AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Tarom (RO / ROT)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39  Urmatorul
AutorMesaj
kampfmaschine
Moderator

Numarul mesajelor : 1926
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mier 24 Noi 2010, 10:25

Titlu: Tarom vrea să redeschidă linia aeriană București-Beijing în 2011
Sursa: adevarul.ro
Autor: Aura Costache
Data: 23.11.2010

Citat :
Aflându-se în recesiune economică, este necesar pentru țara noastră să coopereze cu zonele economice globale importante spre a-și valorifica produsele și serviciile.

În aceste condiții, reluarea zborurilor directe București-Beijing (Shanghai) ca mijloc principal de contacte și transport persoane între România și China devine o necessitate, scrie Ziare.com.

TAROM nu poate opera la acest moment zboruri directe București-Beijing neavând aeronave de lung curier și forță financiară să suporte eventuale pierderi.

În prezent, disponibili pentru transport aerian ar fi aproximativ 17.000 pasageri dinspre Shanghai și circa 9.000 dinspre Beijing. Prea puțini pentru 3-4 curse săptămânale ca zborurile să fie eficiente. Un zbor pe ruta București Beijing costă aproximativ 200.000 dolari cu tot cu bilete, navă, carburant, taxe aeroport.

"Suntem în curs de a implementa un acord comercial cu China Southern Airlines cu care s-au inițiat discuții de colaborare pentru puncte de operare în comun spre a efectua transport de călători români și chinezi între România și China, dar cu trasee combinate și nu directe.

Linia aeriană București-Beijing a fost întreruptă în 2003 de către TAROM din rațiuni financiare.
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

MesajSubiect: Eurowhite livery   Mier 24 Noi 2010, 14:59

dylan a scris:
N-are rost s-o mai lungim sau Doamne fereste sa ne certam pe un motiv din asta...
Asta-i buna, cine cu cine se cearta!!? Imi place sa cred ca discutam argumentat!

Citat :
Oricum nu putem demonstra doar cu datele puse de fotografi in caseta tehnica pentru nu sunt concludente.
Fotografiile sunt mai mult decat concludente!!

YR-TPI:
http://www.airliners.net/photo/Tarom/Tupolev-Tu-154B-2/0201774/&sid=7f49933177d7a85a33ef7a75284fcabe
http://www.airliners.net/photo/Tarom/Tupolev-Tu-154B-2/0571256/&sid=7f49933177d7a85a33ef7a75284fcabe

YR-BCI:
http://www.airliners.net/photo/Tarom/BAC-111-525FT-One-Eleven/0092737/&sid=7f49933177d7a85a33ef7a75284fcabe

Ca o concluzie, pe baza informatiilor adunate, e cat se poate de plauzibil ca Tarom sa fi luat decizia trecerii la o noua schema eurowhite, undeva prin 1987-1988, trecandu-se chiar prin mai multe etape (incercari, variante), in 1989 ajungandu-se deja la varianta finala (cazurile de mai sus).

YR-BCL:
http://www.airliners.net/photo/Tarom/British-Aerospace-BAC-111-525FT/0646945/&sid=bb2b376dde81f013cab270cef8202cdb
http://www.airliners.net/photo/Tarom/British-Aerospace-BAC-111-525FT/1154406/&sid=bb2b376dde81f013cab270cef8202cdb

Avand in vedere ca flota numara la acea vreme mai mult de 50 avioane, evident ca noua schema nu avea cum sa fie implementata intr-o perioada prea scurta de timp si ca s-a continuat (firesc) aplicarea ei dupa Revolutie, in 1991, aparand si varianta in albastru.
Sus In jos
Dylan
Moderator

Numarul mesajelor : 4709
Varsta : 45
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 25 Noi 2010, 07:44

Radule, ne-am cam intins... fotografiile nu au cum sa fie concludente pentru ca dupa bine se stie, pentru cei care le-au postat nu data este importanta ci poza ca atare. Faptul ca el traia in lumea libera si a "prins" un avion din lagarul comunist, face ca data sa nu fie asa importanta asa cum este fotografia ca atare.
Concludent ar fi un document scris (daca exista asa ceva si daca ar fi public) in care sa se vada exact cand a fost adoptat noul livery, iar daca vei intreba pe cei care au lucrat in acei ani in aviatie sunt 100% convins ca raspunsul va fi altul decat concluziile la care putem ajunge doar "rasfoind" cateva site-uri cu poze, site-uri in care nimeni, niciodata nu va pune problema datei ci a companiei/avionului care apare acolo. Mai mult, pozele fiind scanate putem zicea ca aproape nimeni nu-i poate contrazice pe autori ca poza n-a fost facuta cand zice el, iar pentru el nu are asa mare importanta ca a fost in '89 sau in '90, ceea ce pe noi ca romani chiar ne intereseaza...va raspunde simplu...."whatever"... Laughing

Eu zic sa ne oprim aici si cand primul vine cu un document sau ceva concludent o sa posteze aici cu un "quote" pentru a demonstra marele adevar....OK?
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 25 Noi 2010, 09:45

Multumesc pentru informatii, Dylan!
Sunt de acord, nu data pusa de fotografii "capitalisti" e concludenta (dovada ca una din fotografii are ca moment presupus de realizare inceputul anilor '90) ci, foarte simplu, continutul acestor fotografii: prezenta steagului RSR (cu stema "comunista"), in noua schema, pe toate avioanele din fotografiile respective!

Am inteles din primul tau mesaj (nici nu mai era nevoie de urmatoarele), nu ai nicio explicatie pentru acele fotografii!

Totusi, ce ma intereseaza este aspectul istoric si nu sentimental, poate altcineva este in masura sa vina cu informatii concrete si rationale cu privire la acest subiect!

Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 36
Data de inscriere : 25/10/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 10:45

YR-BGE a terminat revizia care a durat aproape o luna (29.10 - 26.11).
Azi efectueaza primul zbor pe ruta OTP-FCO-OTP (RO 403/404).
Sus In jos
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 110
Varsta : 28
Data de inscriere : 23/04/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 13:14

Info despre YR-LCB (ca erau posturi despre el si la "stiri si discutii" de la "Otopeni", aici nu e mare lucru, desi aici ii e locul):
Am vazut avionul acum 3 zile, (din pacate am avut un ghinion deosebit si mi s-a spart aparatul la plecare, deci nu am putut face absolut nici o poza, decat cu telefonul, dar irelevante), iar scrisul "Romania" si stema sunt, cum se vad in poza pusa de Vishzu, singurele modificari (la exterior cel putin) aduse. A ramas numele "Moldova" la locul lui, ceea ce e foarte interesant dupa parerea mea, motoarele si coada sunt la fel. Din cate am inteles avionul este folosit pe termen scurt pentru transportul key-personnel-ului, ramanand in proprietatea Tarom si fiind disponibil pt operarea zborurilor regulate.
Se pare ca este avionul preferat pentru astfel de zboruri, pentru ca si in vara la Shanghai tot el a dus delegatia Romaniei, ocazie cu care i-a fost lipit si sticker-ul Skyteam.
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ

Numarul mesajelor : 266
Varsta : 38
Data de inscriere : 26/04/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 13:23

b707nicolae a scris:
Info despre YR-LCB (ca erau posturi despre el si la "stiri si discutii" de la "Otopeni", aici nu e mare lucru, desi aici ii e locul):
Am vazut avionul acum 3 zile, (din pacate am avut un ghinion deosebit si mi s-a spart aparatul la plecare, deci nu am putut face absolut nici o poza, decat cu telefonul, dar irelevante), iar scrisul "Romania" si stema sunt, cum se vad in poza pusa de Vishzu, singurele modificari (la exterior cel putin) aduse. A ramas numele "Moldova" la locul lui, ceea ce e foarte interesant dupa parerea mea, motoarele si coada sunt la fel. Din cate am inteles avionul este folosit pe termen scurt pentru transportul key-personnel-ului, ramanand in proprietatea Tarom si fiind disponibil pt operarea zborurilor regulate.
Se pare ca este avionul preferat pentru astfel de zboruri, pentru ca si in vara la Shanghai tot el a dus delegatia Romaniei, ocazie cu care i-a fost lipit si sticker-ul Skyteam.

si i-au pus rezervoare suplimentare Smile
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 14:09

mariusoctavian1 a scris:

Astea oare nu au fost puse pe amandoua 310 atunci cand se hotarasera sa reia New York-ul?

Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Sam 27 Noi 2010, 15:07, editata de 1 ori
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 14:16

Mengelaus a scris:
mariusoctavian1 a scris:

Astea oare nu au fost puse pe amandoua 310 atunci cand se hotarasera sa reia New York-ul?

Sincer nu stiu decit despre cursa din China.

LE: si daca vroiau sa reia nu stiu ce ruta,nu le scoteau Mad
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 15:13

Acum juma de an sau cat o fi trecut de atunci a fost mare agitatie ca se reintroduce New York-ul. Au pus inapoi rezervoarele suplimentare pe care le scosesera prin 2003 s-au pus pe ales echipaje si trimis la training samd
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 15:17

Am vorbit cu un mecanic de la ROT.Cind faceau lc aveau rezervoare suplimentare.Mea culpa.
Sus In jos
b707nicolae
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 110
Varsta : 28
Data de inscriere : 23/04/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 16:12

mariusoctavian1 a scris:

Da, atunci cand il pregateau pentru Shanghai, erau si rezervoarele pe langa el in hangar, probabil le preagteau. Acum l-am vazut din alt avion in mers, nu aveam cum sa stiu si de rezervoare. Dar logic ar fi, evident, sa le puna si pe alea. Oricum, un avion superb, mi-ar parea rau sa iasa din flota, desi e destul de aproape de pensie Sad
Sus In jos
mig29ovt
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 120
Varsta : 20
Data de inscriere : 02/03/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 27 Noi 2010, 19:55

sunt curios,cate ore de zbor au cele doua A310?
Sus In jos
gaudi
Membru activ

Numarul mesajelor : 1152
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 29 Noi 2010, 14:07

Association of European Airlines (AEA) a raportat ca in perioada ianuarie - septembrie 2010, compania Tarom a avut cea mai mare crestere (25,8%) la numarul de pasageri fata de aceiasi perioada a anului 2009. De asemeni "load factor"-ul Tarom a crescut cu 6,7% fata de perioada similara din 2009 (locul 2 - dupa Alitalia) ajungand la 68,5%.

Stirea, grafice si comentarii aici [eng].
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Lun 29 Noi 2010, 16:49

Titlu: Tarom zboara mai des spre Madrid
Sursa: wall-street.ro
Autor: Cristian Gubandru
Data: 29.11.2010

Citat :
Compania aeriana Tarom a introdus pe 20 noiembrie trei noi curse directe saptamanale intre Bucuresti si Madrid, numarul zborurilor creste de la 7 la 10.

Noile curse directe Tarom au program dupa-amiaza, in zilele de luni, miercuri si vineri cu plecare la ora 15:05 din Bucuresti si aterizare la 18:05 in Madrid si in zilele de marti, joi si duminica, cu plecare la ora 19:00 si aterizare la ora 23:35.

Noile zboruri directe completeaza oferta Tarom pentru calatorii Bucuresti – Madrid, fiind oferite suplimentar fata de cursa cu program in cursul diminetii care opereaza zilnic cu plecari din Bucuresti la 8:55 si 13:00 si aterizare in Madrid la ora 11:55 si, respectiv, 17:35.

„Prin modificarea programului cursei de dupa amiaza RO413/4 Bucuresti – Madrid - Bucuresti am intentionat sa raspundem cerintelor pasagerilor care ne-au solicitat mai multe zboruri directe intre capitala Romaniei si cea a Spaniei. Practic, din 13 zboruri saptamanale, 10 sunt acum directe fata de numai 7 pana acum. Restul curselor de dupa-amiaza vor opera, in continuare, cu escala la Cluj”, a declarat Gabriela Bordea, director de marketing si vanzari Tarom.

Tarom vine si cu o oferta de pret pentru aceasta ruta, 176 euro cu toate taxele incluse, pentru o calatorie dus-intors, la cumpararea biletelor de pe website-ul companiei. Oferta dispune de un numar limitat de locuri si se supune unor termeni si conditii speciale.

Compania Nationala de Transporturi Aeriene Romane TAROM isi desfasoara activitatea sub autoritatea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii si este membra a Aliantei SkyTeam din 25 iunie 2010.

Incepand cu data de 5 iunie 2010, TAROM a trecut la programul de fidelitate Flying Blue - program creat si operat de Air France si KLM. In prezent, acest program numara peste 15 milioane de membri, din intreaga lume.

In sezonul de iarna 2010 – 2011, compania opereaza in 49 de destinatii, acoperind tari din Europa, Africa de Nord si Orientul Mijlociu.

Cu o cifra de afaceri de 191,4 milioane euro in 2009, Tarom este transportatorul national al Romaniei, membru al Asociatiei Internationale a Transportatorilor Aerieni (IATA) din anul 1993 si Asociatiei Companiilor Aeriene Europene (AEA) din anul 2000.

In primele 7 luni ale anului 2010, compania Tarom a transportat peste 1.120.000 de pasageri iar gradul mediu de incarcare a fost de 61%, in crestere cu peste 8 puncte fata de perioada similara a anului trecut.

Pentru anul 2010, Tarom estimeaza peste 2 milioane de pasageri transportati si un grad de incarcare de peste 60%.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mier 01 Dec 2010, 13:24

sursa: EVZ
titlu: 9 curse Tarom, anulate iar alte 19 au întârzieri de câteva ore. Vezi care care sunt acestea
Autor: Ciprian Mailat
link: http://www.evz.ro/detalii/stiri/9-curse-tarom-anulate-iar-alte-19-au-intarzieri-de-cateva-ore-vezi-care-care-sunt-acestea-9142.html

Tarom a anulat nouă curse în această dimineață din cauza condițiilor meteo nefavorabile, iar alte 19 curse ale companiei înregistrează întârzieri între 2 și 3 ore, informează compania de transport aerian.

Sursa: Codrin Prisecaru"Condițiile meteo nefavorabile au impus necesitatea degivrării tuturor avioanelor, proces ce se desfășoară anevoios, din cauza depunerii continue a unui strat de gheață pe fuselajul aeronavelor", se menționează în comunicatul companiei.

Tarom precizează că toți pasagerii curselor companiei care înregistrează întârzieri beneficiază de asistență din partea companiei pe durata așteptării lor în aeroport, iar pasagerii curselor care au fost anulate vor fi reprogramați pe următoarele zboruri.

Cursele anulate sunt:

RO 621/622 București – Oradea – București
RO 631/632 București – Satu Mare – București
RO 271/272 București – Atena – București
RO 351/352 București – Zurich – București
RO 701/702 București – Iași – București
RO 641/642 București – Cluj – București
RO 261/262 București – Instanbul – București
RO 723/724 București – Sibiu – București
RO 315/316 Sibiu – Munchen – Sibiu

Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mier 01 Dec 2010, 16:39

De fapt mai sunt si altele anulate (ex. 415, 383, 311), iar intarzierile la plecare sunt mult mai mari:
- 403 - int. la plecare 4 ore jumate
- 381 - int. la plecare 4 ore
- 301 - int. la plecare 5 ore
- 361 - int. la plecare 4 ore jumate
- 341 - int. la plecare 7 ore !!!

Acest fenomen destul de rar de "ploaie inghetata" afecteaza serios zborurile.
S-ar putea pana diseara sa mai fie anulate si altele curse.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mier 01 Dec 2010, 17:39

Nu mai repetati, va rog, tampenia asta cu "ploaie inghetata". Toate televiziunile au tradus aiurea "freezing rain". Termenul corect este "ploaie care ingheata". Sunt picaturi de apa supraracita, mult sub 0 grade Celsius, dar inca in stare lichida din cauza lipsei nucleelor de inghetare. Picaturile cad pe sol si ingheata imediat pe obiectele pe care ajung. Fenomenul este a pain in the ass pentru aviatie...
Fenomenul are loc in momentul in care o masa de aer rece, mai grea, intra pe sub o masa de aer cald incarcat de umiditate. Ploaia care cade din straturile de nori care se produc in masa de aer cald impinsa in sus de cea rece trece prin masa de aer rece aflata sub ea si se supraracesc dar nu se transforma in fulgi de zapada in lipsa unor nuclee de solidificare (praf etc.) Si ajung pe sol supraracite. Cam asta ar fi, in mod simplist, situatia.

In concluzie hai sa zicem macar noi, aici, corect: PLOAIE CARE INGHEATA.

Ultima editare efectuata de catre propellerdream in Mier 01 Dec 2010, 20:30, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
JAMS
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 10/09/2009

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mier 01 Dec 2010, 20:28

Multumim propeller pentru aceasta lectie de limba engleza si meteorologie plina de substanta, asa cum ne-ai obisnuit.
Sus In jos
Miță_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 222
Varsta : 21
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mier 01 Dec 2010, 22:59

Titlu: ULTIMA ORĂ: 81 de zboruri sunt anulate pe aeroporturile din București
Sursa: www.evz.ro
Autor: Ciprian Mailat, Teodora Vasalca
Data: 01.12.2010

Citat :
Zeci de curse interne și externe au fost anulate pe Aeroportul Henri Coandă - Otopeni, iar 19 au întârzieri, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, potrivit reprezentanților Companiei Aeroporturi București. Cea mai afectată companie este TAROM, majoritatea zborurilor fiind anulate.

Astfel, la ora actuală, pe Aeroportul Henri Coandă sunt anulate 37 de zboruri care trebuiau să plece astăzi, alte 38 curse ce urmau să aterizeze fiind și ele anulate. Și pe aeroportul Aurel Vlaicu - Băneasa șase curse au fost anulate, transmite Agerpres.
Situația curentă a curselor de pe Aeroportul Henri Coandă o puteți vedea aici.

Anulările sunt cauzate de fenomenul "freezing rain", prin care ploaia îngheață la contactul cu aeronavele, care nu pot fi dezghețate prin procedura normală de degivrare și, în consecință, nu pot decola sau ateriza în condiții de siguranță.
Situația s-a înrăutățit, dat fiind că după-amiază 16 curse de pe Aeroportul "Henri Coandă" erau anulate și alte patru de la Băneasa. Multe alte zboruri aveau întârzieri de până la șapte ore, a declarat atunci Valentin Iordache, purtătorul de cuvânt al aeroportului "Henri Coandă".
Potrivit acestuia, situația este excepțională și "nu poate fi imputată nicio vină aeroportului sau companiilor aeriene".
Reprogramare la alte zboruri
"Condițiile meteo nefavorabile au impus necesitatea degivrării tuturor avioanelor, proces ce se desfășoară anevoios, din cauza depunerii continue a unui strat de gheață pe fuselajul aeronavelor", se menționează într-un comunicat al Tarom.

Compania precizează că toți pasagerii curselor care înregistrează întârzieri beneficiază de asistență pe durata așteptării lor în aeroport, iar pasagerii curselor care au fost anulate vor fi reprogramați pe următoarele zboruri.

Pentru informații legate de situația zborurilor, pasagerii pot apela numerele de telefon Call Center TAROM: 9361 (valabil pentru apeluri din București); 021.204.64.64; 021.303.44.00 și 021.303.44.44
Printre cursele anulate se află:

RO 621/622 București – Oradea – București
RO 631/632 București – Satu Mare – București
RO 271/272 București – Atena – București
RO 351/352 București – Zurich – București
RO 701/702 București – Iași – București
RO 641/642 București – Cluj – București
RO 261/262 București – Instanbul – București
RO 723/724 București – Sibiu – București
RO 315/316 Sibiu – Munchen – Sibiu
Contravaloarea biletului, returnată
Tot din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile din București, compania aeriană low-cost Wizz Air a fost nevoită să anuleze astăzi zborurile spre Roma Ciampino, Londra Luton și Bruxelles Charleroi, a anunțat operatorul într-un comunicat, citat de Agerpres.

De asemenea, Wizz Air a fost nevoită să reprogrameze cursa București-Pisa-București pentru dimineața zilei de 2 decembrie.

Compania informează că pasagerilor li s-au oferit vouchere pentru alimente și apă și sunt tratați în conformitate cu regulamentele în vigoare. Acestora li se oferă posibilitatea de a rezerva un loc pentru zboruri alternative în limita locurilor disponibile sau, dacă solicită, li se returnează contravaloarea biletului. Totodată, Wizz Air asigură gratuit cazarea peste noapte a pasagerilor care necesită acest serviciu.

Pasagerii pot afla ultimele date disponibile prin intermediul site-ului wizzair.com.

Cei direct vizați de aceste evenimente sunt informați prin e-mail și sms, se arată în comunicat. De asemenea, compania încearcă să activeze un serviciu on-line gratuit, prin care pasagerii afectați își pot rezerva un nou loc pe zborurile următoare.
De asemenea, compania Carpatair, care opera de pe aeroportul Otopeni, a anulat cursa București - Timișoara, potrivit Agerpres.
Ninsorile închid aeroporturi din Europa
Ninsorile abundente și temperaturile sub zero grade din Europa Occidentală au condus miercuri la închiderea a cel puțin patru aeroporturi, printre care și aeroportul Gatwick, unul din cele mai aglomerate aeroporturi din Marea Britanie.

Aeroportul din Edinburgh (Scoția), Lyon-Bron (sud-estul Franței), Geneva (al doilea mare aeroport din Elveția) și aeroportul Gatwick, care deservește regiunea Londrei au fost închise, pistele fiind acoperite de zăpadă. De asemenea, Autoritatea europeană de control a traficului aerian (Eurocontrol) a raportat întârzieri masive la aeroportul Tegel din Berlin și în nordul Spaniei.
Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 04 Dec 2010, 13:15

Greva controlorilor de trafic din Spania afecteaza si zborurile Tarom.
Au fost anulate azi cursele RO415/416 (MAD), RO413/414(MAD) si RO421/422 (BCN).
De asemenea pe Barajas este blocata aeronava YR-BGH care trebuia sa se intoarca azi-noapte (RO414).
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Mar 14 Dec 2010, 16:24

Titlu: Tarom anuleaza zborurile de miercuri spre Grecia ca urmare a grevei controlorilor de trafic
Sursa: dailybusiness
Autor: ***
Data: 14.12.2010

Citat :
Compania aeriana Tarom a anuntat marti ca va anula miercuri, 15 decembrie, cursele intre Romania si Grecia din cauza grevei controlorilor de trafic aerian din Grecia.
Astfel, cursele Bucuresti - Atena - Bucuresti si Bucuresti - Salonic - Bucuresti de maine (miercuri, n.r.), au fost anulate, au transmis reprezentantii Tarom.

Compania Nationala de Transporturi Aeriene Romane Tarom isi desfasoara activitatea sub autoritatea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii si este membra a Aliantei SkyTeam din 25 iunie 2010.

Cu o cifra de afaceri de 191,4 milioane de euro in 2009, Tarom este transportatorul national al Romaniei, membru al Asociatiei Internationale a Transportatorilor Aerieni (IATA) din anul 1993 si al Asociatiei Companiilor Aeriene Europene (AEA) din anul 2000.

In sezonul de iarna 2010 - 2011, compania opereaza in 49 de destinatii, acoperind tari din Europa, Africa de Nord si Orientul Mijlociu.

In primele 7 luni ale anului 2010, compania Tarom a transportat peste 1,12 milioane de pasageri iar gradul mediu de incarcare a fost de 61%, in crestere cu peste 8 puncte fata de perioada similara a anului trecut.

Pentru anul 2010, Tarom estimeaza peste 2 milioane de pasageri transportati si un grad de incarcare de peste 60%.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1059
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 10:42

Cum ar fi Smile. Atentie sunt edit, tin sa precizez, la sugestia Virusului Smile

Sau

Fotografiile apartin lui Florian Kondziela si Klaus Ecker

Ultima editare efectuata de catre atr_42_500 in Joi 16 Dec 2010, 11:05, editata de 4 ori
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 10:50

gogule, vezi ca unii or sa te creada! study nice job oricum Smile
Sus In jos
Voicu
Moderator

Numarul mesajelor : 2371
Varsta : 54
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Joi 16 Dec 2010, 11:53

Frumos " edit "...... Wink
adevarul ca nu ar arata rau asa...... Twisted Evil
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Astazi la 20:00

Sus In jos

Tarom (RO / ROT)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 36 din 39Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37, 38, 39  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: