AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
claudiusnc
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Slatina, Olt
Data de inscriere : 05/06/2009

MesajSubiect: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Lun 20 Iul 2009, 13:13

Sunt nou pe aici..si, desi sunt fascinat de zbor, imi este o frica de mor cand ma urc in avion.
Anyway..nu de asta am deschis topic-ul.. ci de faptul ca, as vrea sa zbor spre US in scop de vizita, intr-un viitor apropiat..si este pentru prima data cand fac asta No .
De cand cu evenimentele aviatice nefericite (Air France..de ex) incep sa ma gandesc daca este safe sau nu sa zbori transtlantic.
De aceea, as dori sa discutam in cadrul acestui topic (sper ca l-am deschis unde trebuie..daca nu, moderatorii sectiuni sa il mute unde trebuie bounce ) despre ce pericole pandesc deasupra oceanului...
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 232
Varsta : 43
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Lun 20 Iul 2009, 13:42

Accidente aviatice au fost constant de-a lungul timpului. Rutele transatlantice nu sunt mai putin sigure decat alte rute. Daca e sa ai ghinion poti sa o mierlesti pe orice ruta, iar daca te gandesti ca vei pati ceva e foarte posibil sa ti se intample Twisted Evil

Din pacate pentru tine noi aici nu ne ocupam de ghicitul in palma si nici de prezicerea vreunui accident aviatic asa ca trebuie sa te risti daca vrei sa ajungi in tara fagaduintei. Statistic vorbind sansele sa o mierlesti intr-un accident de avion sunt relativ mici, mult mai mici decand atunci cand mergi cu autobuzul sau traversezi strada, desi tu faci ultimele doua activitati fara sa mori de frica cum zici tu.

Anyway, bine ai venit printre noi!
Sus In jos
http://www.greencats.ro
claudiusnc
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Lun 20 Iul 2009, 13:57

Multumesc pentru urari!

Stiu..statistic vorbind, ca e mult mai safe cu avionul decat cu celelalte doua activitati enuntate de tine mai sus, insa tot am citit diferite opinii de zborul transatlantic si nu au fost prea favorabile acestuia;(cautand astfel de opinii am ajuns pe acest forum). De aceea am si deschis acest topic...
Sus In jos
RwO
Membru activ

Numarul mesajelor : 767
Varsta : 33
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Lun 20 Iul 2009, 14:47

Daca e sa se intample, se intampla oricum. Singura parte neplacuta la un zbor transatlatic e durata....in rest nu e nici o problema. A si probabil ca nici peisajul de deasupra oceanului nu e prea interesant. Oricum eu inca n-am avut ocazia sa zbor peste Atlantic, dar de abia astept sa se intample. Nu iti face griji, totul va fi bine Laughing
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Lun 20 Iul 2009, 15:16

Salut si bine ai venit la noi. Vorba cu 'drobul de sare' e pe bune sa stii. Daca e sa o patesti se poate intampla oriunde. Asa ca nu ai ce face decat sa te uiti la statistici. Iar ele spun ca zborul cu avionul e cel mai sigur mijloc de transport. Asa ca ia-ti o carte buna si plictiseala placuta pana in state.
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Lun 20 Iul 2009, 15:46

salut si bine ai venit printre noi! la fel spun si eu, speram sa nu fie primele si ultimele vizite pe forumul nostru. poate ai ceva fotografii...incarca-le aici!
cat priveste partea de safety...ti-au scris colegii mai multe si bine au scris...."nu ne ocupam cu ghicitul in palma" ci eventual cu ultimele imagini ale avioanelor inainte de decolare si / sau primele inainte de aterizare.... Smile glumesc, bineinteles!
lasa prostiile si du-te, fa fotografii si incantane cu ele! dupa aia mai vorbim!
Sus In jos
claudiusnc
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Lun 20 Iul 2009, 15:51

Multumesc pentru incurajari!
O sa imi ia ceva timp sa ma obisnuiesc cu denumirile avioanelor si cu limbajul specific aviatiei..

Am ceva poze de la un trip de-al meu prin Antalya..am zburat cu MD-80.
De acolo si frica..fiind primul zbor...iar avionul cam tremura din incheieturi...!

Stiu ca asta e..cand se intampla..se intampla!

Anyway...multumesc pentru primire!
Sus In jos
stendec
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 80
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2009

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Lun 20 Iul 2009, 16:12

La un asemenea zbor mai degraba iti faci griji de trombi (cheaguri), frig, vecini sau calitatea aerului.
Sus In jos
http://n.a.
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 35
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Mar 21 Iul 2009, 02:12

Bine ai venit intre noi.

Sa adaug la ce au spus cei de sus. Sansa cea mai mare de accidente este la aterizare, urmata de decolare si restul la "cruise altitude". Deci, sansa sa se intample ceva grav deasupra oceanului e foarte mica. Toate avioanele in ziua de azi care zboara deasupra apei au fe de fel de regulamente. De exemplu, avioanele cu 2 motoare trebuie sa zboare in acord cu ETOPS (Extended-range Twin-engine Operational Performance Standard) care au regulile lor de "diversion", etc, in caz de probleme cu unul dintre motoare.

Deci... sa te ingrijorezi ca se intampla ceva e natural, dar sa te retina sa zbor e stupid. Dar totusi, ca sa-ti reduci grija poti face unele lucruri:

1. Zboara cu o companie cu reputatie buna. Lufthansa, KLM, etc.
2. Poti zbura zboruri mai scurte (daca te face sa te simti mai bine), cu toate ca nu prea conteaza... Exemplu LHR-JFK.
3. Preocupati timpul in avion cu alte chestii... Citeste, uita-te la film, etc. incearca sa dormi...
4. Alegeti un avion cu 3 / 4 motoare, exemplu MD-11, A340, B747... (inca odata, nu conteaza deloc ca sunt la fel de sigure, dar daca te face pe tine sa te simti mai in sigurata, fa-o)
Sus In jos
Thomas
Membru activ

Numarul mesajelor : 902
Varsta : 52
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Mar 21 Iul 2009, 03:18

Am absolvit acu 3 saptamâni primul zbor transatlantic cu Virgin Atlantic (Airbus 346, LHR-JFK) ... a fost foate frumos iar cu programul lor de inflight entertainment nici vorba de plictiseala. Erau vreo 50-60 de filme la alegere, o groaza de cd-uri de ascultat, google earth toate for free ... foate frumos, mâncare buna si bere fara limite tot for free Very Happy ... ce sa zic ... ma bucur ca peste 8 zile ma voi întoarce cu ei.

Si toate astea la un pret de 250,-€ cu totul inclus ... Wink
Sus In jos
claudiusnc
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Mar 21 Iul 2009, 11:27

@Capt_Vio - multumesc pentru "calmant"Smile...chiar asteptam un post avizat de la tine (ti-am urmarit toate trip reporturile)

Inca o data tin sa multumesc pentru incurajari.

Am impresia totusi ca o ruta sper US sau Canada este mai putin periculoasa decat una spre America de Sud...
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Mar 21 Iul 2009, 15:44

Potzi oricand sa iei vaporul.Mai scump,mai lent,dar te alegi cu o mini vacantza.Si nu te uita la faptul ca juma de milion de oameni mor anual in accidente maritime !
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Mier 22 Iul 2009, 09:58

dan guina a scris:
Si nu te uita la faptul ca juma de milion de oameni mor anual in accidente maritime !

Asa multi? Unde ai gasit cifra asta?!
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Mier 22 Iul 2009, 11:14

Din pacate,da,grosul este dat de pescari.Revin cu sursa.

LE: http://www.ilo.org/public/english/bureau/inf/magazine/33/fishing.htm

nu elaborez pt. ca e off-topic.

Ultima editare efectuata de catre dylan in Mier 22 Iul 2009, 16:48, editata de 1 ori (Motiv : unit doua mesaje consecutive)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!   Astazi la 12:14

Sus In jos

Zborurile transatlantice - periculoase sau nu?!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Medicamente periculoase

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: