AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

OTP - VIE - OTP

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 171
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

MesajSubiect: OTP - VIE - OTP   Mier 29 Iul 2009, 16:27

Excursie la Viena in interes de serviciu cu plecare de pe Otopeni in data 07 iulie si intoarcere in data de 10 iulie. Zborul incolo l-am facut cu un Airbus A318 al TAROM-ului

care a fost si realimentat inainte de zbor.

Zborul a fost linistit, fara mari turbulente

iar aterizarea pe VIE Schwechat s-a facut intr-un mod profesionist in ciuda conditiilor nu foarte bune (vant). Un Fokker 100 aterizase odata cu noi (se vad bine franele aerodinamice si, la o privire mai atenta cred ca puteti vedea si retroversoarele in functiune)
.

In timpul rularii catre locul de parcare am vazut 3-4 secunde un Boeing 747 cargo si am apucat sa ii fac o poza in fuga

Ca si servicii, TAROM-ul mi s-a parut foarte ok, mancarea fiind suficient de consistenta cat sa imi potoleasca foamea (pilaf cu pui, ceva desert, apa, suc, vin, cafea).

M-am intors cu Austrian Airlines cu Fokker 100, aeronava al carei interior m-a surprins usor neplacut. Sunt inalt, am 1,95 m si, ca atare, am unele probleme la picioare cand vine vorba de aparate de zbor mai mici si cu spatiu interior restrans. Zbor aproape linistit, cu unele mici probleme la apropierea de OTP. Mare parte a zborului s-a facut pe deaspura unui strat consistent de nori

.

Apropierea de OTP a adus, insa, a fost mai cu peripetii, aparatul intrand intr-un nor foarte dens

.

Iesirea din nor s-a facut printr-o metoda putin mai neortodoxa, ca sa zic asa, pilotul dandu-ne ceva fiori: semi-picaj, viraj puternic la stanga plus turarea motoarelor (s-a auzit foarte bine tiuitul turbinei)
.

Austrian Airlines a fost ceva mai zgarcit la capitolul servicii, mancarea la bord constand intr-o prajiturica de 4x2 cm si un pahar cu suc. A fost crunt din punctul asta de vedere, prajiturica aia fiind toata mancarea mea pe ziua respectiva, eu neavand timp sa mai mananc si altceva. Am mai surprins in timpul zborului de intoarcere si doua fenomene meteo, din care unul destul de rar intalnit: curcubeu vazut de sus

si un nor de ploaie

Una peste alta, bine ca am scapat cu viata (am tras o spaima cu Fokker-ul)! Nu va recomand Austrian datorita serviciilor slabute de la bord si datorita fatului ca au avioanele pline, ori asta inseamna galagie. TAROM-ul a avut in avion in data de 7 aproximativ 40 de pasageri si a fost atat de bine!

Ultima editare efectuata de catre arianne in Mier 29 Iul 2009, 19:30, editata de 6 ori (Motiv : Organizat un pic mesajul sa nu largeasca pagina...)
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 24
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Mier 29 Iul 2009, 22:27

Bine pentru noi, deloc bine pentru ei Laughing

Super trip report!
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Mier 29 Iul 2009, 23:09

Multumesc pentru apreciere! Smile

Intr-adevar, pentru business-ul TAROM-ului nu e deloc bine sa nu se zboare la plin. Austrian-ul, de fiecare data cand am zburat cu ei, au avut avionul plin, cel putin clasa economica. Erau vreo 2-3-4 persoane si la business dar economicul gemea. Maine revin cu inca un trip-report.
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 437
Varsta : 27
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Joi 30 Iul 2009, 01:45

"Iesirea din nor s-a facut printr-o metoda putin mai neortodoxa, ca sa zic asa, pilotul dandu-ne ceva fiori: semi-picaj, viraj puternic la stanga plus turarea motoarelor (s-a auzit foarte bine tiuitul turbinei) "

Foarte frumos,au avut si pasagerii parte de putina adrenalina

mie imi plac chestiile de genul cand zbor cu avioane comerciale
lol!
nice TR C_man
cheers
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
wizzair7
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 114
Varsta : 20
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 16/05/2009

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Vin 31 Iul 2009, 15:35

fain TR.
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Vin 31 Iul 2009, 17:22

Danke shoshon tuturor pentru aprecieri! In octombrie sper sa fiu in masura sa mai fac un trip report (desi am impresia ca a mai facut cineva --> se accepta dubluri?) BBU - CIA - BBU, tineti-mi pumnii Wink. Pana atunci, insa, au sa mai vina in mod sigur altele! Smile
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4771
Varsta : 46
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Vin 31 Iul 2009, 18:19

C_man a scris:
se accepta dubluri?
nu-i vorba ca nu se accepta, dar cum ar fi daca 10 din membrii de pe forum am merge fiecare separat cu familiile in aceeasi zona cu aceeasi cursa eventual cu aceeasi companie? n-ar arata penibil 10 subiecte gen OTP-MAD-OTP unul dupa altul? deci daca ai ocazia sa mai faci inca o data traseul asta, trip-ul il bagi tot aici. Smile
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Vin 31 Iul 2009, 19:35

dylan a scris:
trip-ul il bagi tot aici. Smile
We have a deal Smile
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Vin 28 Aug 2009, 11:21

Inca un business-trip la Viena, inca un set (ceva mai mic...) de poze!

Inainte de plecare am facut olecuta de spotting, ca sa zic asa: YR-ATA tocmai venea sa puna roata pe Otopeni:

Prin geamul cladirii am vazut si flota de ATR-uri a TAROM-ului (care o fi YR-ATA? )

Zborul incolo:

S-a facut cu YR-ASD (A318-111) "Smaranda Braescu"

In timpul "inavionarii" a tras la burduf si D-AILF de la Lufthansa

O imagine de sus a aeroportului Otopeni:

Poate explica cineva fenomenul din urmatoarele doua poze? Soarele se refleca in ceva si nu stiu in ce, ca apa nu era...

Papa time! Very Happy

Ceva campuri pe langa Schwechat (mi-a placut modul in care se "ciufulise" campul):

Umbra pasarii noastre cu 1-2 minute inainte de touch-down:

Am remarcat o treaba: in timp ce avioanele AUA sunt trase la burduf (scuze pentru exprimarea mai putin academica... "burduf"...) pe OTP, avioanele TAROM nu sunt trase la burduf pe VIE, transferul avion-cladire facandu-se cu autobuzul.

Korean Air B747-400 HL7486 era prezent si se pregatea sa o ia la goana catre alte zari:

Decolarea de pe VIE a fost in jurul orei 20, ora Austriei, asa ca poze nu prea am de la zborul de intoarcere Sad

Cam atat, deocamdata. Toate cele bune!
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 24
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Vin 28 Aug 2009, 13:12

Sunt mai multe straturi de sticla in hubloul unui avion. Tu atunci probabil ca prinsesesi soarele intr-o pozitie favorabila acelui efect Razz. S-a reflectat intr-unul dintre straturi.
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Vin 28 Aug 2009, 13:19

Aham... Eu ma gandeam ca o fi ceva legat de paturile de aer si diferentele de temperatura si umiditate dintre ele...
Sus In jos
llobregat
Membru activ

Numarul mesajelor : 756
Varsta : 26
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Vin 28 Aug 2009, 13:19

Frumos TR, la mai multe!
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Lun 31 Aug 2009, 13:32

Tare, mersi! He, he poza cu papa! I love you
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Lun 26 Oct 2009, 13:47

Helou din nou! M-am batzait ceva zilele astea. Am zburat BBU - CIA - BBU, am mai facut inca o plimbare lOTP - VIE - OTP saptamana trecuta si mai urmeaza una pe aceeasi ruta saptamana viitoare. Azi sau maine pun si poze... Anyway, povestea e cam asa:

BBU - CIA: am zburat cu Wizz Air, HA-LPW (Airbus A320)
Personal de bord: fete tinere, amabile insa nu foarte experimentate, cred.
Zbor oarecum linistit, fara mari turbulente.
Incarcare: aproximativ 120 - 130 persoane.
S-a plecat la timp, s-a ajuns la timp.
Altele: loc 30E iar dupa spusele pilotului am zburat cu 850 km/h la 11.000 de metri

CIA - BBU: am zburat cu Wizz Air, HA-LPH (Airbus A320)
Personal de bord: doi baieti, restul fete. Tineri, amabili si aproape profi.
Cel mai zgaltait zbor de pana acum. La coborare, de la patrunderea in plafonul de nori si pana la aterizare faceam cu totii in avion ca pop-cornul in ceaun. Aterizarea insa a fost de mare succes, pilotul smulgand ceva aplauze si de la mine, zgarcitul-zgarcitilor din punctul asta de vedere.
Incarcare: 120-130 de persoane.
S-a plecat cu 20-25 de minute intarziere insa timpul s-a recuperat pe parcurs.
Altele: loc 1E iar dupa spusele pilotului am zburat cu 940 km/h la 11.500 de metri. M-am mirat un pic, stiam ca viteza maxima a lui A320 este de vreo 900... O fi batut vantul din spate...

OTP - VIE: am zburat cu YR-ASC "Henri Coanda" (Airbus A318).
Insotitoarele de bord: tinere, cea care m-a servit cu un ceai fiind un pic timorata (am rugat-o sa imi dea un ceai si putin lapte... Mi-a pus apa fierbinte in pahar ca sa imi fac ceaiul iar peste apa fierbinte a pus laptele rece... ia si mai fa ceai... Smile); oricum, nu m-am apucat sa ii zic nimic).
Am avut un pic de turbulente de la decolare si pana la depasirea plafonului de nori dar in rest zborul a decurs lin.
Incarcare: aproximativ 40 de persoane.
Am vazut si doua pasari mai rare pe OTP: C17 Globemaster si B744 de la Air China. Vin si pozele cat de repede, cum am promis mai sus.
Altele: loc 18A, dupa spusele capitanului am zburat cu 850 km/h la 11.500 de metri; chestia cu fructele se aplica si pe ruta asta, la desert am avut un mar. Smile (@atr_42_500: special pentru tine vine si poza cu papa! Wink )

VIE - OTP: am zburat cu YR-ASB "Traian Vuia" (Airbus A318).
Insotitoarele de bord: nu tocmai la prima tinerete (doua dintre ele trecute binisor de 45-50 de ani, dupa parerea mea). De data asta am specificat ca vreau laptele separat Razz
Zbor frumos, fara scuturaturi prea mari iar aterizarea - magistrala! S-a aplaudat!
Incarcare: aproximativ 70 de persoane.
S-a plecat cu 7-8 minute intarziere si s-a aterizat la fel, cu 7-8 minute intarziere.
Altele: loc 19A. Desert: mar.

Mie unul mi se pare ok servitul de fructe la desert. Pentru client, cel putin, este o conduita mult mai sanatoasa decat mancatul de produse zaharoase.
Sus In jos
YR-BGP
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 40
Localizare : Maneciu Prahova
Data de inscriere : 30/01/2009

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Lun 12 Apr 2010, 00:11

Ce faceau deasupra Venetiei?!? Viena-Otopeni? Cred ca este o greseala.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Lun 12 Apr 2010, 10:17

Fulcrum e o mica incurcatura Smile. Plecarea e de pe Milano cu Lufthansa Italia (a se remarca aripa alba specifica Lufthansa) iar pozele de la aterizare sunt de pe BBU. Smile Asa se explica si Venetia.

Deci, poze de la zboruri diferite. Dar oricum ne bucuram sa le vedem.
Sus In jos
lrbc
Fotograf

Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 103
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   Mar 13 Apr 2010, 10:03

fulcrum a scris:
Pun si eu aici poze de la un drum Viena-Bucuresti facut in noiembrie 2009 de un foarte bun prieten.
...Ultimul venit la Blue Air YR-BID!
YR-BID a venit abia in februarie 2010
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: OTP - VIE - OTP   

Sus In jos

OTP - VIE - OTP
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: