AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Tarom (RO / ROT)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 21 ... 39  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 18 Ian 2009, 20:59

Tarom a comandat doar 2 Boeing-uri 737-800?
Dar buna intrebare ATR-72 cand vor sosi?
Sus In jos
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 18 Ian 2009, 21:17

wizz air captain a scris:
Tarom a comandat doar 2 Boeing-uri 737-800?
Dar buna intrebare ATR-72 cand vor sosi?

Tarom are deja 2 Boeing 737-800
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 82
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Dum 18 Ian 2009, 23:54

Tocmai am aterizat acum 1h30 la Timisoara cu YR-BGR (738). Sunt impresionat de confortul sporit al pasagerului la Economy ... scaune Recaro foarte confortabile si un pitch mai bun decat la 737 sau 733 plus Flight Enterntainment de la Rockwell Collins, acelasi sistem cu cel instalat si pe A318. Keep up the good work TAROM.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 12:49

Vesti mari la Tarom.Inca nu pot sa garantez pentru ele dar se pare ca vor veni 4 Atr-72 nu doua si in plus fata de astea am auzit ca ar mai cumpara Taromul doua Airbus A320.Sursa este din Tarom dar nu stiu cat de sigura e.
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 22
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 20:06

Mengelaus a scris:
Vesti mari la Tarom.Inca nu pot sa garantez pentru ele dar se pare ca vor veni 4 Atr-72 nu doua si in plus fata de astea am auzit ca ar mai cumpara Taromul doua Airbus A320.Sursa este din Tarom dar nu stiu cat de sigura e.

hey, am o intrebare Question

Atr-urile noi le vor inlocui pe cele vechi ? Sau celelalte vor ramane ?

A320-urile mi se par nefolositoare considerand cerintele ROT/Romania... daar... este o (posibila) achizitie interesanta Laughing Tarom-ul clar va avea o flota diversificata si interesanta !
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 20:29

Nu, nu am auzit sa spuna ceva tehnicii cum ca s-ar inlocui ATR-urile vechi.Vor merge in paralel.Oricum la cat de nehotarati sunt cei din conducere, nu se stie niciodata.

"Tarom-ul clar va avea o flota diversificata si interesanta !"

Prea diversificata zic eu, pentru o companie asa mica.Consuma destul de multe resurse avioane asa diferite.Mai bine se axau doar pe Boeing sau pe Airbus.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4327
Varsta : 39
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 20:35

Nu stiu cat de fericita e ideea unei flote pestrite, economic vorbind cel mai bine era daca avea 2 tipuri de avioane: B737 si ATR42. Nu vad rostul si unor A320, numai pentru diverisificare? O flota compacta e mai eficient de intretinut, oamenii de la maintenance, personal navigant si tot ce presupune sa fie calificat pe un anume tip de aeronava.

Acuma sa ma lamureasca cineva: un pilot de A318 poate pilota A320 ? idem la ATR42 pe 72?

Din punct de vedere al spotterului e numai de bine Very Happy vede si el varietate, de ce nu?
Sus In jos
llobregat
Membru activ

Numarul mesajelor : 756
Varsta : 25
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 20:59

la ATR42/72 se poate cu acelasi typerating pare-mi-se
La A318 nu, dar exista o licenta comuna pentru A319/20/21.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Edi
Membru activ

Numarul mesajelor : 711
Varsta : 46
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 21:15

gabi-737 a scris:
un pilot de A318 poate pilota A320 ?
llobregat a scris:
La A318 nu, dar exista o licenta comuna pentru A319/20/21.
Eu așa știam că da. Dar când am văzut răspunsul lui llobregat am început să am îndoieli despre propriile cunoștințe (ceea ce, în general vorbind, nu e bine). Așa că am verificat și se pare că am dreptate:

Airbus a scris:
Pilots can fly the A318, A319, A320 and A321 with a single type rating thanks to their identical cockpits and operating procedures. This means that an A320 Family-qualified pilot can step into any of the four aircraft at any time – allowing airlines with multiple Family versions to schedule the aircraft best matched to passenger bookings [...]
Sursa: Airbus.

La ATR confirm același "type rating".
Sursa: Flightglobal.

Edi
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 21:38

Mengelaus a scris:

Eu sper ca Tarom sa se gandeasca sa ia vreo 4 Dash 8 , 4 Embraer 195 si cel putin 2 Bae 146-300 ca e plin netul de anunturi de aeronave disponibile !

Ar trebui sa va avertizez ca glumesc. Adevarul este insa ca sunt de-a dreptul revoltat !!!

Sa o luam pe rand :
- 7 mil de euro vara trecuta pe D check la cele doua A310-325 care se dovedesc a fi orice numai eficiente nu , avand in vedere la ce le foloseste Tarom.
- macar 1 milion de euro pe luna lease la cele trei 737-800 de 189 seats , cu o eficienta indoielnica

Chiar nu este nimeni cu cap la Tarom ? Chiar nu e nimeni cu cap pe la MT sa ii ia la intrebari pe cei de la Tarom? Daca nu sunt cumva doar zvonuri , achizitionarea celor 4 ATR-72 (cred ca singura masura utila) ALATURI de 2 A320 si PASTRAREA in aceste conditii in flota a ATR 42-500 si B737-300 e o dovada ca la Tarom IDIOTII sunt la ei acasa ! Imi cer scuze pentru termen , administratorii pot cenzura expresia , dar opinia mea asta ramane .

Confidentialitatea ma face sa nu va pot spune inca prin ce experienta am trecut zilele astea cu un Departament al Tarom , unul din cele care ar trebui sa gandeasca pozitiv si sa aduca bani companiei . E ULUITOR cata prostie si cata incompetenta !
Sus In jos
llobregat
Membru activ

Numarul mesajelor : 756
Varsta : 25
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 22:14

Scuze, am fost indus in "ieroare" de faptul ca pe site-ul Pan Am Training scria type rating a319/320/321 si de aia am crezut ca e separat. Mea culpa bounce
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 23:08

Anu asta presimt ca vine si un 767..e destul sa zic presimt Very Happy
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Vin 23 Ian 2009, 23:11

La Tarom?? affraid Aia ar fi o treaba faina Smile
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 22
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 00:43

Mengelaus a scris:
La Tarom?? affraid Aia ar fi o treaba faina Smile

hmm... nu stiu ce sa zic... un 767 ar fi profitabil ? sincer nu cred ... mi se pare la fel de profitabil in cazul ROT ca si un singur A310.
Sus In jos
lyonezul
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 45
Varsta : 32
Localizare : BUH
Data de inscriere : 10/05/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 10:47

AndreiC a scris:
Anu asta presimt ca vine si un 767..e destul sa zic presimt Very Happy

Sper ca AndreiC glumeste:) 767-le ar fi cireasa de pe tort! ... dar nu cred ca este o idee buna!
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 11:15

Eu cred ca noi (unii dintre noi) degeaba ne lamentam, dezbatem si rasdezbatem ce face Tarom, atata vreme cat e companie de STAT, cat salariile enorme nu au nici o legatura cu competenta si eficienta....

Voi credeti ca exista vreun ecou a ceea ce vorbim aici? Nu zic sa nu mai vorbim pe tema asta, dar ramane intre noi Very Happy

Cineva zicea de 767...eu mai demult visam la 330 pentru reluarea zborurilor transatlantice, dar ce influenta are Romania in lume cand tari mai importante (din punctul de vedere al Europei) renunta la zborurile long-haul sau le reduc, ungurii au cam "scapat" de 767 ( mai au doar un 762 HA-LHB) si nu tin minte sa le fi inlocuit cu altele?

Din pacate suntem prea mici si neinsemnati ca sa avem un cuvant de spus (deocamdata Laughing ) pe plan mondial, asa ca ramanem cu cursele clasice si eventual altele in zona cu noile aparate achizitionate.
Sus In jos
arianne
Moderator

Numarul mesajelor : 2723
Varsta : 24
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 11:28

Parerea mea: odata cu marirea flotei ar trebui sa se faca destinatii noi. Niste ATR-72 sau chiar Dash 8, daca vor jet-uri Avro RJ ar fi foarte profitabile pe rute in Balcani, si anume Zagreb, Belgrad, Skopje, Podgorica, eventual charter-uri pe coasta croata vara - Dubrovnik, Rijeka, Split. Insa poate e cazul de asemenea sa isi dezvolte legaturile in Orientul Apropiat. Erevan, Ankara, T'bilisi ar putea merge bine. Ungurii au destinatii in Balcani foarte profitabile. Poate ca si reluarea AMS ar fi o idee buna. Eu zic ca rutele transatlantice si transcontinentale nu pot avea succes just yet, vorba lui gabi suntem prea mici.

Aici m-am bazat pe o scadere drastica a preturilor - nu se mai poate asa, nu te poti astepta de la lume sa plateasca 700€ pe BRU-OTP (cu banii aia te duci in USA), cu 2 saptamani in avans, si in special pe zboruri in Estul Europei.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 12:00

Sugestia mea..daca nu stiti totul 100%, nu va mai bagati sa spuneti ce sa faca compania etc..
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 12:22

Sugestia mea...
1. Daca stii mai multe spune-ne si noua.Doar sa insinuezi ca stii ceva nu ne ajuta nici pe noi nici pe tine.Eu cum aflu ceva spun specificand bineinteles daca e stire sigura sau nu.Daca e ceva ce nu vreau sa spun nu aduc numai insinuari si apoi imi vad de treaba.Nu spun nimic si gata.
2. Aici e un forum.Adica lumea vorbeste si are voie sa vorbeasca orice ii trece prin cap atata vreme cat nu incalca regulile.Dupa cum bine stii e sportul national al romanilor.Numai ca eu cred ca vorbim mai bine decat altii Smile
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 12:30

AndreiC a scris:
Sugestia mea..daca nu stiti totul 100%, nu va mai bagati sa spuneti ce sa faca compania etc..
Ai cumva impresia ca cineva de aici stie 100% despre ceva??? (Tarom in speta) Very Happy
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 13:45

AndreiC a scris:

De ce sa nu ne bagam , AndreiC? Poate ar fi mai bine sa practicam ceva de genul "Dormi linistit , Tarom lucreaza pentru tine " , nu? Vorba lui gabi_737 , tu crezi cumva ca cei de la Tarom chiar stiu ce fac? E 1.02.09 , in doua luni e sezonul de vara , au adus TREI 737-800 platite (sunt absolut convins) EXTREM de generos. Intrebarea mea (si a altora) este : PENTRU CE?? Pentru crestere de la 4 la 5/7 a frecventei pe VLC ? pentru anularea CLJ-FRA? (si pierderea sloturilor , probabil) Pentru downgrade ul la SBZ-MUc de la 318 la AT5? Ca sa inlocuiasca vechile 310? Si atunci de ce cu numai un an in urma dadeau 7 mil de euro pe check??
Oare nu vezi ca singura strategie a Tarom este "no strategy"???
Spunea cineva de destinati precum Erevan , Ankara , Tbilisi. Pentru aia e nevoie de inovatie si de codesahre cu AFKL , cu DL , cu cineva. Ca doar nu crede cineva ca o sa umpli un 737-800 cu 180 de pax point to point? E in stare Tarom de asa ceva? Ma indoiesc !
Asa ca , AndreiC , eu o sa "ma bag" in continuare !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 14:25

@CalinCLJ Ti-am spus si pe privat sa folosesti un ton mai relaxat si ti-am expus si motivele mi se pare absurd sa transformam acest topic in ragnetele de nervi ale unora care pur si simplu considera presa o entritate suprema..... Ai spus o data, ai mai reppetat odat acelasi lucru, am priceput si TE ROG SA PREZINTI UN COMPORTAMENT ADECVAT. Unii in calitate de angajati care poate ca pun si suflet in companie nu sunt atat de revoltati ca si tine....

Forumul acesta este despre spotting si aviatie si nu despre Tarom si nici politica financiara nu le-o facem noi si nici Raportul de Audit nu l-am vazut ca sa vedem daca ceeea ce scrie in presa este adevarat sau nu!!!! sau este inventia unei minti bolnave care crede ca aviatia ii ceva asemanator cu matreata ( by Virusu ).....

@CalinCLJ Daca ai ceva concludent postezi daca nu te rog sa nu mai te repeti in speranta ca dade dade va continua cineva revolta ......

Regulament : 2.9 si 2.11 !!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 15:06

CalinCLJ a scris:
AndreiC a scris:

De ce sa nu ne bagam , AndreiC? Poate ar fi mai bine sa practicam ceva de genul "Dormi linistit , Tarom lucreaza pentru tine " , nu? Vorba lui gabi_737 , tu crezi cumva ca cei de la Tarom chiar stiu ce fac? E 1.02.09 , in doua luni e sezonul de vara , au adus TREI 737-800 platite (sunt absolut convins) EXTREM de generos. Intrebarea mea (si a altora) este : PENTRU CE?? Pentru crestere de la 4 la 5/7 a frecventei pe VLC ? pentru anularea CLJ-FRA? (si pierderea sloturilor , probabil) Pentru downgrade ul la SBZ-MUc de la 318 la AT5? Ca sa inlocuiasca vechile 310? Si atunci de ce cu numai un an in urma dadeau 7 mil de euro pe check??
Oare nu vezi ca singura strategie a Tarom este "no strategy"???
Spunea cineva de destinati precum Erevan , Ankara , Tbilisi. Pentru aia e nevoie de inovatie si de codesahre cu AFKL , cu DL , cu cineva. Ca doar nu crede cineva ca o sa umpli un 737-800 cu 180 de pax point to point? E in stare Tarom de asa ceva? Ma indoiesc !
Asa ca , AndreiC , eu o sa "ma bag" in continuare !
Se pare ca mi-ai ignorat postul..stii cumva mai bine decat cei de la Tarom ce planuri au sau de ce au facut lucrurile x,y, si z?

E ca la metrou, se plang toti MAMA Bai frate ce a intarziat metroul asta..incredibil ce nesimtiti si din astea..poate ei chiar au un motiv..s-a intamplat ceva..au fost nevoiti sa opreasca intre statii

Incredibila tara asta..
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 16:06

"Se pare ca mi-ai ignorat postul.."

AndreiC si tu ai ignorat postul meu
Daca stii ceva spune-ne si noua si nu ne mai fierbe.Pe unii ne intereseaza in mod direct(cum as fi eu care lucrez la ei).Pentru restul as da quote de la mesajul meu de mai sus... Razz

p.s Haideti va rog sa vorbim civilizat si sa nu tipam pe aici.Nu vreau, doamne fereste, sa se inchida si topicul asta.
p.s 2 CalinCLJ daca ai avut o problema cu un departament al Taromului de ce nu faci o reclamatie si o trimiti la Relatii cu Clientii?Din cate am vazut cei de acolo chiar se ocupa de treburile astea...
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Sam 24 Ian 2009, 16:32

kkk a scris:
@CalinCLJ Ti-am spus si pe privat sa folosesti un ton mai relaxat si ti-am expus si motivele mi se pare absurd sa transformam acest topic in ragnetele de nervi ale unora care pur si simplu considera presa o entritate suprema..... Ai spus o data, ai mai reppetat odat acelasi lucru, am priceput si TE ROG SA PREZINTI UN COMPORTAMENT ADECVAT. Unii in calitate de angajati care poate ca pun si suflet in companie nu sunt atat de revoltati ca si tine....

Forumul acesta este despre spotting si aviatie si nu despre Tarom si nici politica financiara nu le-o facem noi si nici Raportul de Audit nu l-am vazut ca sa vedem daca ceeea ce scrie in presa este adevarat sau nu!!!! sau este inventia unei minti bolnave care crede ca aviatia ii ceva asemanator cu matreata ( by Virusu ).....

@CalinCLJ Daca ai ceva concludent postezi daca nu te rog sa nu mai te repeti in speranta ca dade dade va continua cineva revolta ......

Regulament : 2.9 si 2.11 !!!

Gata , am priceput , sorry pentru vehementa !
Poate e si urmare a felului "transparent" in care aflam lucrurile de la Tarom.
Oricum , imi cer scuze celor care s-au simtit lezati !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Astazi la 00:19

Sus In jos

Tarom (RO / ROT)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 39Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 21 ... 39  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: