AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Cauza nasteri....IAR80

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Cauza nasteri....IAR80   Mier 09 Sept 2009, 09:05

Ma bucur ca am starnit interes - voi "dezvalui" pe larg in curand. Acum e vremea frumoasa la Baia Mare si trag o fuga pana la hangare.. Laughing
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 34
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Cauza nasteri....IAR80   Mier 09 Sept 2009, 09:11

Asteptam cu nerabdare!
Sa-i salutati din partea mea pe Jul, Mircea, Lorand si Bogdan daca-s pe-acolo! Very Happy N-am mai fost demult pe acas si mi-e dor de ei!
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 437
Varsta : 26
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

MesajSubiect: Re: Cauza nasteri....IAR80   Mier 09 Sept 2009, 09:44

asteptam povestea...daca aveti si altele noi suntem partenerii ideali pt depanat amintiri si povestioare bounce
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
horizob
Fotograf

Numarul mesajelor : 818
Varsta : 28
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

MesajSubiect: Re: Cauza nasteri....IAR80   Mier 09 Sept 2009, 12:13

Și eu aștept cu mare interes pentru că și eu sunt din Mediaș! Știu că în perioada interbelică și în timpul războiului la Mediaș era un aerodrom militar cu facilități de întreținere și reparație. După venirea tovarășilor s-a înființat Școala de maiștri militari de aviație și aerodromul a fost scurtat datorită construcției unei uzine mecanice, fiind utilizat doar de elicoptere. Acum s-a desființat și școala de maiștri, mutată la Boboc, și nu au mai rămas decât niște hangare părăsite. Dar asta e acum, aștept cu nerăbdare povestea de atunci!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cauza nasteri....IAR80   Mier 09 Sept 2009, 13:02

horizob a scris:
Și eu aștept cu mare interes pentru că și eu sunt din Mediaș! Știu că în perioada interbelică și în timpul războiului la Mediaș era un aerodrom militar cu facilități de întreținere și reparație. După venirea tovarășilor s-a înființat Școala de maiștri militari de aviație și aerodromul a fost scurtat datorită construcției unei uzine mecanice, fiind utilizat doar de elicoptere. Acum s-a desființat și școala de maiștri, mutată la Boboc, și nu au mai rămas decât niște hangare părăsite. Dar asta e acum, aștept cu nerăbdare povestea de atunci!

Horizob , da-mi voie sa te contrazic. Nu TOVARASII au infiintat Scoala de Maistri Militari de Aviatie ci ea a fost mutata de la Pipera-Bucuresti in anul 1921.

Atasez mai jos articolul pe care ma bazez si care mi-a confirmat cunostintele si care il gasiti AICI.

Pentru orice eventualitate (pierderea paginii web) il redau si sub aceasta forma :

Sus In jos
horizob
Fotograf

Numarul mesajelor : 818
Varsta : 28
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

MesajSubiect: Re: Cauza nasteri....IAR80   Mier 09 Sept 2009, 23:21

Chiar te rog să mă contrazici, Octavian, eu știu mai mult din auzite și de la bunici și unchi. Este bine că s-a lămurit problema.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: La gura sobei..   Mier 09 Sept 2009, 23:27

Cu 15 zile inaintea izbucnirii al doilea razboi mondial Tatal meu era invitatul unui prieten pilot care facea zboruri de incercare la Medias cu IAR80 la aeroport. Mama mea care era in luna a 7 - a cu mine a mers si ea iar din cauza ca nu vedea bine cum urca Tatal meu in carlinga IAR80 - a urcat pe un fel de scara care foloseau mecanicii. Scara s-a dezechilibrat, Mama a cazut si au inceput travaliile - asa am avut "cinstea" sa ma nasc la 7 luni inca in timp de pace de ziua Sfantei Mara - al Marinei Regale Romanae si din "cauza" legendarului IAR80.
Cu cca. 3 ani in urma Aeroclubul Baia Mare a gazduit o noapte un grup de motoplanoristi din Slovenia - Ungaria - Cehia care au facut un raid in Romania si seara langa ciaun in care pregateam un "gulas" am stat la povesti pana dimineata. Vreau sa spun ca trairile mele aviatice care au inceput in anii 1957 sant multe - chiar ma gandesc sa - mi scriu amintirile spre generatii mai tinere dar tot cu aceas pasiune pentru zbor. Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cauza nasteri....IAR80   Joi 10 Sept 2009, 01:22

YR-DNY a scris:
Asteptam cu nerabdare!
Sa-i salutati din partea mea pe Jul, Mircea, Lorand si Bogdan daca-s pe-acolo! Very Happy N-am mai fost demult pe acas si mi-e dor de ei!
Prima dragoste si primul zbor nu se uita "never". OK.
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 437
Varsta : 26
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

MesajSubiect: Re: Cauza nasteri....IAR80   Joi 10 Sept 2009, 05:44

Foarte misto cum ati aparut pe lume..cine se mai poate lauda ca un avion e de vina Laughing
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cauza nasteri....IAR80   Astazi la 04:19

Sus In jos

Cauza nasteri....IAR80
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sfaturi medicale
» Hainute pentru copiii nostri (3)
» Nastere normala sau cezariana????
» Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (2)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: