii,azi nu i-am vazut deloc,cred ca s-ar completa de minune
Sus In jos
VicMures
Membru activ

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 29/12/2008

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   Dum 13 Dec 2009, 17:44

Felicitari baieti ! Nu-mi vine sa cred ca vad in timp real traficul de peste TGM. Vrand sa testez exactitatea informatiilor am vazut pe radarvirtuel la verticala TGM un avion care se indrepta spre Sud-Est si am zis sa ma uit si eu dupa el. Si chiar era la locul potrivit avionul vizat. FELICITARI inca o data si va multumesc pentru determinarea voastra.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: RadarBox - discutii   

Sus In jos

RadarBox - discutii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 22Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 22  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii despre goblen
» Discutii despre revista Burda-6
» Discutii despre revista Burda-5
» Discutii despre croitorie -2
» Discutii despre revista Burda

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: