AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

"Taxa de aeroport"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
adic
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 105
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2008

MesajSubiect: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 13:16

Salut,

In weekend am fost in delta la Sf. Gheorghe.
Acolo erau niste domni cu 3 motodeltaplane si 2 ULM-uri.
Un prieten vroia sa ajunga la Tulcea si domnii i-au cerut 100 EUR sa zboare pana acolo si inca 100 EUR daca vrea sa aterizeze pe aeroport, alternativa fiind gratis pe un camp in afara orasului.
Intrebarea mea este daca cei 100 EUR pt. aeroport sunt banii pe care ii cere aeroportul sau includeau si o margine de profit.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 35
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 17:31

Taxa de aeropor la 100 de Euro pentru aterizare a unui ULM mi se pare ENORM si ridicol. Cand e vorba de trafic G.A (general aircraft) In Canada, taxele de aeroport se platesc doar la unele aeroporturi (mai mari) unde traficul e aglomerat. La aeroportul international din Calgary a fost cam 25 dolari / aterizare pentru un single engine dupa care a crescut la 40 dolari (cam vreo 25 de Euro).

Nu uita ca acest aeroport e unul dintre cele mai mari din Canada (poate pe locul 3 sau 4) Dupa Toronto si Vancouver (poate si Montreal). Deci, 100 de Euro pentru un ULM e ridicol.
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 163
Data de inscriere : 23/12/2008

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 17:49

Cred ca AIP RO spune(a) pe undeva taxe minime 50 EUR fara mentiune ULM etc, asa ca ...
Stiu ca un un prieten de la SV cam atat a platit la Tulcea. Pana la urma tine de cat de destupati sunt cei de la conducerea aeroportului.
Sus In jos
adic
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 18:28

Am gasit taxele de la Suceava, care sunt publicate pe site-ul lor.
Deoarece nu am vazut explicit un tarif de decolare, ci doar unul de aterizare ma intreb daca trebuie sa inmultim 50 cu 2.
In cazul asta ies cei 100 EUR, ceea ce mi se pare chiar mult.
Daca impartim 50 EUR la 6.5 t iese 7.69 EUR/t, evident dezavantajos pentru un ULM Sad

http://www.aeroportsuceava.ro/rom/tarifare.html

TARIFE AEROPORTUARE

ATERIZARE - 6,5 EUR/tonă ; tarif minim 50 EUR
ILUMINARE - 2,50 EUR/tonă ; tarif minim 50 EUR
STAȚIONARE - 0,15 EUR/tonă/oră ; primele 3 ore netarifate; tarif minim 15 EUR
PASAGERI - 5,00 EUR/pax
SECURITATE - 4,00 EUR/pax
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4710
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 19:28

Ei! Sigur ca da! Daca se va citi bine la "Facilitati acordate" se va vedea ce include taxa de aterizare...pe langa altele si o decolare si asta mi se pare foarte normal. In ceea ce priveste ULM-urile nu stiu daca baietii sunt nemultumiti in ceea ce priveste taxarea... Sunt cativa dintre ei pe forumul asta si pot confirma. Eventual cu DA sau NU.

LE: Taxele sunt asa cum sunt pentru cursele CHA. Pentru celelalte sunt stabilite prin contracte...si e foarte clar ca-s FOARTE diferite fata de ceea ce apare in "Programul de tarifare"

2nd LE: Pentru dirijare (TANC) nu se taxeaza aeronavele care au MTOW sub 2 tone.

Ultima editare efectuata de catre dylan in Mar 18 Aug 2009, 20:05, editata de 1 ori
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 178
Varsta : 34
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 19:37

propellerdream a scris:
Taxele la Tulcea au fost de 45 de EURO. Mult pentru o singura aterizare. E drept ca, in graba, nu declarasem zborul in planul de zbor ca fiind unul de scoala si antrenament...

Este vorba de o Cessna 172. La ULM trebuie sa fie mai putin.
Sus In jos
adic
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 22:54

Eu m-am lamurit. Omul cerea 100 EUR din care 50 ii ramaneau lui.

Multumesc.
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 178
Varsta : 34
Data de inscriere : 25/04/2008

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 23:09

adic a scris:
Eu m-am lamurit. Omul cerea 100 EUR din care 50 ii ramaneau lui.

Multumesc.

Nu, isi lua si el 2 cauciucuri noi... se toceau tare la aterizarea pe beton Smile
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mar 18 Aug 2009, 23:21

Dupa cum spune AIP-ul Romania la TLC apare cam asa (GEN 4.1-18/04IUN 2009):
Tarif de aterizare: zb interne: 2.07 eur/t iar tariful minim 25 eur si pe deasupra au si reduceri dupa numarul de aterizari. Asta daca nu avea si contract cu aeroportul si bineinteles taxele negociate mult mai mici!

Parerea mea e ca isi scotea si service-ul la avion cu banii aia. Smile
Sus In jos
Heaven
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 33
Localizare : Galati
Data de inscriere : 14/06/2008

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mier 19 Aug 2009, 01:28

Care e treaba cu tariful minim (Minimum charge)?
Daca aterizez la TLC cu un avion ce cantareste 2 tone trebuie sa platesc tariful minim de 25EU? Daca e asa, inseamna ca platesc echivalentu a unui avion de ~12 tone.
Sus In jos
http://www.pufosi.org/
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Mier 19 Aug 2009, 06:27

Ceva de genul asta, dar cu un telefon la aeroport se poate rezolva mult mai usor problema...Daca vrei de exemplu sa zbori vara acolo (adica mai des) poti face o intrebare si probabil se poate negocia. Eu am scris mai sus ceea ce apare in AIP-ul Romania la partea de taxari de aeroport. Daca aeronava are sub 2 tone nu se percep taxe de navigatie care sunt cu totul altceva decat taxele de aeroport (ground handling).

Tarif minim inseamna cam asa ceva: daca aeronavei, care are o anumita greutate i se calculeaza o taxa de aterizare si iese 22 eur (sa spunem) trebuie platita taxa minima mentionata, adica 25 de eur. Asa se calculeaza si in cazul celorlalte taxe: stationare, balizaj, pasageri, etc.

Daca vrei mai multe amanunte vorbim pe PM.
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 234
Varsta : 37
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

MesajSubiect: Taxe de aeroport   Vin 08 Ian 2010, 01:13

Salutare.

Ma poate lamuri si pe mine cineva care este exact regimul taxelor de aeroport pentru PAX? Din cate stiu se aplica in taxe fixe per PAX de genul airport/security fee, etc.

Dilema mea pleaca de la faptul ca daca ma uit la doua rezervari online facute din CLJ spre BVA, avem urmatoarele taxe:

1. Blue Air: 22 EUR
2. Wizz Air: 39 RON

De unde diferenta?
Sus In jos
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2375
Varsta : 54
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Vin 08 Ian 2010, 01:33

k0b3 a scris:
Salutare.

Ma poate lamuri si pe mine cineva care este exact regimul taxelor de aeroport pentru PAX? Din cate stiu se aplica in taxe fixe per PAX de genul airport/security fee, etc.

Dilema mea pleaca de la faptul ca daca ma uit la doua rezervari online facute din CLJ spre BVA, avem urmatoarele taxe:

De unde diferenta?

FIECARE COMPANIE I-SI NEGOCIAZA SEPARAT TAXA DE AEROPORT....DE AICI DIFERENTA .
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Vin 08 Ian 2010, 06:45

Va rog sa respectati pe cat posibil regulamentul in legatura cu deschiderea de subiecte noi!

Citat :
2.12. Un topic nou poate fi deschis numai in cazul in care NU MAI EXISTA deja un subiect pe aceeasi tema sau daca subiectele existente au fost inchise. (Pentru a evita deschiderea de topicuri paralele inainte de a deschide un nou topic, cautati daca exista un topic asemanator pe forum).
Sus In jos
lrbc
Fotograf

Numarul mesajelor : 1801
Varsta : 102
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Vin 08 Ian 2010, 07:36

Voicu a scris:
k0b3 a scris:
Salutare.

De unde diferenta?

FIECARE COMPANIE I-SI NEGOCIAZA SEPARAT TAXA DE AEROPORT....DE AICI DIFERENTA .

Te contrazic Voicule: taxa de aeroport e publicata in AIP Romania si e aceeasi indiferent de companie, la fel si taxa pentru controlul de securitate. Diferenta vine din strategia companiilor de a pune diferite alte taxe (gen taxa de combustibil, etc.) pentru a micsora pretul biletului fara taxe. De exemplu eu am bilet Bacau - Bergamo la care taxele pentru Bacau sunt trecute 34 de euro de persoana. Taxa de aeroport este 5 euro, taxa pentru controalele de securitate este 4 euro, restul de 25 de euro intra in contul companiei.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: "Taxa de aeroport"   Astazi la 18:06

Sus In jos

"Taxa de aeroport"
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» "The Sinners of Fate ~Guilty~"( "Shukumei no Giruti")
» PROVOCARE 13 Polymer clay - "fluture de primavara"
» Soleirolia soleirolii (Helxine soleirolii, Salteluta, "cap de copil", "lacrimi de copil")
» "Sa coasem impreuna" tinuta de Revelion
» Am vazut, mi-ar placea sa "croiesc, tricotez, crosetez" pentru a purta!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: