AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

Museum of Flight - Boeing Field

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
ROT_046
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 58
Localizare : Seattle
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Museum of Flight - Boeing Field   Mar 09 Mar 2010, 07:33

mihaiatanasie a scris:
747 ala e cumva din Teleorman? Eu cunosc aici o multime de tipi pe care ii cheama Radoi.

Ha-ha, nu-i al lui Radoi!
City of Everett e primul B747 construit de Boeing, am senzatia ca stiai ceva insa Wink. Everett e un orasel la nord de Seattle in care au decis sa construiasca hangarul pentru productia acestui avion cu o istorie foarte interesanta. Detalii pe Wikipedia.
Sus In jos
http://www.youtube.com/user/Jordache22222
ROT_046
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Poze noi de la Boeing Fields - Museum Of Flight   Dum 21 Mar 2010, 05:54

Sus In jos
ROT_046
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Museum of Flight - Boeing Field   Dum 07 Aug 2011, 09:40

O noua pasare la Boeing Fields Museum of Flight:

Sus In jos
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 143
Varsta : 22
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Museum of Flight - Boeing Field   Dum 07 Aug 2011, 19:00

@Maverick : da bine zis ca in 50 de ani....desi in 50 de ani e posibil sa fie abia zvon Smile) daca nu cumva am inteles eu gresit sau am citit eu gresit spunea ca Black Bird -ul era de 3 ori mai rapid decat un glont . Intrecea rachetele aer aer.Tare mi-ar place sa aud cum "tipa" motoarele lui. Mereu ma intreb ...oare americanii sau rusii ...ce prototipuri ascunse mai tot scot ? Mai au limite ?
Daca am spus vre-o prostie imi cer scuze probabil am inteles gresit. Si sa speram ca , candva vom "straluci" si noi cu aviatia militara...ca vom reveni il acolo de unde am picat .
Sus In jos
ROT_046
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: Museum of Flight - Boeing Field   Lun 08 Aug 2011, 11:22

ALEKS a scris:
@Maverick : da bine zis ca in 50 de ani....desi in 50 de ani e posibil sa fie abia zvon Smile) daca nu cumva am inteles eu gresit sau am citit eu gresit spunea ca Black Bird -ul era de 3 ori mai rapid decat un glont . Intrecea rachetele aer aer.Tare mi-ar place sa aud cum "tipa" motoarele lui. Mereu ma intreb ...oare americanii sau rusii ...ce prototipuri ascunse mai tot scot ? Mai au limite ?
Daca am spus vre-o prostie imi cer scuze probabil am inteles gresit. Si sa speram ca , candva vom "straluci" si noi cu aviatia militara...ca vom reveni il acolo de unde am picat .

Black Bird era un avion extraordinar, rod al absurditatilor strategice din anii razboiului rece.
Pe Wikipdia gasesti multe informatii fascinante despre el, ca si despre multe alte pasari extraordinare.

Acum e insa inbatrinit si o tinta facila pentru rachetele de dupa genratia anilor '80.
Mi-e teama ca nici uni nici atii (i.e. SUA/Rusia) nu au nimic mai bun decat un Black Bird si nu prea au ce ascunde.

Avionul desi performant e depasit moral. Satelitii pot furniza aceiasi informatie la un cost mai redus si fara riscuri. U2 e folosit pentru culegerea de informatie in tari cre nu-si permit SAM care sa ajunga in stratosfera.

Parerea mea e ca atata vreme cat nu se descompera sisteme de propulsie revolutionare, mai performante decat reactoarele, turbinele sau rachete chimice (tot ce se testeaza in prezent nu poate scoate mai mult decat ~Mach 5.0) atat zborurile hipersonice cat si programul spatial nu prea au viitor.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Museum of Flight - Boeing Field   

Sus In jos

Museum of Flight - Boeing Field
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Muzee de aviatie - Aviation Museums-
Mergi direct la: