AcasaAcasa  InregistrareInregistrare  Conectare  
Posteaza un subiect nou   Acest subiect este blocat, nu se pot edita mesaje sau crea raspunsuriDistribuiti | 

Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 14 ... 27  Urmatorul
AutorMesaj
Nic
Administrator

Numarul mesajelor: 751
Varsta: 31
Localizare: München
Data de inscriere: 24/12/2007

MesajSubiect: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Lun 24 Dec 2007, 21:19

Poze realizate de mine la OTP:
Interior terminal Plecari
Exterior terminal Plecari
Exterior terminal Sosiri (1)
Exterior terminal Sosiri (2)
Turn ATC

Ultima editare efectuata de catre Nic in Dum 28 Dec 2008, 21:46, editata de 4 ori
Sus In jos
http://romanian-spotters.forumer.ro
Geo
Fotograf

Numarul mesajelor: 571
Localizare: Bucuresti
Data de inscriere: 04/01/2008

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Dum 06 Ian 2008, 16:51

2 avioane aterizand la LROP (08R) vazute de la fereastra mea.

Sus In jos
Geo
Fotograf

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Mier 09 Ian 2008, 13:42

Sus In jos
RATus
Administrator

Numarul mesajelor: 1501
Varsta: 30
Localizare: Cluj Napoca
Data de inscriere: 29/12/2007

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Mier 09 Ian 2008, 18:20

f tari pozele, in special cele de la capat..

cele cu firul director sunt faine ca si compozitie Very Happy
fain

pacat ca esti in partea umbria a avionului in toate alea in care trec aproape
Sus In jos
Geo
Fotograf

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Mier 09 Ian 2008, 20:03

RATus a scris:

Da, am fost constient de asta de la bun inceput. Am preferat totusi sa aleg un loc mai ferit, chiar daca lumina nu era tocmai potrivita pentru fotografii. Cei de la LROP sunt cu multi ani in urma altora, ca si civilizatie , dar mai ales ca INTELECT. N-au auzit de spotting, camere foto si privesc tot ce misca in jurul aeroportului ca pe un potential atac terorist. Si stiu bine ce zic!
Sus In jos
laurus
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor: 399
Varsta: 20

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Mier 09 Ian 2008, 20:50

mey dar din ce pozitie ai pozat? daca e 08R cum ai ajuns acolo? e din dreptul autostrazii sau din partea opusa?
Sus In jos
Geo
Fotograf

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Mier 09 Ian 2008, 21:16

Alte poze:

Sus In jos
aegean
Membru activ

Numarul mesajelor: 826
Varsta: 34
Localizare: LEMD

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Joi 10 Ian 2008, 10:26

Foarte frumoase pozele.In legatura cu "inapoierea" celor de la OTP pot sa mai subscriu si eu o data.Intr-o zi pur si simplu m-am dus acolo sa vad avioanele
fara sa fac si poze si au venit dupa mine cu nino-nino si m-au luat la intrebari.Partea cea mai tare a fost insa cand i-am intrebat unde ar trebui sa stau ca sa le vad in conditii "legale"...bine inteles ca nu exista un asemenea loc....nici macar de pe camp.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300

Numarul mesajelor: 385
Varsta: 26
Data de inscriere: 07/01/2008

MesajSubiect: De prin Otopeni.   Sam 12 Ian 2008, 00:05

Am si eu sa va arat cateva poze facute in Otopeni, cu Turnul de control de pe Henri Coanda si alte cateva cu avioane aflate "on final" pe 8R.

Airbus A318 (YR-ASB)

Dupa aproximativ 40 de minute de la aterizare, Airbus A318 (YR-ASB) se pregateste de decolare...pista 8R.

Airbus A320 British Airways (C-EUPF)

Si nu in ultimul rand A318 (YR-ASA), aterizand pe 8R dupa un zbor de la Frankfurt:

A320 (OE-LDD) Austrian:

ATR 42-500 (YR-ATF):

Airbus 320 Air France aterizare pe 8R:

Mai are rost sa zic?

Very Happy

Ultima editare efectuata de catre in Sam 12 Ian 2008, 00:41, editata de 2 ori
Sus In jos
gabi-737
Membru activ

Numarul mesajelor: 3948
Varsta: 37
Localizare: Oradea
Data de inscriere: 26/12/2007

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Sam 12 Ian 2008, 00:23

Tu poza-i linistit (poate) TWR ul iar cei din turn te"pozau"si ei pe tine,oricum faine si indraznete poze cyclops Oare cand vor descoperi incuiatii care se ocupa cu "securitatea" miile de poze postate pe internet nu vor avea un soc?Chiar nu stiu ca oricum se pozeaza,se privesc avioanele si se vor mai poza in contiuare cu tonele???Voi cei care stati in Bucuresti aveti un mare noroc cu aeroporturile,curse multe,etc...dar si un la fel de mare NEnoroc sa fie extrem de bine pazite de spotteri pasnici si mai putin pazite de cei care au intetnii mai putin bune.Eu zic ca fiecare dintre noi cand are de a face cu cei care is platiti de statul roman sa apere aeroporturile de spotteri,sa isi apere pozitia si drepturile si,eu cred si sper ca se va mai schimba politica si la noi fata de spotteri,ca numai la noi e asa.Pana si in China cea comunista se fac poze la greu pe aeroporturile lor.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Sam 12 Ian 2008, 00:38

Geo a scris:
RATus a scris:

Da, am fost constient de asta de la bun inceput. Am preferat totusi sa aleg un loc mai ferit, chiar daca lumina nu era tocmai potrivita pentru fotografii. Cei de la LROP sunt cu multi ani in urma altora, ca si civilizatie , dar mai ales ca INTELECT. N-au auzit de spotting, camere foto si privesc tot ce misca in jurul aeroportului ca pe un potential atac terorist. Si stiu bine ce zic!

lol! Apropo de cei care privesc spottingul ca pe un potential atac terorist! Suspect
Have a privire la una din pozele mele postate mai jos...ai sa iti dai seama care!
Bafta!

gabi-737 a scris:
Tu poza-i linistit (poate) TWR ul iar cei din turn te"pozau"si ei pe tine,oricum faine si indraznete poze cyclops Oare cand vor descoperi incuiatii care se ocupa cu "securitatea" miile de poze postate pe internet nu vor avea un soc?Chiar nu stiu ca oricum se pozeaza,se privesc avioanele si se vor mai poza in contiuare cu tonele???Voi cei care stati in Bucuresti aveti un mare noroc cu aeroporturile,curse multe,etc...dar si un la fel de mare NEnoroc sa fie extrem de bine pazite de spotteri pasnici si mai putin pazite de cei care au intetnii mai putin bune.Eu zic ca fiecare dintre noi cand are de a face cu cei care is platiti de statul roman sa apere aeroporturile de spotteri,sa isi apere pozitia si drepturile si,eu cred si sper ca se va mai schimba politica si la noi fata de spotteri,ca numai la noi e asa.Pana si in China cea comunista se fac poze la greu pe aeroporturile lor.

tongue Am avut curajul (proasta idee) sa intru in incinta aeroportului Aurel Vlaicu, unde am intentionat sa fotografiez (ma repet: din interior) cupola cladirii...care gazduia tabelele cu orarul sosirilor si plecarilor...reclame BlueAir si MyAir. Stiam ce risc daca sunt prins asa ca mi-am tinut micul aparat foto (Olympus C-370) in buzunar, doar cu obiectivul in afara...si pregatit sa apas pe declansator, cand observ cateva figuri dubioase care ma tot urmareau...nu ma slabeau deloc. Ma indepartez usor fara sa atrag prea mult atentia celor 2 indivizi imbracati in civil...dar hai sa fim seriosi, si in autobuze controlorii imbracati in civili sunt recunoscuti de la o posta, chiar asa sa nu imi dau seama ca faceau parte din paza aeroportului? Si cand sa ies pe coridorul principal...un altul mi se posteaza in fata...la fel imbracat, ce coincidenta! lol! ezit sa mai merg...pt. moment, ma asez la o coada de la biroul de informatii...degetul il aveam inca pe declansatorul aparatului...tremuram ca varga. Renunt la poza pt. a nu-mi pierde aparatul. Ies afara din aeroport si am grija sa nu fiu urmarit....scap!
Dar o poza tot trebuia sa fac, si reusesc moment in care observ ca deastupra mea la 3 m in fata se afla o camera video...Spotting de catre cei de la paza catre mine. Imi arunc repede aparatul in rucsac si cand sa fac stanga-mprejur in megafoanele comuniste aflate in exteriorul aeroportului si pe stalpii din parcare se aude o voce pitigaiata: "Un angajat de la paza este este rugat sa se prezinte de URGENTA la poarta numarul 1!"
Nu stiu daca poarta de unde efectuasem poza era numarul 1, dar cert este ca era singura poarta...asa ca am dat goneta catre statia de autobuz aflata la 50 m si dus am fost! Embarassed
Si mai am astfel de aventuri cand am incercat sa intru printr-o gaura din gard pe pista secundara (cea de taxi cred) de pe LRBS! Shocked
Sus In jos
Nic
Administrator

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Lun 14 Ian 2008, 21:17

Duminica am dat o fuga la aeroport, sa vad ce mai e pe acolo... Din pacate ceata multa, astfel ca nu se puteau poza avioane decat de la distanta mica.
Am prins doar vreo cateva poze dar din aeroport, dupa un geam.

Swiss / A320-200 / HB-IJM (1) - logojet personalizat pentru EURO 2008; in spatele lui se poate observa si un Cimber Air / CRJ-100 / OY-RJC

Swiss / A320-200 / HB-IJM (2)

Lufthansa / A320-200 / D-AIPZ - in spate se vede TAROM / A318-100 /YR-ASC
Sus In jos
Geo
Fotograf

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Lun 14 Ian 2008, 21:41

Eh, frumos Airbusul de la Swiss, dar parca mi-e dor de vremurile cand veneau cu MD80 si se numeau Swissair.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Joi 17 Ian 2008, 08:37

O intrebare pentru toti

Eu in fiecare weekend aproape ma duc la celebrul spotting place la 8R la Otopeni. Faza este ca acum vreau sa incerc sa iau expresul 783 si intr-un fel sa ajung iar acolo

Aveti sugestii cum sa ajung cu 783?
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Joi 17 Ian 2008, 22:15

Admin a scris:
Duminica am dat o fuga la aeroport, sa vad ce mai e pe acolo... Din pacate ceata multa, astfel ca nu se puteau poza avioane decat de la distanta mica.
Am prins doar vreo cateva poze dar din aeroport, dupa un geam.

Swiss / A320-200 / HB-IJM (1) - logojet personalizat pentru EURO 2008; in spatele lui se poate observa si un Cimber Air / CRJ-100 / OY-RJC

Swiss / A320-200 / HB-IJM (2)

Lufthansa / A320-200 / D-AIPZ - in spate se vede TAROM / A318-100 /YR-ASC

Cum ai reusit sa intri in incinta aeroportului si sa fotografiezi prin geam aeronavele? Presupun ca ai avut...o pila ceva? Ca nu stiam de locul respectiv Shocked
Sunt inebunit sa prind si eu cateva poze pe o astfel de vreme...cand e soare cu ceata! Intentionam sa fotografiez pe Aurel Vlaicu weekendul trecut, dar nu am mai putut pleca! Sper sa tina vremea cu mine weekendul acesta!

Superbe poze! cheers
Sus In jos
Nic
Administrator

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Joi 17 Ian 2008, 22:31

Cayenne, nu am nicio pila... Se pot face poze mereu de acolo; e un restaurant la etajul 1 la "Plecari", in capatul holului care incepe de la capela aeroportului si trece peste zona "security check" (aflata evident la parter). Ideea e, ori cumperi ceva de mancare, la suprapret ca sa stai la o masa (cum numai in Romania se poate, in orice alt aeroport al Europei mancarea este mult mai ieftina Evil or Very Mad ), ori te asezi putin la o masa libera (sunt destule) si faci o poza prin geamul de acolo.
Pe acel hol sunt insa mereu SRI-sti atunci cand aterizeaza aeronave israeliene la OTP, cu mitralierele in mana, gata sa "ciuruiasca" orice spotter... pardon... terorist! Asa ca n-ai cum sa faci poze.

Mult succes la poze!
Sus In jos
laurus
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Mar 22 Ian 2008, 15:33

Am facut si eu niste poze dar scz ca sunt destul de neclare . Sunt incepator si tocmai venise Basescu cu B707 din Georgia cred si era plin de mashini SRI pe acolo ...

Aaa si pozele sunt facute cu un aparat nou Very Happy asa ca a luat ceva sa ma obisnuiesc

Ultima editare efectuata de catre in Mar 22 Ian 2008, 15:51, editata de 1 ori
Sus In jos
laurus
Flight Level 300
Flight Level 300

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Mar 22 Ian 2008, 15:50

Ok . Pun pozele pe care le-am facut duminica . Imi pare rau ca am prins si stalpi si garduri in poze Very Happy Smile) si ca pozele nu sunt extraordinare dar acestea sunt .

A320 Iberia EC-HQM

Clickair A320

Din departare

Tarom A318 YR-ASA

Tarom B737-700 YR-BGI

Lufthansa A320 D-AIQT ,,Gotha"

Lufthansa B737-500 D-ABIL (cred)

CE VORTEX !!! Smile)

Malev B737-600 HA-LOF

Lauda Boeing 737-800 WINGLETS

KLM Boeing 737-800/900 NU AM VAZUT REG

Iarashi !!! Ce VORTEX !!!
Sus In jos
etravel
Flight Level 100
Flight Level 100

Numarul mesajelor: 104
Varsta: 42
Localizare: Snagov :)
Data de inscriere: 03/02/2008

MesajSubiect: Re: Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008   Dum 03 Feb 2008, 08:46

Admin a scris:
Ideea e, ori cumperi ceva de mancare, la suprapret ca sa stai la o masa (cum numai in Romania se poate, in orice alt aeroport al Europei mancarea este mult mai ieftina Evil or Very Mad ),
Nu chiar, m-a pocnit foamea pe ORY si am dat cam 5 EURi pe un sandwich facut cu paine 'industriala' si 4 pe o sticla (0.5 l) de Evian balos; macar sa fi fost paine coapta pe vatra. Evident, dupa faza asta mi-a trecut cheful de mancare tratata cu damf de kerosen. Ulterior am urmarit atent, pe majoritatea aeroporturilor mari sunt preturi ceva de speriat. A, si la BBU.

Admin a scris:

ori te asezi putin la o masa libera (sunt destule) si faci o poza prin geamul de acolo.
Nu prea e indicat, pe geamuri erau la un moment dat autocolante cu fotografiatul interzis, deci legal sunt acoperiti; unde pui ca in marele ristorante cu mancare buna si ieftina (de mustele din varza à la Cluj pe care era sa dau bani nu mai zic nimic) mai sunt si camere de luat vederi, deci risti sa te ia la ochi. Mai bine te faci ca mananci la preturi de Malibu affraid .

Admin a scris:

Pe acel hol sunt insa mereu SRI-sti atunci cand aterizeaza aeronave israeliene la OTP, cu mitralierele in mana, gata sa "ciuruiasca" orice spotter... pardon... terorist! Asa ca n-ai cum sa faci poze.
Mda... nu cred ca e cea mai buna idee sa faci poze cand vine El Al. Sleep

Si o poza de la mine:

Exterior aeroport martie 2007:
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ

Numarul mesajelor: 1107
Varsta: 63
Localizare: Constanta (LRCK - CND)

MesajSubiect: TWR   Lun 04 Feb 2008, 10:36

Aeroportul Henri Coanda vazut dintr-o pozitie inedita, pe finala scurta la 08L. Greu de recunoscut aerogara si chiar Turnul Otopeni
Sus In jos

Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - 2008

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 27Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 14 ... 27  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS ::  ::  :: -
Posteaza un subiect nou   Acest subiect este blocat, nu se pot edita mesaje sau crea raspunsuri