AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Din nou incident pe TSR

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
bobocell
Membru activ

Numarul mesajelor : 442
Varsta : 27
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

MesajSubiect: Din nou incident pe TSR   Dum 12 Apr 2009, 21:05

Titlu: Din nou incident aviatic la Timișoara

Sursa: www.tion.ro/stiri
Autor: ***
Data: 12.04.2009

Citat :

,, Autoritățile aeroportuare au intrat în alertă în această după-amiază, după ce un avion care tocmai decolase a raportat probleme la trenul de aterizare.
Aeronava, aparținând companiei Wizz Air s-a ridicat de la sol duminică, în jurul orei prânzului, cu 147 pasageri la bord, iar după ce s-a aflat în aer mai bine de 20 de minute, pilotul a raportat o defecțiune la trenul de aterizare. Operatorii de trafic au decis ca avionul să se întoarcă pe Aeroportul Traian Vuia Timișoara, unde a aterizat fără probleme. De atunci, pasagerii au fost ținuți în zona de tranzit. Ei au fost anunțați, din oră în oră, că va veni un avion care să-i preia.
Reprezentanții companiei Wizz Air au refuzat să comenteze incidentul, până în acest moment."

Ultima editare efectuata de catre dylan in Mar 14 Apr 2009, 12:09, editata de 1 ori (Motiv : modificat conform regulilor de postare stiri)
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 267
Varsta : 27
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Mier 22 Apr 2009, 13:25

Era vorba de HA-LPB, am auzit si eu stirea pe la posturie publice de televiziune.Niste pasageri spuneau ca au simtit un miros de cauciuc ars, altii au spus ca au vazut fum care iesea din motor.Nu mai intelegeam nimic, trenul de aterizare nu are legatura cu motoarele dar in fine...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Mier 22 Apr 2009, 17:54

Daniel a scris:
Era vorba de HA-LPB, am auzit si eu stirea pe la posturie publice de televiziune.Niste pasageri spuneau ca au simtit un miros de cauciuc ars, altii au spus ca au vazut fum care iesea din motor.Nu mai intelegeam nimic, trenul de aterizare nu are legatura cu motoarele dar in fine...

Mirosul ala de ars putea fi foarte bine de la aerul conditionat, la fel poate fi acompaniat de un fum alb - situatie care nu pune nimic in pericol.

Oricum relatarile lor nu au legatura. De asemenea pasagerii au impresia ca au vazut multe daca li se ia interviu, chiar si pe Mos Craciun pe aripa...oricum in alta ordine de idei WizzAir care mereu tace!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Mier 22 Apr 2009, 18:11

Cross_Check_Complete a scris:
Daniel a scris:

Mirosul ala de ars putea fi foarte bine de la aerul conditionat, la fel poate fi acompaniat de un fum alb - situatie care nu pune nimic in pericol.

Oricum relatarile lor nu au legatura. De asemenea pasagerii au impresia ca au vazut multe daca li se ia interviu, chiar si pe Mos Craciun pe aripa...oricum in alta ordine de idei WizzAir care mereu tace!!

Am zburat acu o luna cu LPB si am zburat in liniste si pace fara probleme Very Happy > in conditiile in care in Romanica orice spui se interpreteaza si totul se citeste doar printre randuri mi se pare logic ca Wizz sa nu declare nimic pentru ca asa presa se vede de la o posta ca declara prostii pe cand daca ar spune ceva public cei de la Wizz cine stie ce s-ar ajunge sa apara in presa poate ca s-a defectat trenul 5 si 6 din randul 11 si 12...... Ce ar trebui sa declare ? ca au avut un senzor defect? ca li s-a defectat ceva efectiv? S-a intamplat ceva? nu nu s-a intamplat nimic grav sau intr-atat de important incat sa existe obligatia ca cineva sa faca musai o declaratie...... sau la noi fara declaratii nu se poate?

Presa romana in afara de senzational nu cauta nimic si nu ii intereseaza absolut nimic.... cititul printre randuri si facut din TANTAR ditai BALENA ALBASTRA....... sau din ciclu Hai sa vanam toate erorile de la WizzAir ......

Absurd!!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Mier 22 Apr 2009, 18:29

kkk a scris:
Cross_Check_Complete a scris:
Daniel a scris:

Am zburat acu o luna cu LPB si am zburat in liniste si pace fara probleme Very Happy > in conditiile in care in Romanica orice spui se interpreteaza si totul se citeste doar printre randuri mi se pare logic ca Wizz sa nu declare nimic pentru ca asa presa se vede de la o posta ca declara prostii pe cand daca ar spune ceva public cei de la Wizz cine stie ce s-ar ajunge sa apara in presa poate ca s-a defectat trenul 5 si 6 din randul 11 si 12...... Ce ar trebui sa declare ? ca au avut un senzor defect? ca li s-a defectat ceva efectiv? S-a intamplat ceva? nu nu s-a intamplat nimic grav sau intr-atat de important incat sa existe obligatia ca cineva sa faca musai o declaratie...... sau la noi fara declaratii nu se poate?

Presa romana in afara de senzational nu cauta nimic si nu ii intereseaza absolut nimic.... cititul printre randuri si facut din TANTAR ditai BALENA ALBASTRA....... sau din ciclu Hai sa vanam toate erorile de la WizzAir ......

Absurd!!!

Vezi tu, de la avion la tren e o distanta foarte mare, dar sunt de accord cu tine ca presa intotdeauna fabuleaza. Eu nu am zis sa dea declaratii, ca daca toate companiile ar face asta ziarele ar fi pline de articole de genul. Eu ma refer in avion!!! Daca echipajul in avion tace si zice "nu stim" e ridicol. Nu se ridica din umeri.
In final nu inteleg de ce de fiecare data cand se face un comentariu care nu e pe placul tuturor legat de WizzAir, se sare in sus.
Sus In jos
VIC
Fotograf

Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 26
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Mier 22 Apr 2009, 19:07

Sa fim seriosi...si daca le-ar fi zis cu ce ar fi mai castigat? oricum pasagerii nu ar intelege nimic din ce ar explica si la fel si cu presa.Degeaba ar face declaratie WIZZ-u ca lumea tot nu ar pricepe nimica Rolling Eyes Nu de alta,da romanu ii prea bun in multe domenii Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Mier 22 Apr 2009, 19:19

VIC a scris:
Sa fim seriosi...si daca le-ar fi zis cu ce ar fi mai castigat? oricum pasagerii nu ar intelege nimic din ce ar explica si la fel si cu presa.Degeaba ar face declaratie WIZZ-u ca lumea tot nu ar pricepe nimica Rolling Eyes Nu de alta,da romanu ii prea bun in multe domenii Razz

Lasam presa de o parte!
De ce trebuie sa castige neaparat ceva? Important e sa iasa totul bine. Este punctul tau de vedere, il respect dar sunt total in dezacord cu tine. Niste pasageri dezinformati in cazul in care se intampla ceva la bord oricat de infim, sunt ca bombele cu ceas. Ah si uitasem: cand se explica unui pasager, nu se folosesc termeni tehnici, o faci cat mai simplu ca sa priceapa ce trebuie sa faca. Omul in general, nu doar romanul, crede ca le stie pe toate
Sus In jos
Skylink
Membru activ

Numarul mesajelor : 218
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/01/2009

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Joi 23 Apr 2009, 00:47

Haideti fratilor sa o spunem pe nume.... am fost pe aeroport duminica 12 aprilie si sa multumeasca lui Dzeu toti din avion ca au scapat doar cu atat. A dat " do'nsoara " pilot cu avionul de pamant parca a dat cu sacul de cartofi!!! si aici nu vorbim de aterizare "ca la carte" ferma ci de faptul ca mai trebuia putin si aripa atingea solul!!!! si nu o spun doar eu ci o spun toti cei care au asistat la aterizarea respectiva.
Vantul era in parametrii normali pt TSR si la cateva min dupa Wizz a aterizat Malevul cu Embraer fara nici o problema. Stiu ca vremea se poate schimba in cateva secunde dar in momentul aterizarii Wizz au fost conditii mai mult decat normale pt TSR repet.

Ce e mai grav, e ca dupa scurte discutii echipajul s-a schimbat si a decolat constient de posibile probleme....si surpriza !!!dupa decolare, trenul de aterizare nu putea fi ridicat!!!

Wizzair are pilotii buni dar unii dintre ei ar mai trebui sa faca o multime de "touch and go" la Arad Smile , pana sa raspunda de siguranta a peste 100 de oameni.

Iar cei care devin iritati la comentariile aduse Wizzair, sa stea si ei in medie 2-3 ore delay pe cursa si dupa vor fi poate mai obiectivi in aprecieri.
cheers
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Joi 23 Apr 2009, 01:05

Esti cumva pilot?
Sus In jos
eli-arw
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 164
Varsta : 38
Localizare : ARAD ARW LRAR
Data de inscriere : 03/05/2008

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Vin 24 Apr 2009, 00:44

Sa vina la ARAD sa mai exerseze, nu ne suparam.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Vin 24 Apr 2009, 08:32

Skylink a scris:
Haideti fratilor sa o spunem pe nume.... am fost pe aeroport duminica 12 aprilie si sa multumeasca lui Dzeu toti din avion ca au scapat doar cu atat. A dat " do'nsoara " pilot cu avionul de pamant parca a dat cu sacul de cartofi!!! si aici nu vorbim de aterizare "ca la carte" ferma ci de faptul ca mai trebuia putin si aripa atingea solul!!!! si nu o spun doar eu ci o spun toti cei care au asistat la aterizarea respectiva.
Vantul era in parametrii normali pt TSR si la cateva min dupa Wizz a aterizat Malevul cu Embraer fara nici o problema. Stiu ca vremea se poate schimba in cateva secunde dar in momentul aterizarii Wizz au fost conditii mai mult decat normale pt TSR repet.

Ce e mai grav, e ca dupa scurte discutii echipajul s-a schimbat si a decolat constient de posibile probleme....si surpriza !!!dupa decolare, trenul de aterizare nu putea fi ridicat!!!

Wizzair are pilotii buni dar unii dintre ei ar mai trebui sa faca o multime de "touch and go" la Arad Smile , pana sa raspunda de siguranta a peste 100 de oameni.

Iar cei care devin iritati la comentariile aduse Wizzair, sa stea si ei in medie 2-3 ore delay pe cursa si dupa vor fi poate mai obiectivi in aprecieri.
cheers

1. pentru ca eu am fost cel care a comentat : Afla ca am stat 2si ceva sa astept barzaunele de la Wizz dar din cauza costurilor achitate mi s-a parut IMORAL sa am ceva de comentat, daca as fi vrut sa comentez as fi luat bilete la Tarom si atunci as fi avut si pretentia sa nu intarzie!!! ( apropo sa sti ca la Cluj LH are intarzieri aproape zilnic si nu sunt LC)

2. Bonturi se dau fest ( hai la Cluj sa vezi cum bontul devine o specialitate), Conditiile meteo pot fi date in mod corect doar de catre Meteorologul de serviciu si doar ce spune el este concludent, turbulentele nu sunt prezente in mod egal peste tot pe un aeroport !!!

3. Politica LC este de a schimba echipajul in cel mai scurt, cand am venit de la Roma, am fost atat de harnic sa cobor incat pana sa ies eu a si avut loc schimbul de echipaj ......

4. A fost atat de grava problema avionului incat ieri, la o zi dupa incident, avionul isi facea treaba la Cluj si daca va uitati la Trenul de aterizare din poza care am pus-o eu l-a Cluj tocmai era inghitit de burdihan.....

5. Propun sa lasam speculatiile tip PRESA pentru presa noi aici fiind forum de spotting si de aviatie si consider ca stim ceva mai multe decat si intr-o ordine mai logica decat ziaristi!!!!
Sus In jos
Skylink
Membru activ

Numarul mesajelor : 218
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/01/2009

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Vin 24 Apr 2009, 15:19

Hai ca ai drepate kkk : )

N-are rost sa vb din nou pe aceleasi subiecte dezbatute pe larg si cu alte ocazii.

Trebuie sa adaug ca ar fi foarte bine daca multi ar lua exemplul tau si nu ar considera IMORAL sa comenteze dupa ce au platit cat au platit pe acel bilet...dar cu timpul lucrurile vor fi altfel iar in al doilea rand schimbarea echipajului cat mai rapida se aplica tuturor companiilor de linie ( LC sau nu, turn around-ul le sufla in ceafa la toti iar SLOT-urile nu sunt intotdeauna cele mai prietenoase) doar briefiengul difera.

Sa ne bucuram de aviatie cu bune si rele:)
cheers
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Vin 24 Apr 2009, 18:03

Am doar un comentariu apropo de ce spune skylink :

E usor rautacioasa remarca cu intarzierea medie de 2-3 ore la WZZ. Noi cei de la CLJ avem ocazia sa vedem rotatiile si peste 80% din zboruri sunt "within 15 min" , daca nu cumva chiar mai bine. Erori , situatii speciale au fost , sunt si vor mai fi . Si in mod sigur nu sunt doar apanajul unora.
Ca o remarca personala , constat , de exemplu ca schimbarea operatorului pe CLJ-BUD nu este total favorabila pasagerului decat , poate , in ceea ce priveste confortul . Ieri , de exemplu , MAH a venit cu 737 la aterizare la CLJ la 17,05 in loc de 15,40 . Si asta se cam intampla mereu . Asa ca nu doar LCC o dau uneori in bara . La pretul exorbitant al MAH pe acest zbor , e NORMAL si MORAL sa fiu nemultumit . In fine , nu mai divaghez , ideea e ca se intampla si altora .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Vin 24 Apr 2009, 19:41

Skylink a scris:
ar considera IMORAL sa comenteze dupa ce au platit cat au platit pe acel bilet...dar cu timpul lucrurile vor fi altfel iar in al doilea rand schimbarea echipajului cat mai rapida se aplica tuturor companiilor de linie ( LC sau nu, turn around-ul le sufla in ceafa la toti iar SLOT-urile nu sunt intotdeauna cele mai prietenoase) doar briefiengul difera.

"Slot-urile nu sunt intotdeauna cele mai prietenoase" - ce barbaritate de expresie -
Sa nu cautam scuze acolo unde nu este cazul, si anume la traficul CLJ slot-ul chiar nu este o problema.
Iar un slot pierdut, inseamna sa te asezi la coada si sa astepti unul nou pentru a ateriza/decola.

Am citit de asemenea mesajul tau si al lui CalinCLJ legat de ce i se pare unuia si altuia moral/imoral.

In alta oride de idei daca ti se pierde bagajul si prin lege despagubirea maxima este de 800 euro, tie pentru ca ai platit 30 euro ti se cuvine decat 150, iar celor ce au platit mai mult de 200 euro li se da maximul de 800 euro. Vi se pare corect? Intelegeti ideea?
Vi se pare MORAL sa renuntati la drepturi doar pentru ca ati platit mai putin, si IMORAL sa cereti explicatii.
Este aberant, si este si mai IMORAL sa faci o astfel de afirmatie publica!!!

La un tarif de 30 euro vad normal sa nu ai pretentia la masa, casti, ziare, si ca acel bilet sa fie supus unor conditii stricte gen fara a putea face schimbare de nume, data sau zbor. Dar nu sa renunti la drepturile tale.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   Vin 24 Apr 2009, 19:54

Datorita deraieri mult prea vertiginoase a acestui subiect si a pierderii complete a cursului evenimentelor pana la noi ordine acest topic se blocheaza.

P.S. C.C.C. De la mine a plecatr acel IMORAL si insemna cu totul si cu totul altceva decat ai inteles tu !!! si cu ocazia asta recomand a se citi mesajul meu postat mai sus de mesajele lui Calin si a lui Skylink!!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Din nou incident pe TSR   

Sus In jos

Din nou incident pe TSR
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: