AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

BN-2 Islander YR-BNK

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Virusu
Moderator

Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 31
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MesajSubiect: BN-2 Islander YR-BNK   Sam 29 Noi 2008, 11:35

are cineva idee cum era vopsit acest avion in momentul in care a fugit din tara? eventual o poza cu el, sau cu unul cu o schema de vopsire similara... cine il opera? aviasanul, utilitara? orice informatie e bine venita...
am nevoie de acestea intrucat as vrea sa ii fac macheta si chiar nu stiu cu ce sa incep....
multumesc mult
Sus In jos
retro
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 156
Varsta : 42
Localizare : CRAIOVA
Data de inscriere : 21/04/2008

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Sam 29 Noi 2008, 12:37

Acum lucrez si eu la acelasi kit.
Desi caut de luni de zile informatii, nu am gasit prea multe.
Cu BNK sunt doar pozele de pe cartula, doua, una lamureste in mod clar forma botului (suna cam rau, nu?).
In povestea fugii http://s188567700.online.de/CMS/index.php?option=com_content&task=view&id=187&Itemid=47
se spune despre faptul ca avea vopsite cruci rosii, astfel ca era in dotarea Aviasanului. Aviasanul avea avioanele vopsite in alb cu rosu.
Ca variante de vopsire alb cu rosu, apar doua fotografii cu un BN2 in Istoria Aviatiei si una in enciclopedia lui Zaganescu. Apar semne de intrebare referitoare la vopsirea aripilor ( extrados-zona motoare, dispunerea inmatricularii, a insemnelor aviasan, bord de atac). Tot pe cartula apare si macheta unui BN2 in varianta alb cu rosu, in pozele de la Puciosa(este mic intr-un colt Very Happy ).
Alte intrebari sunt legate de interior: cum erau dispuse targile/targa pentru transport pacienti, din cele patru randuri de banchete cate erau pastrate, chiar culoarea interiorului ( in prospectul kit-ului se da o culoare, in alte fotografii cu interiorul BN2 apar si alte culori ) si a bordului ( negru in prospect , gri in fotografii).
Kit-ul are o mare problema cu stalpii de armare a fuselajului, trebuie mult redusi, sunt foarte proeminenti. Niturile sunt dispuse cam fantezist. Pe bot, in fata cabinei de pilotaj, trebuie gravat un panou oval pe care kit-ul nu-l are s.a.m.d.
De ajutor mi-a fost Ovidiu. El mi-a zis ca BN2 putea fi dotat cu doua targi, accesul acestora facindu-se pe ultima usa din stanga.
Cam atat pentru moment. BN2 ar merita un topic separat; este dupa Iak52 cel mai produs avion in Romania si unele surse indica chiar productia actuala a lui la Romaero ( ultimul a fost livrat in mai 2008!!!!!). Stie cineva mai multe?

Am uitat sa punctez ca referirile mele se refera la kit-ul Airfix. Nu cunosc existenta unui al kit BN2, dar nu se stie... Smile
Sus In jos
gaudi
Membru activ

Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Sam 29 Noi 2008, 13:01

Un timbru postal al vremii cu YR-BNC

Si doua poze de pe http://www.cartula.ro din topicul asta:

Fotografie 1

Fotografie 2

Later edit: Am vazut acum informatiile de care zicea retro pe cartula.ro si am vazut ca ai postat si acolo si stiai deja ce gasisem eu. Mai multe info eu nu am, insa un membru de pe acest forum ovidiu51 a zburat cu YR-BNK - poate te poate ajuta el.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Sam 29 Noi 2008, 13:25

ASa cred ca a fost vopsit si BNK , nu se vede dar avionul poarta o cruce rosie mai in spate.

Tatal meu dupa ce a venit de la specializare pe BN-2.
Sus In jos
retro
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor : 156
Localizare : CRAIOVA
Data de inscriere : 21/04/2008

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Sam 29 Noi 2008, 13:48

Asta este!!!
MII de multumiri Octavian!!
Il poti intreba pe tatal tau cum erau dispuse crucile pe aripi? Culoarea rosie a motoarelor se continua pe extradosul aripii? Orice alte informatii despre varianta sanitara?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Sam 29 Noi 2008, 13:53

Revin cu alta fotografie. YR-BNS , aceeasi perioada , acelasi livery. foto preluat din "Istoria aviatiei romane"
- Ed. Stiintifica si enciclopedica 1984.

Ca sa risipesc misterul cu totul m-am dus in bucatarie si l-am intrebat pe tatal meu ce schema de vopsire avea BNK atunci cand a plecat in Austria . Mi-a confirmat ca BNJ ,BNK si BNS erau identice din acest punct de vedere.

Ca sa ma laud , diploma tatalui meu :

@ retro. Intre timp a plecat de acasa si il voi intreba cand se intoarce.

Ultima editare efectuata de catre dylan in Sam 29 Noi 2008, 18:53, editata de 1 ori (Motiv : unit 2 posturi de ale lui Octavian)
Sus In jos
Virusu
Moderator

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Sam 29 Noi 2008, 17:17

de asta aveam nevoie! supeeerb! pai ma si apuc de macheta Smile crucea banuiesc ca era ca si pe timbru, deci, BNK era Aviasan?
Sus In jos
Virusu
Moderator

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mier 03 Dec 2008, 20:46

apropo, abia acum vad ca poza cu BNJ e la deva! cheers
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Joi 04 Dec 2008, 21:49

Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor : 1156
Varsta : 65
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

MesajSubiect: Aviasan   Lun 08 Dec 2008, 11:26

Virusule si retro, am gasit ceva prin arhiva mea, o captura mai veche de pe net, nu ii mai stiu originea. G-BEGL este inmatricularea purtata de YR-BNS la data 1978.09.08 . Avionul a fost fabricat in 1976, vopsit in culorile Aviasan-ului, apoi probabil exportat (tenporar) in GB unde pastreaza culorile initiale, dupa care revine definitiv in Romania si isi termina cariera la Tulcea intr-un zbor scoala in 1992. O schema de vopsire identica purta si YR-BNK la momentul fugii peste "Cortina de Fier". Din cate stiu toate avioanele BN-2 apartineau de IAvU, iar acesta le repartiza acolo unde era nevoie de ele: Aviasan si CIPA. Cand am zburat cu BNK-ul, acesta era alb cu rosu, avea crucea rosie pe el si executa zboruri scoala pt CIPA. YR-BNE si BNF erau dotate pentru aeroftogrametrie. Imi aduc aminte ca am mai zburat la Clinceni cu un BN-2 cu radiolocator la bord, avea un radom negru din plastic, putin mai bombat, BNH parca il chema...

Sus In jos
Virusu
Moderator

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Lun 08 Dec 2008, 18:40

multumesc mult ovidiu! super poza!
ai idee daca avea cruci pe aripi? eu am citit in povestea lui BNK, ca avea, cel putin pe extrados...
Sus In jos
Virusu
Moderator

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mar 09 Dec 2008, 00:48

am gasit si eu asta pe net Very Happy cu acelasi BEGL, si ne face o idee mai clara asupra crucilor de pe aripi cheers

tre sa vedem acum daca pe extrados se continua rosul de pe motoare... banuiesc, ca, crucile erau la fel si pe extrados
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 1026
Varsta : 53
Localizare : Cluj-EREDI
Data de inscriere : 09/02/2009

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Lun 16 Feb 2009, 11:02

virusu a scris:
am gasit si eu asta pe net Very Happy cu acelasi BEGL, si ne face o idee mai clara asupra crucilor de pe aripi [...]
conf registrului aerian YR-BNS IRMA-BRITTEN NORMAN 2A-27 ISLANDER 812 G-BEGL,YR-BNS,

Ultima editare efectuata de catre dylan in Mar 10 Mar 2009, 07:23, editata de 1 ori (Motiv : scos poza din quote)
Sus In jos
http://gyxtremespotting.time2forum.com/
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Lun 16 Feb 2009, 16:48

Pentru faptul ca a colaborat cu cei 2 maistri disidenti,BNK a fost dezbracat de culorile sale si pus la zid.

Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mar 17 Feb 2009, 02:43

GYN a scris:
Pentru faptul ca a colaborat cu cei 2 maistri disidenti,BNK a fost dezbracat de culorile sale si pus la zid.
Toate BN-2 urile care purtau crucea rosie au fost revopsite la ordinul marelui carmaci care a voit desfiintarea Aviasanului. YR-BNK a mai facut zboruri scoala pana spre 1992.
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Lun 09 Mar 2009, 17:35

Mai este vreun BN-2 operational la ora actuala in Romania,in afara de cel de la Tuzla?
Din cate stiu au fost in fabricatie pana in 2006 dar n-am mai vazut niciunul,cel putin pe cerul Clujului...
Are cineva poze cu cele vopsite in albastru? (BNE,BNF,BNV,BNW)

PS: in poza de sus,postata de mine,dupa ampenajul vertical al lui BNK,se vad inca 2 care sunt cu schema de vopsire in albastru !
@ovidiu51: eu n-am fost destul de clar,nici tu,de aceea precizez:"carmaciul"n-a voit desfiintarea aviasanului,ci a dat ordin sa fie desfiintat aviasanul,(ceea ce s-a si intamplat din pacate) furios fiind pe saracul BNK se pare!deci s-au sters crucile rosii & inscriptiile aviasan de pe toate aeronavele Sad

@virusu & retro :poate v-ar interesa si pe voi schema de vopsire in albastru.

@neagu_laurentiu: multumesc dar am specificat mai sus,IN AFARA DE CEL DE LA TUZLA

Ultima editare efectuata de catre GYN in Lun 09 Mar 2009, 21:34, editata de 1 ori
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Lun 09 Mar 2009, 21:31

GYN a scris:
Mai este vreun BN-2 operational la ora actuala in Romania,in afara de cel de la Tuzla?
Conform cu sursele acestui site Smile YR-BNP (al SSAvC) mai e unul din cele operationale: http://romanian-spotters.forumer.ro/aerodromuri-din-romania-f25/tuzla-primul-aerodrom-privat-lrtz-t104.htm
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

MesajSubiect: Aviasan   Mar 10 Mar 2009, 02:00

GYN a scris:

@ovidiu51: eu n-am fost destul de clar,nici tu,de aceea precizez:"carmaciul"n-a voit desfiintarea aviasanului,ci a dat ordin sa fie desfiintat
aviasanul,(ceea ce s-a si intamplat din pacate) furios fiind pe saracul BNK se pare!deci s-au sters crucile rosii & inscriptiile aviasan de pe toate
aeronavele Sad
Aici nu facem decat sa ne repetam, ca ai zis tu, ca eu n-am zis.....
Sus In jos
GYN
Flight Level 400
Flight Level 400

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mar 10 Mar 2009, 14:22

Varianta cu radiolocator,culoare rosu pe alb,cu radom negru in fata( YR-BNH, YR-BNM )

L.E.: Topicul BN-2 a fost inceput in cadrul topicului Tuzla,unde au fost prezentate in detaliu YR-RAB si YR-BNS Smile

Ultima editare efectuata de catre GYN in Mar 10 Mar 2009, 16:49, editata de 1 ori
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mar 10 Mar 2009, 15:43

GYN a scris:
@neagu_laurentiu: multumesc dar am specificat mai sus,IN AFARA DE CEL DE LA TUZLA
Ce intelegi tu prin "IN AFARA DE CEL DE LA TUZLA" ?
Eu inteleg ca altul decat cel detinut de Regional Air Services (YR-RAB). Ca atare YR-BNP nu apartine de Tuzla ci de Ministerul Transporturilor via SSAvC.
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ

Numarul mesajelor : 738
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mar 10 Mar 2009, 17:40

de fapt e al ministerului sanatatii
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ

Numarul mesajelor : 2358
Varsta : 59
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mar 10 Mar 2009, 20:20

Acum doi-trei ani, inainte de anumite evenimente din viata politica, Berceanu a pilotat un BN-2 ca sa vada A-2, paeca. L-am vazut la TV. Precis nu era de la Regional Air Services, ca l-am intrebat pe dl Ivascu.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
ovidiu51
Membru activ

MesajSubiect: YR-BNP   Mar 10 Mar 2009, 20:27

mihaiatanasie a scris:
Acum doi-trei ani, inainte de anumite evenimente din viata politica, Berceanu a pilotat un BN-2 ca sa vada A-2, paeca. L-am vazut la TV. Precis nu era de la Regional Air Services, ca l-am intrebat pe dl Ivascu.
L-am vazut si eu atunci, era YR-BNP, abia intrase in serviciu
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400

Numarul mesajelor : 622
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mar 10 Mar 2009, 21:09

Dar cum piloteaza Berceanu fara sa aiba licenta? Stiu ca, de fapt, nu are. Asa se vorbeste in mediul aviatic...
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
YR-BGP
Airport Level
Airport Level

Numarul mesajelor : 86
Varsta : 39
Localizare : Maneciu Prahova
Data de inscriere : 30/01/2009

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Mar 10 Mar 2009, 21:15

SALUT MIHAI,
Dl Berceanu are licenta MEP,cel putin stiu ca a luat-o...daca nu i-a ridicat-o cineva intre timp Very Happy
P.S. SSAVC nu prea are ce face cu el.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BN-2 Islander YR-BNK   Astazi la 04:12

Sus In jos

BN-2 Islander YR-BNK
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: