AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
mcraffael
Fotograf

Numarul mesajelor : 257
Varsta : 25
Localizare : Tuzla
Data de inscriere : 14/05/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 30 Ian 2010, 18:49

http://www.planepictures.net/showreject.php?id=1264800665 [soft]

problema e ca era zapada spulberata de vant
ce credet ca as putea face?
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 30 Ian 2010, 19:01

mcraffael a scris:
http://www.planepictures.net/showreject.php?id=1264800665 [soft]

problema e ca era zapada spulberata de vant
ce credet ca as putea face?

Pai cea mai mare problema e faptul ca sunt taiate rotile. Un screener in toate mintile ar refuza-o pentru asta. In rest, soft nu mi se pare.
Sus In jos
mcraffael
Fotograf

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Sam 30 Ian 2010, 19:08

Cu toate ca nu se vad rotile din cauza zapezii dar totusi,trebuia sa explice reject-ul...
Am primit doar un [soft]

Multumesc mult arianne!
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 22
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Vin 05 Feb 2010, 16:40

Nu-i destul de sharp?
http://www.jetphotos.net//viewreject_b.php?id=2861265
Daca ii dau mai mult sharp apar "purici" ( vezi umbra de la ampenajul orizontal)
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
arianne
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Vin 05 Feb 2010, 17:07

Sharp-ul mi se pare ok, dar ii lipseste tare mult contrast. Uneori am senzatia ca screenerii de la JP baga un motiv la nimereala cand nu le place o poza.
Sus In jos
mcraffael
Fotograf

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Lun 08 Feb 2010, 21:55

Salutare!

Poza asta si-a luat reject pentru [Bad Info: Registration]. In fine,am facut appeal si le-am explicat ca nu are nici o inmatriculare vizibila in afara de "RO NAVY" iar dupa appeal mi-au scris "Admin Comments >> should be MIL genre"

http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=2863571
Voi ce spuneti?
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Lun 08 Feb 2010, 22:00

Nu mai ai poze facute cu acelasi elicopter? Poate se vede pe undeva inmatricularea.

Adminul cred ca se refera la faptul ca elicopterul este un MIL dar e clar ca nu este asa ceva ci este vb de o Puma. Eu zic sa ii dai un reply in care sa ii explici frumos ca se inseala daca crede ca este vb de un MIL. Mai asteapta vezi ce zic si baietii mai cu experienta in ale Appeal-ului Razz
Sus In jos
arianne
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Lun 08 Feb 2010, 22:02

In fereastra de upload in partea de sus, primul lucru - trebuie sa alegi Civil/Military. Asta e military Wink

Cat despre appeal, nu va incredeti prea mult in baieti, ca nu citesc ce scrieti voi acolo. Hai sa imi vars si eu oful. Acum vreo trei zile am dat appeal la o poza respinsa stramba pe buna dreptate, ca sa fiu sigur ca vor sa o rotesc CW. Imi raspunde la appeal cu reject si "needs some rotation".

Ultima editare efectuata de catre arianne in Lun 08 Feb 2010, 22:05, editata de 2 ori
Sus In jos
mcraffael
Fotograf

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Lun 08 Feb 2010, 22:04

Am poze facute din toate partile la acest elicopter si nu scrie pe nicaieri, nici n-am intraznit sa ma duc sa ii intreb pe cei de acolo de inmatriculare ca eu faceam pozele de la distanta...(mai pe ascuns ca au fost niste prieteni inaintea mea si cei de la armata s-au luat de ei ca n-au voie sa fotografieze).

Multumesc frumos Valavia!
Sus In jos
Edi
Membru activ

Numarul mesajelor : 711
Varsta : 46
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 09 Feb 2010, 04:00

mcraffael a scris:
Poza asta si-a luat reject pentru [Bad Info: Registration].
Voi ce spuneti?
valavia a scris:
Adminul cred ca se refera la faptul ca elicopterul este un MIL dar e clar ca nu este asa ceva ci este vb de o Puma.
Eu totuși cred că se referă la o înmatriculare de tip militar ("should be MIL genre"), ar fi culmea să nu facă deosebirea între o Puma și un MIL (oricare ar fi tipul). În fine, ca să nu mă rezum la datul din gură de pe margine, să văd dacă pot să ajut:
- în imagine este un Puma naval, asta reduce înmatriculările posibile la trei: 140, 141 sau 142.
- sub cabină se poate observa un radar. Nu știu ce tip de radar este, dar unul singur este dotat (deocamdată) cu așa ceva: 142 (sursa: Scramble - Dutch Aviation Society).
Spor la appeal!

Edi
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 09 Feb 2010, 07:15

Merg si eu pe aceeasi varianta cu Edi...Cu MIL-ul se refereau la simplul fapt de alege unde sa pui bifa: civil sau militar. E clar ca ca-i militar si in cazul asta nu mai poti rezolva nimic cu "apeal-ul". Rejectul a fost totusi pentru "REG". Mai incarca-l o data si baga inmatricularea 142 de care spunea si Edi. N-au cum sa te contrazica din moment ce nu se vede in imagine... Wink Probabil ca au gandit simplist (ca multi dintre screeneri Razz ), adica, din moment ce ai fost acolo si l-ai pozat nu se poate sa nu-i fi vazut inmatricularea...
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 22
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Dum 14 Feb 2010, 21:00

arianne a scris:
Sharp-ul mi se pare ok, dar ii lipseste tare mult contrast. Uneori am senzatia ca screenerii de la JP baga un motiv la nimereala cand nu le place o poza.
Sa incerc in varianta asta? Am adaugat +9 la contrast. Daca ii bag mai mult albul arata supraexpus...
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
Radu_is
Fotograf

Numarul mesajelor : 387
Varsta : 29
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Lun 15 Feb 2010, 12:17

Messerschmitt a scris:
Sa incerc in varianta asta? Am adaugat +9 la contrast. Daca ii bag mai mult albul arata supraexpus...
Vezi ca e ceva in neregula cu link-ul!
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 17 Feb 2010, 10:30

Poza respinsa pe unlevel... m-am uitat mai atent si ar cam trebui un 0.5CW
alte pareri pliz? ca vreau sa o urc din nou

Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 17 Feb 2010, 13:28

Parerea mea... s-au luat dupa stalpul de pe platforma, cel care este aprox tangent la motorul 1. In rest nu aveau de ce sa se lege, decat eventual un contrast sau un crop aiurea....Adi, incearca totusi sa-i mai dai pana intr-un grad un CW si atat. Daca vine reject sper sa fie baieti kosher si sa spuna ca sunt alte probleme cu poza...
LE: luminile de "taxi" arata exceptional !!!
Sus In jos
Geo
Fotograf

Numarul mesajelor : 601
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 17 Feb 2010, 14:38

Eu i-as da CW, 1,1 . Daca ai pune poza originala, fara crop, ar fi mult mai usor sa ne dam seama. Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mier 17 Feb 2010, 15:33

nu e prea mare diferenta, dar orice help e perfect... desi, cred ca era mai buna inainte sa o prelucrez in ce priveste levelul Razz eu m-am ghidat dupa cladirea din fundal...

Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 16 Mar 2010, 16:08

Eu cred ca am sa innebunesc! Al treilea reject cu motiv diferit cu BGG-ul!
Acum e cu doua motive: primul e "overexposed" la care nu comentez ... am fortat-o cam tare si avut chiar intentia s-o scot din Q dar nu m-am gandit ca o sa mearga asa repede screening-ul, al doilea e de "cat. wrong or missing" Suspect Ce trebuia bifat la asta frate, ca o iau razna?!?
De abia am scapat de grainy si noisy si incep cu celelalte chestii din meniul photoshopului Razz
Sus In jos
felix
Fotograf

Numarul mesajelor : 1008
Varsta : 23
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 16 Mar 2010, 16:12

dylan a scris:
al doilea e de "cat. wrong or missing" Suspect Ce trebuia bifat la asta frate, ca o iau razna?!?
De abia am scapat de grainy si noisy si incep cu celelalte chestii din meniul photoshopului Razz
Trebuia sa bifezi Special Scheme!! Smile
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 16 Mar 2010, 16:29

ikarus a scris:
Trebuia sa bifezi Special Scheme!!
Nah! Multam frumos Ikarus!
Ce vreti, s-a trezit taranul fata in fata cu retrojetul si s-a fastacit! Nu-i nimic il mai trimit o data, de doua ori, pana il primesc! Al doilea reject pe care l-am luat acum cateva zile, a fost pentru "common"Suspect Era alta si poza...
Sus In jos
allex
Membru activ

Numarul mesajelor : 3079
Varsta : 43
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 16 Mar 2010, 16:41

...pt.crop si grainy

Sus In jos
mcraffael
Fotograf

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 16 Mar 2010, 17:08

stai linistit allex, astia nu accepta parti din avioane...cel putin mie nu mi-au acceptat nici una si erau destul de buna ... grainy e foarte putin in partea stanga
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 16 Mar 2010, 17:16

allex a scris:
...pt.crop si grainy

Parerea mea e ca puteau trece peste grainy...nu e asa de accentuat incat sa fie motiv de reject. Mai nasol e cu cropul...eu nu ma stiu la bucati de avioane..ii las pe Radu sau pe Rares sa-si dea cu parerea.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 16 Mar 2010, 17:20

Mengelaus a scris:
allex a scris:
...pt.crop si grainy

Parerea mea e ca puteau trece peste grainy...nu e asa de accentuat incat sa fie motiv de reject. Mai nasol e cu cropul...eu nu ma stiu la bucati de avioane..ii las pe Radu sau pe Rares sa-si dea cu parerea.

Poza a trecut prin mana mea deci o stiu, partea cu grainy este sa zicem acceptabila ca motiv de reject dar dat fiind ca este de noapte mi se pare stupid motivul lor..... Legat de crop.... pot sa zic ca este si mai stupid si spun asta comparand imaginea asta cu motorul meu de A320 acceptat pe JP fara probleme, cel din fata luat. Mai degraba ar fi putut sa se ia de colorcast si nu de ce sau luat ei....... Ii considerr la fel de penibili ca si pp.net.....
Sus In jos
Dylan
Moderator

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Mar 16 Mar 2010, 17:25

Magister dixit! Cool
Totusi cred ca daca motorul ocupa mai mult spatiu in imagine il puteau lua! Allex mai are la ei un motor de 737 de la Sky-ul turcesc, deci chestia cu partile de avion neacceptate, pica...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica   Astazi la 00:23

Sus In jos

Poze refuzate de site-urile de fotografie aviatica
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 17Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Pantaloni (Tutorial, cu poze)
» Schite pentru goblene
» Poze pentru inspiratie - crosetat (8)
» Amenajari interioare
» Poze pentru inspiratie - crosetat (7)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Spotting Websites-
Mergi direct la: