AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

BAC, RomBAC

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4327
Varsta : 39
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 05 Ian 2009, 12:07

Interesante poze, se pare ca si atunci era cineva pasionat sa pozeze, cu o tendinta de spotting Laughing amanunte, felicitari Voicu ca le-ai postat, nu mai vezi tancuri si avioane asa in mod obisnuit pe aeroporturile noastre.
Sus In jos
VIC
Fotograf

Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 25
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 05 Ian 2009, 13:42

super poze Shocked si avionul este unul minunat Very Happy
Sus In jos
allex
Membru activ

Numarul mesajelor : 3079
Varsta : 43
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 05 Ian 2009, 13:53

ISTORIA VORBESTE IN POZE .......incredibil si totodata superb.Multumim Voicu ! cheers
Sus In jos
zapacitu
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 28/04/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 05 Ian 2009, 14:33

Excelente poze! Tancurile par a fi TR-580.
Care e povestea lui YR- BCK?
Pe cine a adus la / de la Timisoara, de ce nu a mai apucat sa plece de la Arad?
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 05 Ian 2009, 14:45

Super pozele Voicu! cheers Uite ca incep sa apara si pozele istorice pe forum!!!
Vad ca baietii i-au si dezumflat un cauciuc! Sau i-au tras o rafala asa doar ca sa stie sa stea la locul lui?
Mai cauta pe la baieti sau mai ales pe la pensionari, s-ar putea sa gasesti fotografii foarte interesante...si ar fi pacat sa se piarda!
Sus In jos
allex
Membru activ

Numarul mesajelor : 3079
Varsta : 43
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 05 Ian 2009, 14:50

Perioada din timpul lovituri de stat din 89 este destul de in ceata legat de activitatea de zbor di spatiul nostru aerian. A fost un haos total, din pacate au cazut nevinovati....!Cateva raspunsuri gasiti aici: http://s188567700.online.de/CMS/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=47, ....chiar interesant reportajul.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1156
Varsta : 65
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Mar 06 Ian 2009, 01:55

NATO a scris:
ITS TRUE:NOW IN NEAREST OF TAROM HANGAR,OTP,ARE TWO ROMBAC 111 A/C INCLUDING AP-BFC(AERO ASIA registration,former brc),THAT WILL BE SCRAPPED .
Cele doua aeronave sunt: un RomBAC 1-11 AP-BFC, ex YR-BRA si un BAC 1-11 5N-SEO, ex YR-BCR, varianta cargo.
Pentru cei care nu stiu, YR-BRA(acum AP-BFC) este primul avion de pasageri produs in Romania. Faptul ca Tarom-ul trece la casapirea acestui avion denota o totala lipsa de cultura si indiferenta fata de istoria aviatiei romane. Ma intreb daca Muzeul Aviatiei poate face ceva pentru salvarea acestui avion de la distrugere.
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Mar 06 Ian 2009, 09:52

arianne a scris:
http://www.abpic.co.uk/photo/1130183/AP-BFC stored - soon to be scrapped at OTP...
cine stie ce ganduri au cu el... Suspect mare lucru sa nu-l ia f-un barosan si sa-l puna in curte. daca ar face cineva o hartie oficiala catre ROT pentru "salvarea" lui poate ca i-ar sensibiliza cat de cat! sau un articol intr-un ziar... scratch avem parca un ziarist printre noi pe forum... Idea
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Mar 06 Ian 2009, 10:33

Pe cine sa sensibilizezi......uita-te la centrul Bucurestiului, plin de istorie si lasat in paragina acum sincer trebuie daramat in proportie de 80%...maine poimaine vor sa scrapuiasca si catelul Bran sau Peles din te miri ce motive idioate si poate si alte monumente istorice (vezi mausoleul din parcul Carol). E pacat ca YR-BRA va ajunge o minge de aluminiu si nimeni cu putere nu are vointa sa il scape de la taiere.......asta e tara in care traim iar in tara asta nu se pune pret pe istorie, la ce ne trebuie affraid .....of Doamne ce tara mi-ai dat!!!!!!!
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 753
Varsta : 49
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: AP-BFC(YR-BRA)   Mar 06 Ian 2009, 11:47

Nu ai cu cine aici.nu e nimeni sentimental cand e vorba de ceva bani...sa va spun ca si scraparea este un mic gheseft?? oricum nu am voie sa divulg din treburile companiei,oficiale sau mai putin.poate personal...
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

MesajSubiect: YR-BRA   Mar 06 Ian 2009, 13:19

Nu e rea ideea cu presa, poate, poate, scapa. Ma gandeam poate cineva care are trecere pe la Berceanu, e om de aviatie si poate ar intelege, parca a lucrat si el la acest proiect. Chiar daca il ia cineva sa il puna in curte si tot ar fi salvat...
claudiup, nu incerci promovarea uni curent de opinie pentru salvarea primului avion de pasageri romanesc?
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 42
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Mar 06 Ian 2009, 14:43

zapacitu a scris:
Care e povestea lui YR- BCK?
Pe cine a adus la / de la Timisoara, de ce nu a mai apucat sa plece de la Arad?

A adus (printre altii) pe generalii Nuta si Mihalea, care au comandat represiunea in Arad, dupa care au plecat cu o Puma, care a fost doborata pe traseul catre Sibiu, toti ocupantii pierzandu-si viata.

Multam Voicu (multumiri si scriitorului Cornel Marandiuc)!
Sus In jos
eugen
Membru activ

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Mar 06 Ian 2009, 16:22

Prin anii '80 Tarom a inchiriat catre Lauda Air, doua BAC-uri 1-11 (c/n 255 si 256, YR-BCL si BCM).

poza: http://www.airliners.net/photo/Lauda-Air-(Tarom)/British-Aerospace-BAC-111-525FT/0418130/L/
Sus In jos
Geo
Fotograf

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Vin 09 Ian 2009, 20:11

Unde sunt pozele pe care le-am postat cu Rombac-ul abandonat pe camp? Mi-aduc aminte ca era un topic deschis de zapacitu la "Aeronave in Romania", nu-l mai vad.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Vin 09 Ian 2009, 20:56

Geo a scris:
Unde sunt pozele pe care le-am postat cu Rombac-ul abandonat pe camp? Mi-aduc aminte ca era un topic deschis de zapacitu la "Aeronave in Romania", nu-l mai vad.

Aici pe prima pagina Smile)
Sus In jos
Andrej3000
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 45
Varsta : 27
Localizare : Otopeni
Data de inscriere : 08/03/2009

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Dum 08 Mar 2009, 10:36

BAC-ul de pe breteaua de lanaga spsea de la Otopeni a fost taiat....acum vreo luna cred..Sad
Sus In jos
eugen
Membru activ

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Dum 08 Mar 2009, 13:38

Andrej3000 a scris:
BAC-ul de pe breteaua de lanaga spsea de la Otopeni a fost taiat....acum vreo luna cred..Sad

grek a scris:

Cei de la muzeu habar nu aveau de soarta acelui IL 14. S-au trezit la aproape un an dupa ce a fost tocat. Din pacate aceeasi soarta o vor avea si BAC-urile, care incet, incet dispar. Tocmai a fost taiat unul dintre ele pe Otopeni acum cateva saptamani. Am inteles ca era unul din cele fabricate in Romania. Am filmele de la ciopartirea lui, dar cred ca sunt prea horror pentru iubitorii de aviatie ca sa fie postate.

ovidiu51 a scris:

Tocmai ai asistat la distrugerea primului avion de pasageri romanesc: RomBAC 1-11, c/n 401, ex YR-BRA. In acest mod Tarom-ul si-a mai redus din deficitul financiar.

Discutia are loc aici.
Sus In jos
Andrej3000
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Dum 08 Mar 2009, 15:36

Da e pacat...probabil ar fi stat bine intr-un muzeu...nu mai zic de repunerea lor in functiune pt ca am inteles ca oricum au fost depasite tehnic inca de la fabricarea lor in Romania...si ca consuma prea mult si fac mult zgomot...Le stiu de mic copil pt. ca stau langa aeroport langa pista 2...

@Grek: Ai putea sa-mi dai si mie filmuletele?? Chiar sunt curios...mersi!

Ultima editare efectuata de catre dylan in Dum 08 Mar 2009, 15:49, editata de 1 ori (Motiv : unit 2 posturi consecutive)
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 219
Varsta : 71
Data de inscriere : 03/02/2009

MesajSubiect: ROMBAC nr.10   Lun 09 Mar 2009, 14:33

BAC-ul de la Chitila este avionul ROMBAC nr.10, neterminat din cauze de revolutie, a fost cumparat cu cativa lei de trupele anti-tero pentru antrenament contra teroristilor aerieni.
Se simula atacul asupra aeronavei aflate la sol, lichidarea teroristilor si eliberarea pasagerilor.
Nu am informatii daca se mai antreneaza cineva in acel loc.
Curios este ca nu a fost inca valorificat de amatorii de fier vechi.
Informatii de la Bujor Razvan fost angajat la ROMAERO care a lucrat la el si a fost de fata cand a fost cedat.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 09 Mar 2009, 16:05

De YR-HRS stie cineva ceva ? Nu cunosc nimic despre acest avion.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 09 Mar 2009, 18:50

Octavian a scris:
De YR-HRS stie cineva ceva ? Nu cunosc nimic despre acest avion.

Am sapat un pic si greu de gasit ceva . Doar poate asta ; YR HRS e BAC 111 488GH One Eleven , cn 259. Acelasi tip dar cn 260 e MIA Airlines si are inmatriculare YR MIA .
Atat 259 cat si 260 sunt vazute pe multe aeroporturi europene in 2007 , de unde presupunerea ca sunt chartere . Oare "ce fel de"?

YR HRS
http://www.airliners.net/photo/British-Aerospace-BAC-111-488GH/1357595/M/

YR MIA
http://www.airliners.net/photo/British-Aerospace-BAC-111-492GM/1333042/M/

Poate e doar o speculatie de-a mea.

LE : Am mai gasit ceva : YR HRS back in 1979 (acelasi Cn 259 ) : HZ MAM operated by Sheikh M.Al Midani , iar in 1994 era Trans Sahel Airlines 5N UDE

Ultima editare efectuata de catre CalinCLJ in Lun 09 Mar 2009, 19:11, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 09 Mar 2009, 18:56

Ce bine pot sa arate barzaunii astia zburatori si ce pacat ii ca maine poimaine nu o sa mai aven nici o sansa sa ii vedem in aer..... si la noi poate nici ca piesa de muzeu....
Sus In jos
Andrej3000
Airport Level
Airport Level

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 09 Mar 2009, 20:33

Daca nu ma inseala memoria...cred ca am vazut HRS-ul de cateva ori la Baneasa acum ceva ani
Sus In jos
Edi
Membru activ

Numarul mesajelor : 711
Varsta : 46
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Lun 09 Mar 2009, 23:06

CalinCLJ a scris:
Am sapat un pic si greu de gasit ceva . Doar poate asta ; YR HRS e BAC 111 488GH One Eleven , cn 259. Acelasi tip dar cn 260 e MIA Airlines si are inmatriculare YR MIA . [...] Poate e doar o speculatie de-a mea.
O foarte bună speculație (dacă pot să mă exprim așa). Pe site-ul lor apare flota: YR-MIA, YR-HRS, YR-CJL (BAC 1-11) și YR-CJF (Falcon 900B). Felicitări pentru descoperire, și eu eram curios cu privire la HRS.

Edi
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

MesajSubiect: RomBAC 411   Mar 10 Mar 2009, 01:32

Antoniu a scris:
BAC-ul de la Chitila este avionul ROMBAC nr.10, neterminat din cauze de revolutie, a fost cumparat cu cativa lei de trupele anti-tero pentru antrenament contra teroristilor aerieni.
Se simula atacul asupra aeronavei aflate la sol, lichidarea teroristilor si eliberarea pasagerilor.
Nu am informatii daca se mai antreneaza cineva in acel loc.
Curios este ca nu a fost inca valorificat de amatorii de fier vechi.
Informatii de la Bujor Razvan fost angajat la ROMAERO care a lucrat la el si a fost de fata cand a fost cedat.
Cred ca aici e o mica confuzie, trupele antitero au in dotare RomBAC-ul c/n 411 (nr.11) si care acum se afla in curtea jandarmeriei. Epava, un fuselaj cu deriva , dar fara aripi, se observa din avion, pe dreapta, la decolarea de pe Baneasa pe directia 25. Prezenta epavei de la Chitila ramane inca neclarificata.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BAC, RomBAC   Astazi la 07:53

Sus In jos

BAC, RomBAC
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 14Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: