AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Avion sau Masina?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 437
Varsta : 26
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

MesajSubiect: Avion sau Masina?   Joi 04 Iun 2009, 11:16

Vapor și X-1, noile avioane terestre ale U.S. Air Force

Febra tuningului i-a cuprins și pe cei de la U.S. Air Force. Însă nu s-au apucat de modificat avioane, (deși am fi vrut să vedem așa ceva) ci mașini.

Pentru a se ajunge la "prădătorii" din imaginile de mai jos, U.S. Air Force a solicitat ajutorul celor de la GAS (Galpin Auto Sports). Astfel, au luat naștere "Vapor" și "X-1", un Dodge Challenger, respectiv Ford Mustang modificate radical.

La exterior, ambele mașini au câteva similarități: uși ce se deschid vertical, inserții de carbon și jante unice.

O singură caracteristică definește cel mai bine Vapor-ul: vopseaua "radar-absorbing". Chiar și așa, nu ați văzut/auzit nimic. Mai avem jante din fibră de carbon, priză de aer pentru capotă, senzori de proximitate, cameră ce se rotește la 360 grade și evacuare cu "stealth mode". Spre deosebire de X-1, Vapor a primit la interior două scaune, dar și două volane... iar lista poate continua.

Reprezentând mușchii aviației americane, X-1 este propulsat de un motor de 4.6 litri și 500 cai putere. La interior, modelul ne amintește de avioanele de luptă, atât prin instrumentele de bord, cât și prin scaunul ejectabil. Tot aici, avem și pedale custom, volan motorizat, monitoare touchscreen și nu numai.

Cele două avioane, pardon mașini, vor face parte din programul de recrutare Super Car Tour 2009.

Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Avion sau Masina?   Joi 04 Iun 2009, 13:09

Lista dotarilor e impresionanta la fel si fotografiile. Doar ca pana la urma e tot masina doar daca nu cumva o sa zboare de pe drum.

Dupa parerea mea cu cat lucrurile mimeaza mai bine realitatea cu atata pilotul pardon soferul va uita cu ce viteza zboara pardon ruleaza si cand in curba la 90 de grade va trage de mansa pardon de volan si va vedea ca nu se ridica de la sol va fi deja prea tarziu.

Din pacate sunt destul de multi fanatici pasionati care sa uite unde se afla si ce fac in acel moment.

De aceea cred ca masinile sunt facute sa ruleze iar avioanele sa zboare.

Daca vrei sa zbori mergi cu avionul daca vrei sa faci pe grozavul inseamna ca nu esti grozav.
Sus In jos
D.Olaru
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 24
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 21/11/2008

MesajSubiect: Re: Avion sau Masina?   Joi 04 Iun 2009, 18:13

mai multe poze

Ford Mustang X-1 - Airforce Supercar
http://www.promotor.ro/hobby-tuning-auto/articol-ford-mustang-x-1-airforce-supercar-4482364

Dodge Challenger Vapor - Airforce Supercar
http://www.promotor.ro/hobby-tuning-auto/articol-dodge-challenger-vapor-airforce-supercar-4481010
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Avion sau Masina?   Joi 04 Iun 2009, 18:19

Sincer din cate imi aduc eu aminte este totusi un forum legat de spotting..... o fi ea zona Diverse dar eu zic ca si acele diverse trebuie sa aiba niscaiva legatura cu aviatia si nu cu culori sau casti de aviatie.....

Pana la noi dispozitii se blocheaza.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Avion sau Masina?   Astazi la 16:38

Sus In jos

Avion sau Masina?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce masina de cusut recomandati (4)
» Ce masina de cusut recomandati (5)
» De unde luati designul broderiilor (pentru masina de brodat)
» Ce masina de cusut recomandati ?(1)
» Ce masina de cusut recomandati ?(3)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: