AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Aterizare ratata la Otopeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 08:47

Am citit stirea de mai jos si ma gandeam ca poate stie cineva mai multe detalii.

Titlu: Acident de avion evitat in ultimul moment pe “Henry Coanda”. Turnul de control a gresit din nou
Sursa: Gardianul
Autor: C.S.
Data: 3.3.2009
Continut:
Citat :
Cursa Tarom RO 618, care a decolat luni seara, la ora 18.50, de pe aeroportul din Baia Mare, cu destinatia Bucuresti, a intampinat dificultati la aterizare pe aeroportul “Henry Coanda”. In momentul in care aeronava era pe punctul de a ateriza, brusc, fara vreun motiv evident, aceasta a redecolat, efectuand un viraj violent spre stanga, spre spaima pasagerilor. Dupa ce a efectuat un tur al aeroportului, nava a reintrat pe cursul de aterizare, care, de aceasta data, s-a petrecut fara nici un alt incident. Conform informatiilor noastre, evenimentul a avut loc din cauza controlorilor de zbor ai Romatsa, care au dat avionului apartinand companiei Tarom o traiectorie de aterizare care se intersecta cu cea a unui alt avion, aflat deja pe pista. Lucratorii turnului de control au anulat procedura de aterizare, iar avionul ROT 618 a fost nevoit sa decoleze, pentru a evita o coliziune. In decembrie 2007, pe aceeasi pista, un alt avion romanesc care urma sa decoleze, a lovit o masina utilitara, tot din motive de proasta coordonare.

Ultima editare efectuata de catre fm in Mar 03 Mar 2009, 09:11, editata de 2 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 08:59

Jenant ca deobicei; "au dat avionului o traiectorie" de parca ii minge sutata de Ronaldo si a luat o traiectorie curba..... Vorbesc astia in articol de parca avionul ar fi ceva torent de munte care si-a iesit din matca...... Nu zic ca nu putea sa existe un incident de genu dar modul in care este descrisa problema ma face sa ma gandesc la Matreata,

Citat :
In momentul in care aeronava era pe punctul de a ateriza, brusc, fara vreun motiv evident, aceasta a redecolat, efectuand un viraj violent spre stanga, spre spaima pasagerilor

Sunt curios cum poate un avion sa decoleze in timp ce aterizeaza...... ca doar nu o fi propulsat de 16 motoare de Concorde si a venit la aterizare la Mach 18
Sus In jos
aegean
Membru activ

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 37
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 09:50

Intrebarea mea stiti care este? De unde naiba afla frate oamenii astia ce se intampla pe la OTP?Nu de alta dar daca ar fi unu ca mine care sta pe feed sunt convins ca ar avea si el habar despre un amarat de go around!

Iar in legatura cu motivul pt vcare brusc a "redecolat si a virat brusc stanga",sa vedem...poate era o musca pe short final in fata lui...!
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 149
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 11:04

Normal ca a virat stanga bietul ATR. Banuind ca trebuia sa aterizeze pe 8L, procedura ii spune sa urce la 800ft deasupra pistei si apoi sa continue urcarea pana la 3500ft pentru MOBILI holding.
Sus In jos
llobregat
Membru activ

Numarul mesajelor : 756
Varsta : 26
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 11:26

@aegean or fi aflat de la vreun pasager sau de la cineva bine intentionat din turn
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
claudiup
Membru activ

Numarul mesajelor : 973
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 11:35

e stire clasica obtinuta de la un pasager(ruda, vecin, prieten etc.) imi vine f greu sa cred ca era un alt avion pe pista, cine stie ce au observat aia din avion si au interpretat dupa imaginatia lor. este usor sa va dati seama care-i sursa, pentru ca oamenii de la Gardianul au botezat avionul cu indicativul zborului Smile
cat despre implicarea Romatsa... sa nu fie vreun atac politic la mijloc... eu nu mai cred de multa vreme stirile ziarelor care au in spate un patron roman(la Gardianul bate vantu' , intelegeti ce vreau sa spun)

@kkk
exprimarea nu a fost atat de rea... se explica pe intelesul tuturor. ziarul asta, si majoritatea tabloidelor se feresc de limbajul tehnic si academic, pentru ca nu numai ca oamenii din alte domenii nu inteleg, ci pentru ca exista studii care arata clar ca nici nu vor sa inteleaga. adica nu-i intereseaza limbajul tehnic. oricum, un om care are ceva cunostinte din domeniul respectiv isi poate da seama ce s-a intamplat.

@aegean
daca era cineva din turn, existau date concrete. bag mana in foc ca e cineva din avion sau de la sol(paza, gunoieri, echipajul pasarea etc.)

sunt curios, totusi, cum de ratat Taromul aterizarea? inteleg ce se intampla la baneasa, si chiar voi scrie despre asta, aratand clar care sunt cladirile care blocheaza semnalul ILS, dar la Otopeni? stie cineva mai multe? mi se pare sf povestea cu Romatsa. ca fapt divers, din cauza ILS-ului obturat de la baneasa, am asistat intr-o zi la doua aterizari ratate ale unui Blue-air. Idiotul de la MT care a dat aprobarea pt ridicarea cladirii de birouri ar merita plimbat un pic cu avionul pe acolo, sa aiba si el parte de senzatiile pasagerilor, si mai mult sa plateasca el kerosenul ars la toate manevrele astea.

Ultima editare efectuata de catre claudiup in Mar 03 Mar 2009, 12:17, editata de 1 ori
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 12:02

Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 232
Varsta : 45
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 12:20

un go around absolut normal, cred ca stirea nici nu merita comentata pentru ca nu prea avem ce sa comentam inafara de dorinta de senzational cu orice pret a unor gazetari. cum a prezizat si Vreauinaer mai sus procedura de missed approach pentru 08L este viraj stanga si hold la MOBLI inbound heading 061. acum vreo doua luni cand am fost la spotting am asistat la un go around al celor de la Cimber. era un JOR pe pista care s-a miscat cam incet la decolare.
Sus In jos
http://www.greencats.ro
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2875
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 12:25

Stire S-E-N-Z-A-T-I-O-N-A-L-A......bullshit marca PRESA ROMANA......parerea mea este ca, atat Romatsa cat si Tarom ar trebui sa actioneze in judecata mare parte din mass-media romaneasca pentru prejudicii aduse imaginii lor prin astfel de stiri ce cauta nimic altceva decat senzationalul si dezinformarea opiniei publice....cred ca doar asa se mai potolesc si "jurnalistii romani de clasa" (observati ghilimelele)
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 13:15

valavia a scris:
Stire S-E-N-Z-A-T-I-O-N-A-L-A......bullshit marca PRESA ROMANA......parerea mea este ca, atat Romatsa cat si Tarom ar trebui sa actioneze in judecata mare parte din mass-media romaneasca pentru prejudicii aduse imaginii lor prin astfel de stiri ce cauta nimic altceva decat senzationalul si dezinformarea opiniei publice....cred ca doar asa se mai potolesc si "jurnalistii romani de clasa" (observati ghilimelele)

Pentru cei care nu se pricep si in general ptr oamenii de rand, un go around este un eveniment neobisnuit si un motiv de ingrijorare. In conditiile in care Tarom a avut un incident major, din cauza ca pe pista se afla o masina atunci acest go around devine o stire ptr jurnalisti, mai ales atunci cand nu vin informatii corecte de la sursa.

Ca aceasta stire sa nu fie relalata in mod negativ sau poate deloc, Romatsa sau Tarom ar trebui sa aiba un serviciu de comunicare mai eficient. Daca ei ar da informatiile corecte si prompt referitor la ce s-a intamplat, nu s-ar mai scrie bazaconii si nu mai lasa loc de speculatii si asocieri gresite. cei care sunt in domeniu PR si al comunicarii stiu ca aceste lucruri se pot rezolva foarte usor, insa ei sunt diletanti la acest capitol.

Mai mult, daca Tarom nu mai vrea aceste stiri negative sau orice nimic sa fie relatat in mod negativ, ar trebuie sa ia jurnalistii acreditati in niste actiuni de informare. Daca vezi ca jurnalistii nu se pricep si scriu numai prostii si te afecteaza, atunci trebuie sa-i educi pe acestia cat de cat, ptr ca este in avantajul tau. asa se face in afara.
din pacate, ei nu au o strategie din acest punct de vedere si platesc pretul ptr asta.
Aceste stiri inexacte si exagerate se nasc din neprofesionalismul, atat al presei cat si al Tarom, in cazul de fata.
Ceea ce am spus mai sus este valabil ptr multe alte domenii, caci nu numai despre avaitie se scriu prostii.
Imi permit sa va zic ca multi dintre voi vedeti lucrurile in mod foarte simplist si judecati presa si cand nu trebuie.
Sus In jos
claudiup
Membru activ

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 14:36

la fel e si in cazul celor de la Romatsa. strategia usilor inchise si birocratie la greu. pentru orice rahatel trebuie sa trimiti mail in care sa-ti specifici clar si oficial intentiile Laughing
dupa care, profesionistii din PR numai raspuns prompt nu trimit. te intarzi, parca, intentionat. in realitate nici ei nu stiu cum sa gestioneze o solicitare, pentru ca majoritatea sunt pusi pe functii pe cumetrii. asta-i tara noastra minunata.
in cazul evenimentului deazi, mai nasol e daca nu li s-a spus pasagerilor ca se efectueaza o procedura normala. din ceea ce a spus madalin tudor mie nu mi se pare ca cei de la romatsa i-au ghidat gresit pe piloti...
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 14:45

Eu vad o descriere scurta si la obiect a situatiei, facuta de purtatorul de cuvant al Taromului.Deci avem stirea, avem rezolvarea ei, avem si purtatori de cuvant, sper sa nu mai continuam cu (ne)profesionalismul jurnalistilor si alte lucruri off-topic.

"În momentul în care aeronava s-a poziționat pentru aterizare, controlorii de trafic au recomandat să ia altitudine pentru că în fața sa se afla un Boeing seria 800 care produce un vortex la aterizare, fiind un avion de fuselaj foarte mare." a precizat pentru Antena 3, Mădălin Tudor, purtătorul de cuvânt al TAROM, care a adăugat că astfel de situații sunt normale în aviație și nu constituie "o urgență".

Citatul e luat de aici:
http://antena3.ro/stiri/romania/emotii-pe-aeroport-un-avion-tarom-a-aterizat-abia-la-a-doua-incercare-pentru-ca-a-primit-indicatii-gresite_66132.html
Sus In jos
aegean
Membru activ

Numarul mesajelor : 850
Varsta : 37
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 15:02

Boeing777-300 a scris:

Pentru cei care nu se pricep si in general ptr oamenii de rand, un go around este un eveniment neobisnuit si un motiv de ingrijorare. In conditiile in care Tarom a avut un incident major, din cauza ca pe pista se afla o masina atunci acest go around devine o stire ptr jurnalisti, mai ales atunci cand nu vin informatii corecte de la sursa.

Sunt de acord cu tine ca pentru anumite persoane poate fi o situatie neobisnuita!Dar ceea ce ma scoate sincer din sarite este ca imediat (desi is oameni neavizati) au si dat vina pe cineva:controlorii de trafic au dirijat gresit avionul!Lasati mai oameni buni (ziaristii) chestiile astea!Prezentati stirea si cand mai aflati ceva mai spuneti,nu dati cu presupusul de la inceput ca uneori vorbele goale aruncate pot face si rau!
Sus In jos
claudiup
Membru activ

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 15:34

[/quote]Dar ceea ce ma scoate sincer din sarite este ca imediat (desi is oameni neavizati) au si dat vina pe cineva:controlorii de trafic au dirijat gresit avionul!Lasati mai oameni buni (ziaristii) chestiile astea!Prezentati stirea si cand mai aflati ceva mai spuneti,nu dati cu presupusul de la inceput ca uneori vorbele goale aruncate pot face si rau![/quote]

pot fi atacuri politice... patronul e roman, directoruld e la romatsa e numit pe functie pe criterii politice si asa se platesc politele... in romania, multi oameni cu bani si-au tras trust de presa ca sa le creasca cota si ca sa aiba o arma. o sa mai vedeti atacuri nefondate cu informatii scrise gresit intentionat, pe care oamenii simpli le vor lua de bune. eu mor cand ii aud pe idiotii care se leaga de salariile celor de la romatsa... de parca ceea ce fac ei acolo e joaca de copii
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 15:35

E drept ca sunt enervante unele relatari din presa despre diverse incidente sau chiar intamplari banale privite ca incidente. Dar ce rost are sa ne enervam. Mie mi se par chiar amuzante si ma gandesc, novice fiind in tainele aviatiei, ca pe voi, cei care aveti cunostinte mult mai multe decat mine, ar trebui sa va amuze si mai tare. Poate ca ar fi o idee interesanta sa luati legatura cu cei de la diversele departamente de stiri si sa-i consiliati in caz de incidente/accidente. Ma gandeam si eu...
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 15:53

Ok, deci eu am citit acum stirea din capu' paginii dupa care am dat scroll pana jos.

Concluzie: mai baieti, chiar nu se poate sa ne abtinem de la exact aceleasi comentarii la fiecare stire, chiar are rost sa umplem paginile degeaba?! Ca ala e de vina, ba nu ca ala, ba nu ca presa etc. E pacat zau asa... Nu de alta, da' in stilul asta in curand site-ul va fi greoi si sufocati de text... No
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   Mar 03 Mar 2009, 16:01

Imi pare rau sa ma repet dar desi am scris ceva mai sus nu am fos bagat in seama.Asa ca daca continuam cu off-topicurile ma vad nevoit sa inchid subiectul asta si voi sa ma faceti comunist sau cum o fi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Aterizare ratata la Otopeni   

Sus In jos

Aterizare ratata la Otopeni
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: