AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
electric
Membru activ

Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

MesajSubiect: "Musée de l'Air et de l'Espace", Le Bourget, Franța   Lun 23 Feb 2009, 11:10

Pe site-ul Asociației "Aripi Românești" puteți citi un nou articol de aviație, un reportaj despre Muzeul Aerului și Spațiului ("Musée de l'Air et de l'Espace") de la Le Bourget, din Franța.

Articolul este scris de colegul nostru Marian COSTE și poate fi găsit aici, la adresa http://www.aripiromanesti.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=215:le-bourget&catid=29:reportaje&Itemid=104, secțiunea Resurse - Reportaje.

O galerie foto a acestui reportaj, cu muzeul, poate fi găsită la adresa http://www.aripiromanesti.ro/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=6&Itemid=93, secțiunea Resurse - Galerie Foto.

Asociatia "Aripi Romanesti" s-a înfiintat la 2 Noiembrie 2008, ca urmare a activitatii unui grup de initiativa din care fac parte mai multi pasionati de aviatie din România. Asociatia "Aripi Romanesti" este o organizatie neguvernamentala si apolitica, ce are ca scop promovarea aviatiei si zborului în toate formele sale, si în special promovarea aeronauticii si aviatiei românesti în tara si peste hotare.
Sus In jos
mack
Fotograf

Numarul mesajelor : 242
Localizare : Iasi - Romania
Data de inscriere : 10/06/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Vin 06 Mar 2009, 21:22

Cateva fotografii realizate la Le Bourget in decembrie 2005; aeronave (si vehicule spatiale) bine-cunoscute ce nu mai au nevoie de prezentare

Sus In jos
metalactual
Membru activ

Numarul mesajelor : 538
Varsta : 49
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Dum 15 Mar 2009, 16:10

Foarte frumos, excelente poze "mack", mai ai ?
Data viitoare, cand ajung la Paris, musai trag o fuga.
Sus In jos
mack
Fotograf

Numarul mesajelor : 242
Localizare : Iasi - Romania
Data de inscriere : 10/06/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Lun 16 Mar 2009, 21:36

metalactual a scris:
Foarte frumos, excelente poze "mack", mai ai ?
Data viitoare, cand ajung la Paris, musai trag o fuga.

mai am poze - vreo suta; unele sunt realizate in 2003 (an in care am vizitat muzeul de vreo 6 ori) iar altele in 2005.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Joi 02 Apr 2009, 21:01

Care concorde e ala cin prima poza??? Chiar ca e ciudat
Sus In jos
Griff
Moderator

Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 34
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Joi 02 Apr 2009, 21:16

MogaViorel a scris:
Care concorde e ala cin prima poza??? Chiar ca e ciudat

Prototipul
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Dum 10 Mai 2009, 22:51

Pentru cine a fost la muzeu, ce merita sa alegi din lista lor de preturi?
http://www.mae.org/infos-pratiques/tarifs.html
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Mar 04 Aug 2009, 10:08

Deoarece concediul m-a purtat si prin Paris nu se putea sa ratez o vizita la celebrul Musee de l'Air et de l'Espace. Am platit doar vizita pentru Forfeit Avions (B747-100 si cele 2 Concorde), restul e gratis iar celelalte chestii platite sunt mai mult pentru copii. Chiar merita din plin, daca aveti drum pe acolo recomand cu toata caldura o incursiune in trecut! Avantajul e ca Aeroportul Charles de Gaulle e foarte aproape insa din pacate a trebuit sa renunt la spottingul programat acolo.

Sus In jos
horizob
Fotograf

Numarul mesajelor : 820
Varsta : 29
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Mar 04 Aug 2009, 12:57

Impresionant! Îmi place că multe exponate au secțiuni de fuselaj înlocuite cu plastic pentru a putea vedea înăuntru și becurile roșii din ajutajul Olympus-ului care simulează forțajul. Și ideea de a vedea două Concorde sub același acoperiș mă face să visez cu ochii deschiși...
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ

Numarul mesajelor : 669
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Mar 04 Aug 2009, 14:46

Pacat ca nu pot impartasi senzatia, sentimentul si mirosul care te coplesesc cand pasesti in Concorde! Si nu numai, in 747 si C-47 e la fel! E incredibil !
Sus In jos
mandrei
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 48
Varsta : 68
Data de inscriere : 30/11/2008

MesajSubiect: Le Bourget   Vin 21 Aug 2009, 18:33

Am vizitat muzeul de peste 50 ori in ultimii 8 ani. Este incredibil cat de bine te poti simti acolo. De fiecare data sectiunea cu pionierii aviatiei ocupa cel mai mult timp,... Am facut turul si invers. Muzeul utilizand si lumina naturala, am constatat diferite impresii, dimineata, la pranz sau dupa masa, in zilele insorite sau intunecate,... am prins o zi chiar cu zapada,... am fost surprins sa vad toate avioanele de la exterior acoperite cu zapada proaspata,... tocmai venise o ninsoare puternica, pana sa termin vizita la pionieri,... Am iesit afara si am facut poze la toate avioanele.
Impresiile pentru Le Bourget nu s-au sters, chiar daca sunt sub recenta influenta a doua zile la Muzeul EAA - Oshkosh si 5 zile pline la USAF Museum - Dayton, ambele superbe, USAF de-a dreptul grandios,...
Spor la spotters,
mandrei
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 333
Varsta : 33
Data de inscriere : 11/04/2010

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Dum 25 Apr 2010, 14:47

Câteva poze mai vechi de acolo: http://www.flickr.com/photos/strainu/tags/museedelairetdelespace/

Majoritatea sunt detalii, dar nu am timp să le sortez, așa că vă invit să descoperiți voi cele câteva poze de ansamblu. Smile
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 38
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Dum 09 Mai 2010, 11:07

Poze din februarie 2010.

Coada frumoasa :

Se poate face si un pic contrail spotting :

Avionul meu preferat :

Coada (stiu ca sunt amatori) :

Poza tip "yola" - nu puteam sa ratez ocazia de a ma poza cu el :

Daca va plac, va mai urma, mai am poze de acolo.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Lun 10 Mai 2010, 15:11

Episod 2 (Concorde) :

Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Lun 10 Mai 2010, 16:24

Super poze, un muzeu care trebuie vizitat!
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Vin 21 Mai 2010, 14:11

Si de afara :

Super avion :

Imi place foarte mult :

Si putin contrail :

In burta lui 747 :

Sus In jos
lrbc
Fotograf

Numarul mesajelor : 1821
Varsta : 103
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Vin 21 Mai 2010, 19:28

Episodul I: Inceputurile aviatiei si Primul Razboi Mondial

Sus In jos
lrbc
Fotograf

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Vin 21 Mai 2010, 20:03

Episodul II:
Avioane din perioada interbelica

Avionul cu care Breguet a facut inconjurul Pamantului pentru prima data

Unul din avioanele pilotate de Antoine de Saint Exupery

Planoare

Elicoptere si girocoptere

Sus In jos
lrbc
Fotograf

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Vin 21 Mai 2010, 20:28

Episodul IV: Concorde

Sateliti, capsule si rachete

Sus In jos
lrbc
Fotograf

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Vin 21 Mai 2010, 20:45

Episodul V: avioane si rachete expuse in aer liber

Caravelle

Mercure

DC8

Poza clasica de pe scara Boeing-ului 747

Mig 21

Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 324
Data de inscriere : 06/11/2009

MesajSubiect: Le Bourget France   Vin 21 Mai 2010, 22:50

Felicitari ptr. fotografii Irbc.Mai rar am vazut un Mercure fotografiat atat de aproape. Imi place mult DC-8-ul,arata superb.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Sam 22 Mai 2010, 22:38

Frumoase pozele...cred ca-ti trebuie vreo 3 zile ca sa vezi cum trebuie muzeul ala.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Dum 03 Apr 2011, 21:35

Concorde, Draken si modul lunar Smile
Mai multe in curand.
Sus In jos
Bogdan747
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 68
Varsta : 31
Data de inscriere : 22/05/2011

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Mar 27 Mar 2012, 21:33

Intr-una din calatoriile mele recente m-am trezit la Paris Very Happy N-am ratat Le Bourget si am tinut mortis sa impartasesc si cu voi ce minunatii am vazut acolo. O sa pun azi unele dintre machetele vazute acolo, pentru ca multe v-au aratat si baietii inaintea mea. Sper sa va placa si voua, eu am petrecut vreo 2 ore numai in zona asta...

Connie cheers

Nenea de acolo lucra de zor la o macheta. Nu s-a suparat pe mine cand a vazut ca-l fotografiam si nici ca stateam cu nasul lipit de geamurile alea Smile

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   Mar 27 Mar 2012, 22:52

Bogdan747 a scris:
...Sper sa va placa si voua...

Ne plac, ne plac, mai ales Enterprise-ul Shocked
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France   

Sus In jos

Musée de l'Air et de l'Espace - Le Bourget France
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Muzee de aviatie - Aviation Museums-