AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiți | 

We have a bomb on board

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
bobocell
Membru activ

Numarul mesajelor : 442
Varsta : 27
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

MesajSubiect: We have a bomb on board   Lun 22 Dec 2008, 17:14

,,Un avion al companiei aeriene Aeroflot, care se deplasa spre Moscova, a aterizat de urgență la Atena, după ce compania a primit o amenințare anonimă cu bombă, a anunțat Reuters. Este vorba de zborul SU 296 care a decolat de la Atena la ora 13:10.

"Avionul a aterizat în siguranță în urmă cu câteva minute, iar pasagerii au fost evacuați imediat", a declarat un oficial al aeroportului din Atena.

Aparatul de zbor de tip Airbus A-319, cu 49 de pasageri la bord, era în zbor de aproximativ o oră, când a primit amenințarea cu bombă, a spus purtătorul de cuvânt al Aeroflot din Moscova, Irina Dannenberg.

Oficialii aeroportului din Atena au anunțat că, în acest moment, sunt în desfășurare operațiunile de căutare a materialelor explozibile. "Un bărbat necunoscut a spus la telefon că este o bombă la bordul avionului Aeroflot care efectuează cursa Atena-Moscova", a spus un oficial al aeroportului din capitala Greciei, adăugând că "i-am comunicat pilotului să se întoarcă la Atena pentru verificări. Avionul era în apropierea graniței cu Turcia în acel moment".

Zborul este programat pentru a decola spre Moscova la ora 00:20
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: We have a bomb on board   Mar 23 Dec 2008, 13:35

am citit si eu stirea asta si mi se pare un pic ciudat. nu vreau sa fac pe intresantul insa ori nu se spune totul ori mi se pare o reactie usor exagerata.

alarmele astea cu bomba sunt tratate cu aterizarea imediata numai daca sunt considerate credibile. pentru asta e nevoie de o evidenta, de genul a unui obiect suspect gasit la bord, o trimitere exacta la un anumit pasager, etc etc.
altfel, sunt considerate alarme, necredibile, si se continua drumul, mai ales daca nu mai este mult pana la destinatie, unde se va verifica avionul.
astfel de telefoane se primesc aproape zilnic in toata lumea. companiile serioase au un departament de specialitate care informeaza autoritatile si decid impreuna cum anume se va trata amenintarea in cauza. de cele mai multe ori, pasageri si nici macar tot echipajul nu afla ca s-a primit o amenintare, decat daca este ceva serios.

Ultima editare efectuata de catre Boeing777-300 in Mar 23 Dec 2008, 18:31, editata de 1 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 35
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: We have a bomb on board   Mar 23 Dec 2008, 16:01

Mi se pare o procedura extrem de riscanta cea pe care ai descris-o tu.Si cum isi dau seama oamenii din acel birou daca e amenintare falsa sau nu?Dupa tonul vocii?, dupa detaliile pe care le da persoana care suna?
E o treaba si asta, sa-ti asumi tu raspunderea pentru vietile pasagerilor dintr-un avion intreg.
Daca suna cineva si spune ca e o bomba in avionul cutare si inchide?Cum isi dau seama daca e amenintare falsa sau nu?

Eu stiam ca se procedeaza ca in cazul oricaror amenintari cu bomba.Adica se iau in serios pana la proba contrarie, si se iau toate masurile cuvenite.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf

Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

MesajSubiect: Re: We have a bomb on board   Mar 23 Dec 2008, 18:24

acum ca esti de acord sau nu cu procedura, asta e la latitudinea ta. eu ti-am spus cum se intampla, in general, cu mentiunea ca fiecare companie si tara au particularitatile lor in a trata aceste amenintari. sunt proceduri si modalitati specifice pentru evaluarea fiecarei amenintari de genul acesta, de catre factorii de decizie. normal ca acestea nu se dau publicitatii si e lesne de inteles de ce.

hai sa analizam ce se spune in textul intial ca sa explic de ce am zis ca mi se pare un pic ciudat.
stirea in cauza zice ca avionul decolase de la Atena spre Moscova si era in zbor de o ora deja fiind la granita cu Turcia. in mod cert avea un alt aeroport mai aproape decat atena insa s-a intors de unde plecase petrecand in zbor in mod logic o alta ora! deci, care a fost logica? daca era asa de serios de ce nu a aterizat imediat pe alt aeroport?
in timpul asta se putea intampla orice daca se afla o bomba la bord.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf

Numarul mesajelor : 4084
Varsta : 35
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MesajSubiect: Re: We have a bomb on board   Mar 23 Dec 2008, 22:24

Aici tind sa-ti dau dreptate, sigur ar fi gasit un aeroport mai aproape.

Apropo de proceduri, stiu ca cea standard in Romania pentru anunturi cu bomba este luarea anuntului in serios.Am sa ma interesez si sper sa si aflu cum e in aviatie la noi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: We have a bomb on board   

Sus In jos

We have a bomb on board
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum se curata... ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-