AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

"Obo" retinut la Cluj

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 54
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

MesajSubiect: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 10:25

O cursã Tarom cu 40 de pasageri, care urma sã decoleze din Cluj-Napoca spre București, a fost anulatã ieri dimineațã din pricina unor defecțiuni la unul din motoarele aeronavei.

http://www.ziuadecj.ro/action/article?ID=22659
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
demorra
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 196
Varsta : 36
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 19/03/2008

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 14:52

eu eram la twr cand s a intamplat. Very Happy
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 15:03

Demorra spune tu ce si cum a fost,ca de cand i-au pus 4 trenuri la Saab-ul de la TSR.... Shocked
...eu suflu si-n iaurt.
Care a fost oare problema,s-au ancrasat bujiile la motorul din mijloc? lol!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 35
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 16:19

Nu au fost 40 de pasageri, au fost 20 si ceva.Nu s-a defectat un motor sau mai bine spus nu a fost o defectiune la unul din motoare ci la o baterie care nu mai incarca.Doar 50% din pasageri au fost reroutati pe cursa de ora 14:25 din cauza ca ceilalti au dorit sa zboare in alte zile.
Intr-adevar se face prea mult caz de problemele Taromului si asta din cauza ca imediat ce se intampla ceva cu unul din avioanele companiei sau se intarzie cursa cei de la tv sau de la ziare sunt sunati sa vina.Doar cu o zi inainte se defectase un avion Wizz Air si nu am vazut pe la stiri chestia asta.

p.s Va rog respectati regulamentul postarii stirilor
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 16:35

Multumim Mengelaus pentru precizari.
Si eu am avut impresia ca e cam gogonata-cu acest scop am deschis subiectul- si ca nu e cazul sa se faca taraboi pe tema unor defectiuni minore,care sunt normale la orice tip de aeronava,indiferent carei companii ii apartine.
Sa nu mai vorbim de obligatia mass-media de a difuza stiri exacte si impartiale...
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 16:45

Eu n-am spus ca e de vina presa in cazul asta.Si ei au sursele lor care ii anunta cand se intampla ceva.Numai ca pe Ap CLJ ei sunt anuntati doar cand se intampla ceva la Tarom.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 16:53

Nu fi suparat Mengelaus , stirea de ieri nu a fost una "infama" cum au fost altele. eu am vazut-o destul de neutra , atat in presa locala cat si pe mediafax. Asta e , poate e nevoie de un pic de efort de PR si din partea Tarom. Uite , niciodata la lansarea unui zbor nou , tarom nu a organizat macar o conferinta de presa. Mi s-ar fi parut normal si decent si civilizat . Nu te supara pe mine , vad pe altii cum fac si cred ca efortul nu ar fi prea mare . Gresesc?
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 16:56

Eu sunt suparat si trebuie sa subliniez faptul ca e dezinformare din partea autorului articolului din Ziua de Cluj, Mihai Hendea.Asa incepe articolul,citez:"O cursã Tarom cu 40 de pasageri, care urma sã decoleze din Cluj-Napoca spre București, a fost anulatã ieri dimineațã din pricina unor defecțiuni la unul din motoarele aeronavei."
Defectiunea la motor e una la un acumulator e cu totul alta.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 16:58

Bineinteles ca nu gresesti dar discutia asta nu-si are locul aici:) Stirea a fost ok, in afara faptului ca datele nu au fost exacte.In alte ziare am vazut reportaje mai exacte.

LE: Azi s-a mai defectat un Atr la CLJ dar eram la ceva curs si n-am idee de ce s-a stricat.Stiu ca trebuia sa faca cursa de Vie la 09:25.La un moment dat erau 3 Atr-uri unul langa altul pe platforma Smile
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Vin 13 Mar 2009, 20:17

Aha, asa se explica de ce mai era un ATR-u pe platforma cand am plecat azi dupamasa la BMR. De fiecare data cand trec pe langa aeroport tre sa-mi pun copilotul sa tina de volan ca io-s cu ochii prin alte parti! Azi tocmai ateriza Fokker-u KRP, pacat ca ploua cu galeata...
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 55
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   Mier 18 Mar 2009, 16:08

CalinCLJ a scris:
Nu fi suparat Mengelaus , stirea de ieri nu a fost una "infama" cum au fost altele. eu am vazut-o destul de neutra , atat in presa locala cat si pe mediafax. Asta e , poate e nevoie de un pic de efort de PR si din partea Tarom. Uite , niciodata la lansarea unui zbor nou , tarom nu a organizat macar o conferinta de presa. Mi s-ar fi parut normal si decent si civilizat . Nu te supara pe mine , vad pe altii cum fac si cred ca efortul nu ar fi prea mare . Gresesc?

Ca sa exemplific despre "cum fac altii" :

http://www.citynews.ro/cluj/stiri/eveniment+29/lufthansa-introduce-inca-o-cursa-cluj-munchen+39534/

Conferinta de presa a avut loc la City Plazza . Civilizat , frumos si eficient . Asta pentru o biata cursa cu CRJ . Interesanta urmatoarea mentiune a D-lui Versemann : "Romania are multe posibilitati de extindere datorita infrastructurii. In Romania exista multe aeroporturi care daca vor fi dezvoltate vor putea fi utilizate, pe cand in Ungaria exista doar aeroportul din Budapesta care poate fi folosit"
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: "Obo" retinut la Cluj   

Sus In jos

"Obo" retinut la Cluj
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ne afecteaza "criza" economica?
» Dorinte "indeplinite", sau ai grija ce iti doresti! :)
» Se cauta "profesoara" de crosetat!
» Hainute "pictate"-2
» Multumesc "Mosului" pentru cadoul primit! - 2012

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: