AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 16 Dec 2009, 17:39

virusu a scris:
dupa calculele mele, niste 0.82CW ar fi perfect Smile

Dupa ale mele 0,71 CCW si asta depinde unde gasesc ca ar fi centrul..... desi am obtinut si o valoare apropiata de 0,82 dar am obtinut si una de 0,4 si toate CCW ....... becu ei de poza

L.E. Dupa inca cateva masuratori masurate si ras masurate inclin sa ii dau dreptate lui Dic rendeer deci merg si eu pe 0,82
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 16 Dec 2009, 18:18

Saru'mana, eu nu stiu dupa ce v-ati luat ca oricum imi pare stramba. 0,82 ramane, multumesc frumos baieti santa
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 16 Dec 2009, 20:45

Ce ziceti de astea:
Motive/soft
http://www.airliners.net/addphotos/rejections/big/20091216_o1260557246.5911dsc_1617.jpg

Colour/soft
http://www.airliners.net/addphotos/rejections/big/20091216_e1260558152.0403dsc_1073.jpg

Ultima a luat oversharpened acum 1 sapt... Iar prima nu mi se pare soft.
Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 16 Dec 2009, 23:45

Prima poza nu mi se pare a fi "soft". Cred ca i-a deranjat copilu din poza si pt asta ti-au aruncat un soft pt a scapa de tine (este doar o parere personala). Am observat ca cei de la Anet de obicei prefera sa dea un "soft" cand ceva nu e chiar cum trebuie...restul ramane de interpretat...
Sus In jos
vishzu
Moderator

Numarul mesajelor : 1036
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 16 Dec 2009, 23:50

Inca una refuzata. Motivul "Overexposure". Ce mi-a placut este ca screeneru mi-a dat un mesaj suplimentar in care m-a rugat sa o reprelucrez si sa o retrimit.

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 16 Dec 2009, 23:55

Pai este chiar foarte 'Overexposed" dar este reparabila foarte usor, asa ca spor la masurat expunerea pentru ca este misto pozna Very Happy
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Joi 17 Dec 2009, 01:23

Radu, eu as fi dat la prima "obstructing objects" din cauza copilului iar geanta nici ea nu prea are ce cauta....soft nu imi prea pare a fi dar stim doar ce parere au baietii de la A.net despre soft/oversharp. A doua este discutabila dpdv al culorii pt ca partea superioara, chiar daca se vede putin din ea, este alba si putin clipuita zic eu iar partea inferioara a fuselajului are culoare care o are si asta i-a cam derutat.....la partea cu soft pare a fi putin (tinnd cont de dorintele airlinersilor Wink)

Andrei, poza merita refacuta si re-uploadata
Sus In jos
felix
Fotograf

Numarul mesajelor : 1008
Varsta : 23
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 19 Dec 2009, 11:04

http://www.planepictures.net/showreject.php?id=1261165010
Am primit reject!problema a fost Bad Compression!Cum pot sa scap de acest Bad Compression...? No
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 19 Dec 2009, 11:18

ikarus a scris:
http://www.planepictures.net/showreject.php?id=1261165010
Am primit reject!problema a fost Bad Compression!Cum pot sa scap de acest Bad Compression...? No

Mie ala imi arata mai degraba a heat-haze. Daca e sa fie bad compression, esti sigur ca la salvarea pozei in photoshop ai selectat calitatea maxima (12)?
Sus In jos
felix
Fotograf

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 19 Dec 2009, 11:27

Da am dat calitate maxima!O sa caut alta poza pe care sa o prelucrez si sa vedem daca intra sau nu..
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 19 Dec 2009, 12:03

ikarus a scris:
Da am dat calitate maxima!O sa caut alta poza pe care sa o prelucrez si sa vedem daca intra sau nu..
Iertata-mi fie interventia in lucruri la care de abia incep sa ma pricep si eu...Compresia de care spun ei sa nu fie de la resize-ul pe 1024 de px dupa ce imaginea a fost tratata cu unsharp mask...
Sus In jos
felix
Fotograf

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 19 Dec 2009, 12:10

Pai prima oara i am dat resize la 1024 si dupaia i-am dat unsharp mask! Smile
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 19 Dec 2009, 12:21

ikarus a scris:
Pai prima oara i am dat resize la 1024 si dupaia i-am dat unsharp mask!
He,he! Smile Pai si eu ce-am spus mai sus?!? Ai acolo la Cluj niste profesori in pozele cu avioane ...pe care multi 'si iar dori sa-i aiba aproape! Vrei sa-ti dau exemple?!?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 19 Dec 2009, 12:28

dylan a scris:
ikarus a scris:
Pai prima oara i am dat resize la 1024 si dupaia i-am dat unsharp mask!
He,he! Smile Pai si eu ce-am spus mai sus?!?

Ce vorbiti voi mai aici? Very Happy Ai ai ai cum invatati copilul prostii, problema nu are nici o legatura cu faptul ca a dat unsharpen mask dupa resize ( eu doar asa procedez ), problema este legata de o prelucrare aiurea care o face sa arate foarte ciudat desi mie mi se pare per ansamblu ca are perspectiva ( backlit si contrast si overexposed), arata si foarte oversharpen. Daca ar avea mai multa expererienta la prelucrare ar iesi ceva misto din munca lui. Ma bucur ca a scapta de tenta de verde care o imprima pozelor.
Sus In jos
Radu_is
Fotograf

Numarul mesajelor : 387
Varsta : 29
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 20 Dec 2009, 20:42

Cateva poze mai recente care mi-au fost refuzate + motivul
Colour:

Blurry & Soft:

Over-sharpened:

Grainy:

Over-sharpened:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Lun 21 Dec 2009, 00:21

Din pacate la toate eu as merge chiar si pe calitate si pe o prelucrare defectuoasa care le da un aspect plat, ciudat probabil ca ar fi contrastul problematic la toate

Prima poza eu o vad si blurry si soft si asta pe langa culoare si contrast

A doua asa cum au zis si ei este extrem de blurry, nimic nu se vede clar la ea.

A treia ramane asa cum am zis blurry dar si Contrastul sau cumva prea saturata deoarece albul seamana a verde.

A patra este asa cum zic ei grainy dar daca te uiti la roti ai sa vezi ca sunt blurry, Personal nu imi place prelucrarea deoarece partea de sus arata Soft, inregistrarea este cu putin cam mult sharp si parca nici albul ala nu ii suficient de alb.

A cincea este Oversharpen asa cum zic ei dar parca ( exista sanse mari sa nu fac o analiza pertinenta) este supraexpusa pe unele planuri si subexpusa pe altele in unele zone albul semanand mai mult a gri. Pe langa asta daca te uiti la roata observi ca aproape nu se vede altceva in afara de o chestie care seamana cu o roata.

In rpimul rand recomand cu caldura 1024/xxx si mai recomand sa incepi de jos adica Planepicture.net, ajuta mult la invatat sa intelegi care sunt pretentiile screenerilor si ce vor ei de fapt de la o poza, faptul ca ai mers direct pe A.net ( poate gresesc) nu ajuta ci creeaza dezamagiri deoarece nu ai suficienta cunoastere a fixurilor de screener. Pe langa asta, recomandare personala, foloseste focalizarea pe intreaga poza ( Matrix la Nikon), majoritatea sufera la capitolul asta.

Legat de poza acceptata...... Te felicitit pemntru ea dar sincer se putea mai mult. Nu vreau sa dezamagesc dar eu am ajuns aici pentru ca am tratat critica in mod constructiv si nu m-am suparat pe cei care mi-au desfintat pozele acceptate undeva pe net.
Sus In jos
Radu_is
Fotograf

Numarul mesajelor : 387
Varsta : 29
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Lun 21 Dec 2009, 12:02

In primul rand multumesc pentru sfaturi kkk! Voi tine cont de ele (ca prim punct imi voi face cont si pe Planepictures.net). Sunt intru totul de acord cu ce mi-ai spus in legatura cu rezolutia (asa cum m-au sfatuit si Mengelaus si arianne), deci ma voi axa pentru viitor pe 1024/xxx pana cand voi avea poze pentru rezolutii mai mari.
Nu este nici o problema cu "desfiintatul" Very Happy pozelor mele (acceptate sau nu), ca doar de aia le-am pus aici, ca sa aflu ce lipsuri au si unde trebuie sa lucrez mai mult. Personal voi fi foarte multumit sa-mi "desfiintezi" fiecare poza de aici inainte!!!
Cu prelucrarea stau destul de rau pentru ca sunt abia la inceput, dar sper ca in timp si cu multa rabdare voi face ceva progrese. Pentru inceput a trebuit sa gasesc ceva modalitati de a scapa de zgomotul digital pe care compacta mea il lasa in toate pozele si de care nu am scapat nici pana acum (dovada stau pozele care au fost refuzate inainte de cele de mai sus, care au primit fara exceptie "Quality reject").
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 03 Ian 2010, 10:02

Pun aici link-ul catre o poza din baza lor de date ca sa vedeti cat sunt baietii de subiectivi!
Subiectul fotografiei are multe "calitati": nu e centrat, e taiat, mie mi se pare si putin blurrat si cu toate acestea a fost primita poza! A scris el acolo ca-i prima poza de noapte a Canadair-ului dar nu stiu daca bate cu ce scriu ei in regulamentul lor...Deci nu mai suferiti la rejecturi...Avem muuuuuuulte fotografii mai bune.... Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 03 Ian 2010, 12:43

dylan a scris:
Pun aici link-ul catre o poza din baza lor de date ca sa vedeti cat sunt baietii de subiectivi!
Subiectul fotografiei are multe "calitati": nu e centrat, e taiat, mie mi se pare si putin blurrat si cu toate acestea a fost primita poza! A scris el acolo ca-i prima poza de noapte a Canadair-ului dar nu stiu daca bate cu ce scriu ei in regulamentul lor...Deci nu mai suferiti la rejecturi...Avem muuuuuuulte fotografii mai bune.... Razz

Cataline nu sunt deacord cu tine, si eu in situatia screenerului as fi acceptat poza fara retineri si asta chiar daca are coada taiata. Daca citesti regulamentul ai sa vezi ca asemenea imagini sunt acceptate chiar si necentrate pentru ca pur si simplu este un doi in unu sau mai bine zis o incadreare ar fi facut poza mai putin spectaculoasa. Blurry nu este, ti se pare pentru simplu motiv ca are darele de jeg de la geamuri si usi, personal mi-ar fi placut mai mult sharp dar zonele de soft sunt putine si nu foarte vizibile. Personal consider un lucru bun faptul ca au acceptat aceasta imagine. Din experienta mea stiu ca in anumite situatii ( asta este un ex. clar) accepta mai usor parti taiate decat altii!

Din ciclu : Gica Contra in actiune!!!!
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 03 Ian 2010, 13:29

Sa continuam ciclul... Razz
Nu-s nici eu de acord cu ce spui pentru simplul motiv ca din punct de vedere "acceptable off-center" nu e corect ca avionul care e subiectul actiunii (fotografiei) sa fie taiat aiurea-n tramvai doar pentru a da bine MD-ul acolo...Pur si simplu i-a taiat total aiurea stabilizatorul drept si a si lasat o gramada de loc in dreapta de la botul MD-ului si pana in capat. Daca ar fi fost CRJ-ul intreg mai ziceam, dar asa nu bate cu ce spun ei in regulament.

Nu era mai OK daca taia poza asa si-i lasa stabilizatorul intreg Adica "lungea" imaginea inca putin in stanga?!? Mi se pare o atitudine total subiectiva de a trata poza nerespectand regulile! In sfarsit! Eu asa vad situatia! Mai mult ca sigur ca asa arata imaginea bruta si a incercat marea cu degetul.

Uite un exemplu cautat asa la repezeala (pun si LINK-ul ca sa fie in regula Wink )
Ti se parea OK daca era taiata asa poza asta? Uita-te la stabilizatorul DC-ului...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 03 Ian 2010, 13:47

Sincer mie personal mi se pare mult mai prost taiata poza din examplul tau si spun asta deoarece in fata avionului din primplan este muuuult prea mult spatiu mort fata de ce este in spatele lui deci este clar o incadrare proasta. Fiind o poza de noapte ( nu sunt chiar la indemana orisicui) exista posibilitatea din cauza luminii slabe sa nu sesizezi faptul ca nu ai incadrat aproape tot. Am primit la un moment dat la o poza recomandarea unui screener sa fac un crop mai strans in genul asta. Ca si o concluzie eu raman la parerea mea legat de poza de noapte dar am mari retineri legat de exemplul cu numarul 2. Centratul in mijlocul pozei asa cum am mai zis nu este o conditie necesara si obligatorie( pe verticala in cazul asta) dar devine musai pe orizontala.
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 03 Ian 2010, 14:11

E OK ce zici dar nu e vorba aici de centrat! E vorba de faptul ca avionul e taiat aiurea.... Avion care pana la urma e subiectul pozei.
Nu-ti dai seama ca pozaci ca n-ai incadrat tot avionul si ai urcat la ei poza ?!?... nu-i nimic ... un reject nu costa nimic si un motiv bine pus acolo de screeeneri va face ca a doua oara lasi o marja de siguranta... Razz
Sus In jos
Geo
Fotograf

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 03 Ian 2010, 16:56

E taiat perfect CRJ-ul in poza de noapte, nu vad nici o problema. Daca-i lasa tot stabilizatorul ar fi ramas un spatiu liber in stanga pozei, fara nici un rost. Ar fi fost ca nuca in perete. Astea sunt genul de poze la care nu prea functioneaza 'reguli fixe', cum ar fi distante exacte in functie de care dai crop (distanta dintre aripa si marginea cadrului, hublouri si margine, etc.). Nu stiu cat de bune sunt exemplele pe care le-am dat dar cred ca intelegeti ce vreau sa zic. Stabilizatorul ala ar fi fost mult prea neinsemnat, ca suprafata, in comparatie cu restul fuselajului. Nu-si avea rostul in fotografie. Nu stiu voi cum o vedeti, dar pe mine nu ma deranjeaza ca e taiat stabilizatorul, ba din contra!
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 03 Ian 2010, 17:11

tinerilor, am si eu o intrebare... cum mama naibii "dull weather" ? nu imi explic... hai dark, hai noise, dar vremea?

http://www.planepictures.net/showreject.php?id=1262453109
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 03 Ian 2010, 19:59

Geo a scris:
E taiat perfect CRJ-ul in poza de noapte, nu vad nici o problema. [...]
Oricum, respect parerile voastre dar nu sunt de acord cu ele...in anumite privinte! Ia incercati voi sa trimiteti un avion care e decupat, chiar si foarte putin pentru a-i face loc altuia din al doilea sau al treilea plan. Sunt absolut sigur ca sansele de reusita vor fi apropiate de zero. De asemenea raman la parerea ca s-a facut un compromis acolo sau n-a prins un screener din aia cu rahat pe creier!

LE: Ce n-am mai subliniat in postul de mai sus, cel cu fotografiile este faptul ca ambele imagini sunt taiate de mine (ambele in partea dreapta, deci nu sunt originalele de pe Airliners)

In sfarsit...nu tre sa ne contram noi din asta! Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Astazi la 08:00

Sus In jos

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 17Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Pantaloni (Tutorial, cu poze)
» Schite pentru goblene
» Poze pentru inspiratie - crosetat (8)
» Amenajari interioare
» Poze pentru inspiratie - crosetat (7)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum