AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Incident cu parapantist la Timisoara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 43
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Incident cu parapantist la Timisoara   Sam 25 Apr 2009, 16:58

Un nou incident s-a petrecut azi la Timisoara. O cursa Malev (MAH880) care venea de la Budapesta "s-a intalnit" in apropierea pentru aterizare cu un parapantist aflat la altitudinea de 3000 ft, undeva la limita dintre CTR Arad si Timisoara. Din fericire coliziunea nu s-a produs, dar au fost foarte aproape unul de celalalt. Interesant este ca nimeni nu stia de existenta unui parapantist in zona sau de vreo activitate de parapantism in desfasurare. De obicei parapantistii se lanseaza de pe dealul de la Siria, jud. Arad, care este la nord-est de CTR Arad. Informatia este din surse.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2375
Varsta : 60
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Dum 26 Apr 2009, 17:12

Sigur era parapantist? Poate era "agenturile"?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
eugen
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Dum 26 Apr 2009, 19:42

Poate, mai stii? Vad ca n-a transpirat in presa nimic.
Ma intreb oare cat de repede si in ce conditii (de umiditate) o fi ajuns jos respectivul?
Oricum, se putea sfarsi nasol pentru amandoi...
Sus In jos
electric
Membru activ

Numarul mesajelor : 1166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Dum 26 Apr 2009, 22:09

eugen a scris:
Un nou incident s-a petrecut azi la Timisoara. O cursa Malev (MAH880) care venea de la Budapesta "s-a intalnit" in apropierea pentru aterizare cu un parapantist aflat la altitudinea de 3000 ft, undeva la limita dintre CTR Arad si Timisoara. Din fericire coliziunea nu s-a produs, dar au fost foarte aproape unul de celalalt. Interesant este ca nimeni nu stia de existenta unui parapantist in zona sau de vreo activitate de parapantism in desfasurare. De obicei parapantistii se lanseaza de pe dealul de la Siria, jud. Arad, care este la nord-est de CTR Arad. Informatia este din surse.

LOL. era activitate, e concurs de XC la Siria, Arad. http://www.aripiromanesti.ro/index.php?option=com_eventlist&view=details&id=11:cupa-qcharlie-bravoq-2009&Itemid=131 si poate mai sigur: http://events.fai.org/event?i=5873&f=60

Din cate stiu eu este deschis zborul la Siria, iar daca parapantistul era inafara CTR, inafara culoarelor de zbor si sub FL105 inseamna ca e spatiu G, VFR. Daca MAH880 zbura in VFR, trebuie sa respecte reguli VFR.
Culoarul peste Siria , pana in CTR Arad, incepe la FL85 - m-am uitat acum pe harta.SI inca ceva, CTR Arad si TImisoara nu au limita,pentru ca se suprapun...

Dupa umila mea parere, nu e incident.
http://www.charlie-bravo.ro/

ocazie cu care aflam ca avem meeting aviatic la arad pe 3 mai... ac.
Sus In jos
eugen
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Lun 27 Apr 2009, 08:33

Revin, mai explicit. MAH880 (care a raportat incidentul) se afla la 3000 feet, in procedura de apropiere/aterizare la LRTR. Acum, nu stiu daca era pista 11 sau 29, dar presupun ca era 11 (date fiind conditiile meteo si directia de apropiere, de obicei folosesc 11). MAH880, la nivel 30 era in CTR Timisoara deja (distanta de prag cam 10-15 km). Nu prea cred ca zbura VFR. Siria e la 27 km de Arad, la nord-est. Ca sa ajunga unde a fost vazut, a trecut sigur prin cel putin 1 spatiu controlat. Atat controlorii de la Arad cat si de la Timisoara nu stiau de existenta lor in zona. Daca a fost premisa de coliziune, unde se incadreaza? Shocked

Sa vina meeting-ul! cheers
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ

Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Lun 27 Apr 2009, 09:57

Mai este inca un loc de zbor, la vreo 30km de Timisoara, la Remetea Mica (pe ruta Timisoara-Lipova).
Sus In jos
electric
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Lun 27 Apr 2009, 10:55

eugen a scris:
Revin, mai explicit. MAH880 (care a raportat incidentul) se afla la 3000 feet, in procedura de apropiere/aterizare la LRTR. Acum, nu stiu daca era pista 11 sau 29, dar presupun ca era 11 (date fiind conditiile meteo si directia de apropiere, de obicei folosesc 11). MAH880, la nivel 30 era in CTR Timisoara deja (distanta de prag cam 10-15 km). Nu prea cred ca zbura VFR. Siria e la 27 km de Arad, la nord-est. Ca sa ajunga unde a fost vazut, a trecut sigur prin cel putin 1 spatiu controlat. Atat controlorii de la Arad cat si de la Timisoara nu stiau de existenta lor in zona. Daca a fost premisa de coliziune, unde se incadreaza? Shocked

Sa vina meeting-ul! cheers

Corect, daca era in CTR , nu era VFR. CTR e clasa C daca stiu bine. Daca omul nu avea statie radio si nu zbura in controlul TWR, atunci inseamna ca e ilegalist. Daca avea si premisa de coliziune, corect ce zici, e incident.

Urata treaba. Bine ca nu a intrat in motoare.
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 34
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Lun 27 Apr 2009, 12:18

eugen a scris:
MAH880, la nivel 30 era in CTR Timisoara

Ma indoiesc ca tranzitia e la 3000ft sau mai jos la TSR ca sa spui "nivel 30".
Sus In jos
eugen
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Lun 27 Apr 2009, 13:22

Griff a scris:
Ma indoiesc ca tranzitia e la 3000ft sau mai jos la TSR ca sa spui "nivel 30".

Right, my mistake. Tranzitia e la 40, atat la Timisoara, cat si la Arad.

Pilotul a declarat ca a trecut la 500 m de el, pe la 3000-3500 ft.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Lun 27 Apr 2009, 15:25

Mda, dupa mine, nenea cu aripa nu prea avea ce cauta acolo. Daca-l "tampona" Malevu, Doamne fereste, parca vad ca iesea un scandal sa aiba tinerii de la Realitatea ce rumega...
Si aici la Cluj se zboara general aviation, parapanta si alte chestii mai grele ca aeru', foarte aproape de axul pistei, dar activitatea se raporteaza INTOTDEAUNA catre LRCL_TWR si astfel pilotii sunt avertizati sa stea cu ochii pe afara pe finala! Malevu' ala fiind cursa de linie zbura 100% IFR in spatiu controlat (doar apropierea poate era la vedere ) asa ca ei nu aveau nici o treaba, organele de trafic iar nu au de unde sti ce-i tuna capu' pe fiecare daca nu anunta nimic. Deci, repet, parerea mea, omu' ala - daca se afla in CTR! - poarta absolut toata raspunderea si a fost si cam inconstient. Restul e tacere! Wink
Sus In jos
electric
Membru activ

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Lun 27 Apr 2009, 16:28

la categoria zvon, cei cu care am vorbit azi la tel si erau la Siria au zis ca nu era nimeni in CTR si ca MAH a raportat activitate, dar departe. in fine, pareri.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   Mar 28 Apr 2009, 09:03

Aha, apoi n-are rost sa mai dezbatem, ca nu suntem OTV! Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Incident cu parapantist la Timisoara   

Sus In jos

Incident cu parapantist la Timisoara
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dulciuri raw
» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentițe (14)
» Curs de croitorie, unde?
» Scoala de bijuterii
» Clame de par, bentite, bucle pentru fetite

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: