AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

YR-BGC de la Tarom e distrus

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Dum 30 Dec 2007, 23:56

Pacat de jucarie, ca era buna inca...

Si mai ales pacat pentru cosmarurile pe care le vor avea ocupantii cockpit-ului, cu o masina care le apare din ceata densa drept in fata, pe pista, si pe care nu o pot evita... desi trag mansa la refuz, sperand sa "sara" obstacolul la viteza maxima...

Am vazut filmul facut de pasagerul din dreptul aripii din dreapta, ar putea fara probleme purta titlul "clipe de cosmar" .

Fara sa ma erijez intr-o comisie de ancheta, sustin ca o (mare) parte din vina o au cei care nu indragesc si nu respecta aviatia si tot ceea ce tine de ea. Cei care nu au invatat inca (desi au fost la un pas sa invete chiar pe pielea lor) ca in aviatie e suficienta o singura "coborare a garzii", o greseala sau o minimalizare a posibilelor consecinte ale oricarei actiuni sau decizii. Inteleg, cand au auzit motoarele in forta ale avionului, poate nu au mai avut timp sa se gandeasca sa ia si masina de pe pista, dar ... ce cauta masina acolo anyway?

Cand eram mic, tatal meu m-a dus de cateva ori sa vad pista, dar nu aveam indrazneala sa pun pasul pe ea, pista nu era pentru mine, ci pentru marile pasari albe care frematau dornice de zbor sau care se intorceau obosite dupa un lung drum. Eu atunci aveam cativa anisori, si acum, dupa atatia ani, ma intreb: oare oamenii mari nu realizeaza ceea ce eu realizasem la acea varsta? Sa ne aducem aminte de "atacul" celor doi de la Al-Qaeda - Catavencu asupra aeroportului Baneasa? Chiar citind articolul lor, m-am ingrozit la gandul ca oricine poate "dezonora" acel loc, PISTA, poate singurul cu adevarat dedicat acestor masinarii minunate - avioanele.
Mi-as dori ca toti oamenii, in special cei care considera ca dupa un accident de avion mergi la Udriste sau la prima sectie de politie sa-ti dea "dovada de reparatie", sa inapoieze aviatiei respectul si admiratia pe care le merita, sa realizeze ca nimic nu trebuie lasat la voia intamplarii in aceasta lume minunata dar totusi neiertatoare...
Accident nefericit sau grava eroare umana, slava Cerului ca toti pasagerii si echipajul sunt teferi si ca putem spune ca acest incident s-a terminat totusi intr-un mod fericit.

Intr-un fel, imi era draga aeronava asta, purta exact initialele numelui meu...
RIP YR-BGC
Sus In jos
aegean
Membru activ

Numarul mesajelor : 844
Varsta : 36
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Lun 31 Dec 2007, 00:41

Bravo echipajului pentru ca a reusit sa fac fata cu brio acestui accident.Oricum cineva de la OTP a dat chix (scuzata fie-mi expresia !) rau de tot;pentru ca in conditii de vizibilitate redusa lipsa de comunicare "te lasa orb".
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1156
Varsta : 65
Localizare : Constanta (LRCK - CND)

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Lun 31 Dec 2007, 10:16

Cel mai mare aeroport din tara inca nu are radar de supraveghere la sol, mai ales ca ceata este destul de frecventa jumatate de an. Poate dupa acest nefericit incident autoritatile aeroportuare ar renunta la profituri si vor investi in safety
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Mier 02 Ian 2008, 10:14

ovidiu51 a scris:
...autoritatile aeroportuare ar renunta la profituri si vor investi in safety

Adica sa-si ia alarme noi la masinile de serviciu? Sau sa-si schimbe yalele de la birou? Cool
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 403
Varsta : 22
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Vin 04 Ian 2008, 15:23

ovidiu51 a scris:
Cel mai mare aeroport din tara inca nu are radar de supraveghere la sol, mai ales ca ceata este destul de frecventa jumatate de an. Poate dupa acest nefericit incident autoritatile aeroportuare ar renunta la profituri si vor investi in safety

oao... chiar e foarte nashpa dar oricum OTP-ul nu este un aeroport foarte mare ... dar daca o sa se terminte constructia intre 4-10 ani (cu tot ku timpul pana la inceperea constructiilor) sunt sigur ca o sa instaleze un radar de ground .

si am vazut pe NatGeographic sau pe Discovery un accident nu mai shtiu sigur daca a avut loc in Las Palmas sau Milan (la sol) unde dupa accident tot nu au instalat radarul urmand ca la urmatorul incident (minor de data aceasta) sa fie amendati si sa fie obligati sa instaleze radarul care am inteles este destul de scump .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Vin 04 Ian 2008, 16:10

laurus a scris:
ovidiu51 a scris:

oao... chiar e foarte nashpa dar oricum OTP-ul nu este un aeroport foarte mare ... dar daca o sa se terminte constructia intre 4-10 ani (cu tot ku timpul pana la inceperea constructiilor) sunt sigur ca o sa instaleze un radar de ground .

si am vazut pe NatGeographic sau pe Discovery un accident nu mai shtiu sigur daca a avut loc in Las Palmas sau Milan (la sol) unde dupa accident tot nu au instalat radarul urmand ca la urmatorul incident (minor de data aceasta) sa fie amendati si sa fie obligati sa instaleze radarul care am inteles este destul de scump .
Los Rodeos--KLM PanAm B747---collison on runway---583 dead---fog and old tower radar
Milano Linate-SAS MD87 parca..cu un private a/c--collision on runway---fog and mis coordination
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Vin 04 Ian 2008, 18:20

DA!!! si nu shtiu unde a mai avut loc un accident in care aparatul de radar (dupa multe certuri) a fost cumparat si lasat undeva sa puterezeasca pentru ca acele costuri de instalare erau prea scumpe ...
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 385
Varsta : 28
Data de inscriere : 07/01/2008

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Lun 07 Ian 2008, 21:43

ovidiu51 a scris:

La fel si cu accidentul acela grav cu ciocnirea pe pista a celor doua aeronave 747-400 de la PanAm repectiv KLM. Era o situatie asemanatoare in ceea ce privea fenemenele meteo. Si asemanea ca la noi, aeroportul nu era dotat cu echipament radar de sol.
Chiar mai rau...am aflat (de la documentarele de pe National Geographic) ca respectivul sistem radar era cumparat si tinut undeva la "uscat" in aeroport, acesta nefiind montat! Shocked
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Mar 08 Ian 2008, 20:42

Shocked
Citat :
La fel si cu accidentul acela grav cu ciocnirea pe pista a celor doua aeronave 747-400 de la PanAm repectiv KLM. Era o situatie asemanatoare in ceea ce privea fenemenele meteo. Si asemanea ca la noi, aeroportul nu era dotat cu echipament radar de sol.
Chiar mai rau...am aflat (de la documentarele de pe National Geographic) ca respectivul sistem radar era cumparat si tinut undeva la "uscat" in aeroport, acesta nefiind montat! Shocked

Dap am zis si eu de asta intr-un alt topic ... parca e vorba de Las Palmas nu? Smile

Aaaa si mai nou ... YR-BGC are titlurile sterse (desenul de pe coada si titlul Tarom) ... de ce??? E din cauza publicitatii negative???
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor : 4327
Varsta : 39
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Mier 09 Ian 2008, 16:33

O mica corectura,aeroportul cu pricina e tot in Spania,nu e Las Palmas ci Los Rodeos-Tenerife Norte(TFN/GCXO),iar avioanele implicate erau intradevar B747 dar seria100,pe vremea aia nu erau inca 400.Acolo problema coliziunii a fost o neintelegere,pilotii de pe KLM grabiti au inteles ca au verde la decolare,combinata cu ceata densa,probabil daca vizibilitatea era buna nu se intampla tragedia...cu sau fara radar de sol.
La BUH situatia e diferita,dar cred ca la baza tot COMUNICAREA e factorul principal.Bine ca au scapat fara probleme oamenii din avion.
Referitor la ce spune Orban....el spune multe...doar e politician...
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Mier 09 Ian 2008, 17:19

acu o chestie f f f interesanta si nu sunt sigur !!! dar se pare ca pe inregistrarile din turn se auzea o voce feminina care spunea ceva de genul : ,,Ah ! Am uitat de masina! " nu stiu sigur , repet . abia astept sa se elibereze si publicului casetele cu inregistrarile .... Chiar nu stiu sigur si aceasta declaratie mi se pare cam trasa de par ... stie cineva ceva?

aaa si scz ptr ca am zis Las Palmas Smile) Los Rodeos e intr-adevar locul accidentului.
Sus In jos
zapacitu
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 158
Data de inscriere : 28/04/2008

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Mier 27 Aug 2008, 15:49

Ieri circulam cu masina pe E60, dinspre Oradea spre Cluj; la aprox 20-30 de CJ m-am intersectat cu un transport agabaritic - un sfert de fuselaj de B737 pe trailer. Era portiunea superioara a jumatatii frontale. Se ghicea jumatatea de sus a inscrisului "TAROM", nu cu albastru ci cu un alb mai inchis decat restul - fusese sters in prealabil.

O fi o bucata din epava lui BGC? Si daca da unde o duc si de ce?
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1156
Varsta : 65
Localizare : Constanta (LRCK - CND)

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Mier 27 Aug 2008, 23:35

Interesanta informatie, chiar nu avem nici un forumist de la tarom sa ne lamureasca ce se intampla?
Sus In jos
claudiup
Membru activ

Numarul mesajelor : 973
Varsta : 34
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Vin 31 Oct 2008, 14:48

stergerea logourilor de pe fuselaj a fost una dintre primele masuri luate de Tarom. Era riscant pt imaginea companiei, mai ales ca vina nu le-a apartinut...
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200

Numarul mesajelor : 232
Varsta : 43
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Mier 19 Noi 2008, 10:57

se pare ca am aflat unde a ajuns YR-BGC. va ajunge simulator

Ultima editare efectuata de catre Quebec in Mier 19 Noi 2008, 11:00, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.greencats.ro
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 34
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Mier 19 Noi 2008, 10:59

Sad Macar nu va ajunge la fier vechi.Intotdeauna ma doare inima cand se intampla ceva cu un avion Sad
Sus In jos
eugen
Membru activ

Numarul mesajelor : 3371
Varsta : 42
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Joi 27 Noi 2008, 10:48

Am participat ieri la un targ (Ecomediu) si am vazut aceste doua poze, la o firma ce se ocupa cu inlaturarea urmarilor poluarilor accidentale.

Ultima editare efectuata de catre dylan in Joi 27 Noi 2008, 12:54, editata de 1 ori (Motiv : Introdus fotografiile la dimensiunile std (800x600))
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 752
Varsta : 49
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: BGC END   Joi 18 Dec 2008, 08:45

BGC a fost scos din uz dupa aceea si taiat cu flexul. poze cu gramada de resturi nu cred ca intereseaza pe nimeni. Crying or Very sad
Sus In jos
Vali Teodorescu
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/03/2015

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Vin 13 Mar 2015, 23:18

Nu l-a taiat nimeni cu flexul, corpul fara planuri a ajuns simulator de zbor in germania
Brgds
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: YR-BGC de la Tarom e distrus   Astazi la 15:40

Sus In jos

YR-BGC de la Tarom e distrus
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre coafuri si ingrijirea parului -2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum