AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Tarom (RO / ROT)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39  Urmatorul
AutorMesaj
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 12:04

In culorile astea arata chiar foarte bine.
Mai putin Boeingu, ca am senzatia ca e fontul vechi la logo-ul Tarom.
Daca e sa arate asa... Bring it on Very Happy.
Sus In jos
Raduq
Fotograf

Numarul mesajelor : 1761
Varsta : 25
Data de inscriere : 06/05/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 12:36

liviu.dnistran (Joi Dec 16, 2010 12:04 pm) a scris:
Acel font vechi de care spui tu, este folosit si acum. Singura modificare este ca in zilele noastre logo-ul este mai mare.
Ar sta foarte bine schema de vopsire Sky Team pe YR-BGG Very Happy
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf

Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 12:39

Raduq (Joi 16 Dec 2010, 12:36) a scris:
Acel font vechi de care spui tu, este folosit si acum. Singura modificare este ca in zilele noastre logo-ul este mai mare.

...pai asa am inteles ca deja sunt planuri sa-l faca pe YR-BGG in culori Sky Team lol!
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf

Numarul mesajelor : 1197
Varsta : 30
Data de inscriere : 22/07/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 12:43

petrudimoff (Joi 16 Dec 2010, 12:39) a scris:
Raduq (Joi 16 Dec 2010, 12:36) a scris:

...pai asa am inteles ca deja sunt planuri sa-l faca pe YR-BGG in culori Sky Team lol!

Eu am auzit ca vor sa schimbe toata flota cu A380 Very Happy lol!
L.E.: Ca sa fie flota unica si sa fie ieftina intretinerea. Evident Very Happy
Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 12:55

BGG de luni vad ca nu zboara. L-or fi dus la vosit in cazul acesta?

App, LCB a plecat azi ca zbor RO 8375. Pe unde s-o fi dus?
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf

Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 43
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 13:01

robert24 (Joi 16 Dec 2010, 12:55) a scris:

...posibil sa fie deja la vopsit bounce
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 13:35

Eu sper ca BGG sa ramana retro...
Sus In jos
Alex_tm
Moderator

Numarul mesajelor : 1833
Varsta : 27
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 14:02

atr_42_500 (Joi 16 Dec 2010, 13:35) a scris:
Eu sper ca BGG sa ramana retro...

Si eu! Sad Ca nu l`am vazut live! Sad

ALex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 20:23

robert24 a scris:

La Bruxelles cu Base
Sus In jos
valavia
Administrator

Numarul mesajelor : 2847
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 21:40

Off, cand va aud....dar BGG este singurul avion din flota Tarom? BGF, BGI, BGH - ca tot seria 700 sunt - sau cele din seria 800? Repede vrea lumea sa dispara culorile retro ale Tarom....cred ca ar fi prima companie din lume care ar renunta la culorile retro aplicate pe una din aeronavele flotei si parerea mea este ca ar pierde la imagine si nu numai.

Chiar nu ati vrea ca Tarom sa aiba o aeronava in culori retro si una in culori SkyTeam? Eu unul vreau!
Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 22:54

Pai cine spune ca nu ar fi bine sa pastreze pe BGG retro? Laughing
Asa cum spui si tu, poate vopsi Skyteam pe oricare altul. Sincer, as prefera un ATR 72. Smile
Sus In jos
Edi
Membru activ

Numarul mesajelor : 711
Varsta : 46
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 23:03

Să fie oare BGS și ATI pregătite pentru schema Skyteam? Sau știu eu ceva și nu știu bine?

Edi
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf

Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 35
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 17 Dec 2010, 08:14

Foarte interesante pozele editate cu Skyteam. Am fost 100% sigur ca sunt reale! Wow.. bravo!
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 17 Dec 2010, 18:50

O poza foarte buna cu LCB, Base la Summitul Consiliului European la BRU.

Copyright Robin Bamps, www.mst-aviation.nl
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 17 Dec 2010, 22:35

Arata fain! Smile
Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 19 Dec 2010, 16:02

Dupa 6 zile de absenta, BGG zboara. Azi a fost la Zurich (351/352) si acum a plecat la Riga (223/224).
Daca trece cineva pe la Otopeni poate se uita dupa el sa vedem daca a ramas retro (sper!).
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 19 Dec 2010, 16:56

confirm, e inca retro
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 37
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 20 Dec 2010, 09:07

Titlu: Tarom a anulat o cursa spre Londra, din cauza inchiderii Aeroportului Heathrow
Sursa: wall-street.ro
Autor: Cristian Gubandru
Data: 20.12.2010

Citat :
Compania aeriana Tarom a anulat duminica cursa Bucuresti-Londra-Bucuresti, din cauza inchiderii aeroportului Heathrow din Londra, afectat de ninsoarea abundenta inregistrata in ultimele zile.

Procedurile de deszapezire, care se desfasoara anevoios - au determinat autoritale aeroportuare sa ia decizia inchiderii aeroportului Heathrow.

De asemenea si cursa TAROM ROT391 Bucuresti-Londra de sambata, 18 decembrie - a aterizat la Bruxelles din cauza situatiei de pe aeroportul Heathrow.

Compania TAROM va deconta cheltuielile pentru acei pasageri care isi pot gasi singuri cazare si transfer aeroport – oras.

Aeroportul Heathrow, situat la 22 de kilometri de Capitala Marii Britanii – este unul din cele mai mari aeroporturi din Europa, cu un trafic zilnic de aproximativ 300.000 de pasageri, luna decembrie fiind una dintre cele mai aglomerate luni pe acest aeroport.

Potrivit autoritatilor aeroportuare londoneze, operatiunile de deszapezire si de inlaturare a ghetii formate pe suprafetele de miscare destinate aeronavelor sunt in desfasurare dar interventia utilajelor se deruleaza anevoios, intrucat 200 de aeronave au ramas la sol, in urma inchiderii aeroportului.

In sezonul de iarna 2010 – 2011, compania opereaza in 49 de destinații, acoperind tari din Europa, Africa de Nord si Orientul Mijlociu.

Pentru anul 2010, TAROM estimeaza peste 2 milioane de pasageri transportati si un grad de incarcare de peste 60%.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Tarom   Lun 20 Dec 2010, 20:23

O intrebare: care sunt sansele, in viitorul apropiat, sa mai vedem zboruri regulate TAROM pe aeroporturile din Caransebes, Craiova, Arad, Tulcea si Constanta?
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 20 Dec 2010, 20:51

flovs a scris:
O intrebare: care sunt sansele, in viitorul apropiat, sa mai vedem zboruri regulate TAROM pe aeroporturile din Caransebes, Craiova, Arad, Tulcea si Constanta?

Raspuns simplu : ZERO.
Sus In jos
Miță_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 222
Varsta : 21
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 20 Dec 2010, 23:35

De data asta sunt de acord! Very Happy
Desi...poate ca o cursa ARW-OTP ar aduce profit in conditiile in care se renunta la cel putin o fecventa de la TSR
Sus In jos
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2371
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 20 Dec 2010, 23:39

Miță_KRP a scris:
poate ca o cursa ARW-OTP ar aduce profit in conditiile in care se renunta la cel putin o fecventa de la TSR

eu zic ca ar aduce sigur profit...la ora actuala aproximativ 30 - 40 % dintre pasagerii curselor TSR -OTP si OTP - TSR sunt Aradeni....
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 20 Dec 2010, 23:45

Voicu a scris:
Miță_KRP a scris:
poate ca o cursa ARW-OTP ar aduce profit in conditiile in care se renunta la cel putin o fecventa de la TSR

eu zic ca ar aduce sigur profit...la ora actuala aproximativ 30 - 40 % dintre pasagerii curselor TSR -OTP si OTP - TSR sunt Aradeni....

Pot fi de acord cu amandoi , cu conditia , cum spunea Mita , sa "imparta" cumva frecventele , ceea ce ar fi greu . Ori aradenii ori timisorenii ar fi vaduviti de un orar cat de cat "dens". Sa nu uitam totusi ca Arad-Timisoara e 45 de km , iar de cand e centura , ajungi mult mai usor dinspre Arad spre LRTM.
Sus In jos
minny
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 12/04/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mar 21 Dec 2010, 18:22

Sa nu uitam ca Arad-Bucuresti a facut si Blue Air si nu prea le-a iesit. Bine e adevarat ca acolo sunt mai multe aspecte (starea financiara a companiei, aeroportul deservit, aeronave uneori nepotrivite, etc) dar se pare ca proximitatea fata de Timisoara e un mare handicap pentru aeroportul Arad care la ora actuala sta in perfuzii de la consiliul judetean si nu vad luminita de la capatul tunelului. Din punct de vedere logic acest aeroport nici nu trebuia construit.
Caransebes e un caz aparte. Geografic s-ar preta la curse aeriene pentru ca e suficient de departe de alte aeroporturi si la o distanta bunicica de Bucuresti. Sigur ramane intrebarea daca ar exista pasageri Carasul fiind un judet foarte sarac. Ar putea fi doar in masura in care se va dezvolta turismul acolo. Problema principala e insa ca acest aeroport practic nu mai exista nici macar pe hartie. A fost dat in concesiune hotilor de Argirom iar cine a trecut prin Baile Herculane si a vazut cum arata cladirile monument inteleg cat le poate pielea. Niste tepari ordinari care au luat pe nimic active ale statului in cardasie cu hotii care le-au vandut. Consecinta: aeroportul e intr-o stare avansata de degradare, nu mai are licenta si nu cred ca va mai fi vreodata aeroport pe acolo.
Craiova si Tulcea au amandoua aceeasi problema. Sunt relativ aproape de Bucuresti iar pasageri putini. Tulcea e singurul aeroport al deltei dar in delta turistii nu prea se inghesuie. La Craiova nu prea e de vizitat nimic dar exista un potential care deja a fost bine mirosit de CarpatAir: cursele externe, iar un mare noroc la Craiova a fost si ca pista e suficient de lunga si nu mai trebuia facut mare lucru.
Concluzia: TAROM nu va zbura pe aceste aerporturi pe termen scurt, pe termen mediu depinde de conjucturile economice locale iar pe termen lung s-ar putea ca o parte din aceste aeroporturi sa nici nu mai existe deorece sunt o piatra de moara atarnata de gatul structurilor ce le gestioneaza (si nu sunt singurele aeroporturi in aceasta situatie, a se vedea aeroporturile din nord)...
Sus In jos
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2371
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mar 21 Dec 2010, 23:00

minny a scris:
Sa nu uitam ca Arad-Bucuresti a facut si Blue Air si nu prea le-a iesit. Bine e adevarat ca acolo sunt mai multe aspecte (starea financiara a companiei, aeroportul deservit, aeronave uneori nepotrivite, etc) dar se pare ca proximitatea fata de Timisoara e un mare handicap pentru aeroportul Arad care la ora actuala sta in perfuzii de la consiliul judetean si nu vad luminita de la capatul tunelului. Din punct de vedere logic acest aeroport nici nu trebuia construit.
Caransebes e un caz aparte. Geografic s-ar preta la curse aeriene pentru ca e suficient de departe de alte aeroporturi si la o distanta bunicica de Bucuresti. Sigur ramane intrebarea daca ar exista pasageri Carasul fiind un judet foarte sarac. Ar putea fi doar in masura in care se va dezvolta turismul acolo. Problema principala e insa ca acest aeroport practic nu mai exista nici macar pe hartie. A fost dat in concesiune hotilor de Argirom iar cine a trecut prin Baile Herculane si a vazut cum arata cladirile monument inteleg cat le poate pielea. Niste tepari ordinari care au luat pe nimic active ale statului in cardasie cu hotii care le-au vandut. Consecinta: aeroportul e intr-o stare avansata de degradare, nu mai are licenta si nu cred ca va mai fi vreodata aeroport pe acolo.
Craiova si Tulcea au amandoua aceeasi problema. Sunt relativ aproape de Bucuresti iar pasageri putini. Tulcea e singurul aeroport al deltei dar in delta turistii nu prea se inghesuie. La Craiova nu prea e de vizitat nimic dar exista un potential care deja a fost bine mirosit de CarpatAir: cursele externe, iar un mare noroc la Craiova a fost si ca pista e suficient de lunga si nu mai trebuia facut mare lucru.
Concluzia: TAROM nu va zbura pe aceste aerporturi pe termen scurt, pe termen mediu depinde de conjucturile economice locale iar pe termen lung s-ar putea ca o parte din aceste aeroporturi sa nici nu mai existe deorece sunt o piatra de moara atarnata de gatul structurilor ce le gestioneaza (si nu sunt singurele aeroporturi in aceasta situatie, a se vedea aeroporturile din nord)...

@ minny...
Nu stiu de unde esti , pentru ca la avatar nu scrie localitatea , dar la ce ai scris tu referitor la Arad " Din punct de vedere logic acest aeroport nici nu trebuia construit." , doresc sa te informez ca Aeroportul Arad , a fost construit in anul 1936 ( pozele 2 , 3 si 4 din linkul de mai jos )
http://romanian-spotters.forumer.ro/t1464-aeroportul-arad-poze-istorice
an , in care nu exista un alt aeroport in zona .
Aeroportul Timisoara s-a construit mult mai tirziu ( nu stiu anul exact , dar am sa ma informez si am sa-ti trimit un PM )
Si pentru o documentare mai exacta
” Ca urmare a unor tratative duse în vederea înfiintarii unui nou aeroport, la 30 mai 1935 se cedeaza de catre municipalitate aviatiei civile terenul din suburbia Ceala, unde vor începe lucrarile de constructie a infrastructurii. Constructia actualei aerogari s-a terminat în 1936 iar inaugurarea oficiala a noului aeroport a avut loc la 14 noiembrie 1937. Din acest moment toata activitatea de trafic aerian se va efectua de pe aceasta locatie iar aterizarile si decolarile s-au efectuat pe o pista înierbata. Necesitatile de trafic au facut necesara construirea în anul 1953 a unei piste din beton în lungime de 2 000 metri. Caile de rulaj A si D au fost realizate odata cu pista de aterizare - decolare. “

citat de aici http://www.aeroportularad.ro/php/despre.php?lang=ro , - Despre Aeroport - scurt istoric

pentru eventuale completari pe acest subiect , da-mi un PM , sa nu fim off topic .
Multumesc

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Astazi la 15:35

Sus In jos

Tarom (RO / ROT)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 37 din 39Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: