AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Incotro ULM YR???

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Incotro ULM YR???   Mier 09 Sept 2009, 01:26

In Romania prezentului inca sunt putine ULM. Se pare ca Aeroclubul Romaniei nu e prea interesat in promovare. Inmatricularea unei ULM sau planor este foarte greoi. Scriu aceste ganduri dezinteresat pentru persoana mea dat fiind ca la 70 de ani nimeni nu - mi ar prelungi licenta dar "microbul" din mine nu pot lua... Constat ca intre "spottersi" sunt si din Medias unde din cauza lui IAR80 in 1938 am venit pe lume - dar asta e o alta poveste. Vad ca si Aeroclubul Baia Mare (unde am zburat multi ani) e indragit, dar si Tg.Muresul de care ma leaga primele zboruri din anii 1957. Acum stau la 500 de m. de pista aeroportului Baia Mare si sunt fericit daca pot nirosi macar hangarul... Salut lumea iubitoare da aviatie. Very Happy
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Incotro ULM YR???   Mier 09 Sept 2009, 01:37

Draga Iuliu, ne bucuram sa te avem printre noi. In ceea ce priveste numarul de ULM-uri din Romania, cu respect trebuie sa spun ca nu e chiar asa. Cele mai multe avioane private din Romania sunt ULM. Sunt de ordinul sutelor deja... In contrapartida, aeronavele de categoria a 4-a (de tip Cessna 172, de exemplu) pot fi numarate pe degetele mainilor a 2-3 persoane... Procedura de inmatriculare e mai greoaie, dar nu imposibila.

In ceea ce priveste Baia Mare, am zburat acolo in urma cu o luna si ceva cu un Cessna si am descoperit un aeroport minunat. Cu oameni pe masura. Probabil ca am survolat si locul in care locuiti. Am facut vreo 5-6 ture de pista la Baia Mare...

Care este povestea cu IAR 80 ca care faceti referire? M-ati facut curios Very Happy
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 437
Varsta : 26
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

MesajSubiect: Re: Incotro ULM YR???   Mier 09 Sept 2009, 08:48

Bine ati venit pe forum
daaa vrem povestea cu iar80 bounce